1v8na 1v8na komentáře u knih

Šumavská strašidla Šumavská strašidla Petr Mazný

Pohádky byly čtivé - byly kratší než je běžné - to je dáno tím, že vycházejí z bájí a pověstí. Z pohádek plyne poučení. Učí rozeznávat mezi dobrem a zlem. Kniha je psaná velkým písmem - mohou ji číst i začínající čtenáři.
Je velmi bohatá na ilustrace - krásně to dokresluje autentičnost příběhů.
Nejvíc mě překvapila mapka Šumavy.

24.05.2022 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Kniha se mi líbila z poloviny. Měla jsem velký problém z rozjezdem. Ten byl táhlý a vleklý. Nemohla jsem se začíst. Dělalo mi to problém.
Druhá polovina byla pro změnu až moc napěchována akcí a dějem, že mi to přišlo jakoby si chtěla autorka vynahradit ten nudný začátek.
Oceňuji ale psychologickou linii kniha, ta se mi velmi líbila.

17.05.2022 3 z 5

Druhá světová válka: Obrazová encyklopedie Druhá světová válka: Obrazová encyklopedie kolektiv autorů

Kniha se mi velmi líbila. Byla parádní! Rozšířila mi obzory. Byla rozdělena do 4 kapitol. Každá kapitola byka něčím výjimečná a zajímavá - byly zde informace o velitelích, vojevůdcích, vojácích, válečných hrdinech, výzbroji či vojenské technice.
Velmi se mi libily citáty známých lidí z války. Také oceňuji přesný popis techniky.
Jedním slovem super!

16.05.2022 5 z 5

Čarokniha Čarokniha Edi Vesco

Nápad to byl dobrý, některé informace mě děsně bavily, protože pro mě byly novinkou - život JKR, jak sháněla vydavatele, jak se hledali herci do filmů.
Některé informace ale byly pro mě známé z knih o HP a nudily mě.
Proto hodnotím knihu jako průměr.

03.05.2022 3 z 5

Anděl na velbloudu aneb Plzeňské pohádky Anděl na velbloudu aneb Plzeňské pohádky Petr Mazný

Kniha byla velmi čtivá. Pohádky byly přiměřeně dlouhé, vydržela mi u nich i dcera večer před spaním. Líbilo se mi zasazení pohádek do Plzně a okolí- Ti, kteří jsou plzeňáci, mohou místa podle popisu i poznat. Také jsem ocenila, že z některých pohádek plyne i poučení. Další výhodou je to, že má kniha velká písmena - mohou si ji číst i úplně začínající čtenáři.
Některé pohádky jsou inspirovány historií Plzně.
Jedinou nevýhodu vidím v tloušťce samotné stránky - občas jsem měla pocit, že otáčím víc stran než jednu.
Kdybych byla mladší čtenář, ocenila bych více ilustrací.
I přes to knihu velmi doporučuji - rozvine Vám obzory a doplní informace o Plzni a okolí zábavnou formou.

03.05.2022 4 z 5

Ve tmě Ve tmě Peter Derňár

Z knihy mám rozporuplné pocity. První část, která je věnována Peterovi, mi přišla celkem táhlá a některé pasáže (hlavně ty utápějící se v depresi) mě nebavily a přišlo mi to jako hluchá místa (i když měly svoji důležitost v příběhu).
Zato Tomášova část mi pro změnu přišla až moc akční - jakoby si autor chtěl najednou vynahradit ten klid v první části a naservírovat akci, napětí, dobrodružství, hororové prvky - všechno naráz. Chyběla mi zde jakási průběžná akčnost.
Co se mi naopak líbilo a velmi jsem ocenila, byly úryvky z historie, kde se popisovala minulost daného místa ve tmě.
O čem mě kniha stoprocentně přesvědčila? Že jsem slabá povaha a na terapii tmou nemám a nezvládla bych ji ani kdyby mi nabízeli miliony.

03.05.2022 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Příběh byl velmi emotivní a čtivý. Byl neskutečně silný a dojemný. Líbilo se mi číst o historii Španělska - moc jsem o ní nevěděla.
Postavy mi byly skoro všechny sympatické a jejich vývoj i chování jsem schvalovala. S kým jsem měla problém byly Lorenza, Sherp a Puri...
Fascinuje mě, jak příběh klade důraz na sílu lásky, ale i přátelství a důvěry.
Kniha se četla rychle, nevadilo mi ani to, že byla tlustší.
Co bych ocenila? Doslov....

24.04.2022 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Kniha byla velmi čtivá. Neskutečně mě bavila. Děj měl spád a neměl žádná hluchá místa. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si vybavila, kde skončil předchozí díl, nicméně kniha mi vše oživila.
Líbila se mi akce i dva příběhy vyprávěny současně - Lisbethin a Nima Rity.
Někomu se může konec zdát překombinovaný, mě to nevadilo, naopak jsem to uvítala a byla jsem zvědavá, jak to dopadne.
Co vidím jako nevyhodu, bylo větší množství postav - občas vás to může plést a nevíte, jak moc je která postava pro děj důležitá.
A co mi totálně vadí, je to, že se jedná o poslední díl ze série a žádný další příběh s Lisbeth si už nepřečtu.

13.04.2022 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Kniha byla velmi čtivá, velmi bohatá, je nabitá emocemi, láskou, přátelstvím, oporou, ale je i o tom, že osud dokáže rozdávat rány.
Oba hrdinové mi byli sympatičtí.
Oceňuji i ukázky slam poezie.
Kniha mi zlepšila náladu.

05.04.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Příběh byl čtivý. Krátké podkapitoly čtivost jen a jen podporovaly. Autorka píše strohým stylem. To však ničemu nebrání a nevadí - kniha se čte dobře, byla zajímavá, měla spád a zobrazuje velkou část historie a vykresluje povahu hlavních hrdinů.
Jedinou nevýhody a menší mínus vidím v přehršli postav, které občas matou.

30.03.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kniha byla čtivá. Oceňovala jsem krátké kapitoly, které čtivost podporovaly. Líbilo se mi i to, že jsou kapitoly psány z různých pohledů.
Carla i když byla svým způsobem vyhořelá, mi přišla celkem fajn. Nevadil mi ani Chris a jeho kamarádi ve výpravě, ale kdo mi vadil, byl Todd. Toho jsem nemohla povahově vystát.
Co ještě vidím jako mínus, je to, že mi to spíš přišlo jako thriller s hororovými prvky než jako horor.
A přiznám sebe, že jsem jaksi měla tušení, kde je zakopaný pes, dřív než se to rozkrylo.
Knihu však hodnotím kladně. Měla spád, děj ubíhal, nenudila jsem se u něj.

26.03.2022 4 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Táňa Keleová-Vasilková

Šlo o běžný čtivý ze života. Některé situace mi přišly velmi vtipné, u některých mi bylo hrdinek líto. Příběh byl čtivý a bavil mě.
Jediná nevýhoda - velmi dlouhé kapitoly.

14.03.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

(SPOILER) Kniha byla velmi čtivá. Děj se postupně stupňoval a gradoval. Krátké kapitoly čtivost jen podporují.
Líbí se mi, že se Kim i přes svou drzou povahu, umí vžít i do druhých.
Oceňovala jsem i pasáže z Kiminy minulosti, s případem ji pojilo více než jen práce inspektora.
Velmi mě zaujaly i kapitoly ze strany pachatele.
V knize narazíme i na jednu psychickou poruchu a to mě velmi fascinovalo.
Za mě super a určitě si přečtu další díly ze série.

08.03.2022 5 z 5

Dravec Dravec Adam Barna

Na jedné straně byla kniha svým způsobem čtivá, měla děj, který ubíhal. Bylo zde napětí a akce. Na straně druhé byly věci, které mi na knize nesedly a měla jsem s nimi problém. Např. Překlepy nebo velmi často používané odborné výrazy - to mne zdržovalo od čtení, protože jsem se soustředila na ten samotný výraz než na příběh. Taky mi vadil až moc scifi konex, který mi do celého příběhu nezapadal a neseděl mi v něm.
Místy byly pro mě části knih velmi brutální.
Co se mi naopak líbilo, bylo umístění děje v Brně a okolí. Četla jsem tedy o místech, která znám.

25.02.2022 3 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

(SPOILER) Tahle kniha byla tutovka, bomba, výhra v loterii!! Je neuvěřitelně příběhově silná, velmi emotivní. Ukazuje důležitost přátelství a i to, jak může být přátelství pevné! Příběh byl čtivý, měl spád. Nemohla jsem se od něj odtrhnout. Líbí se mi propojení roku 1986 a druhé světové války.
Jednu věc nechápu: to si některé ženy opravdu hledají stejný typ chlapů, i když je chlap agresivní?

22.02.2022 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Kniha byla čtivá, měla spád, gradaci děje, akci, napětí, dobrodružství. U příběhu jsem se nenudila. Mara mi byla věkově blízká. Kolikrát jsem přemýšlela, jak bych reagovala já na jejím místě. Byly chvilky, kdy mi Mara přišla neskutečně protivná a tvrdohlavá. Nicméně v knize vyko vysvětleno, proč tomu tak je.
Co se.mi líbilo a příběhu to jen dodalo na poutavosti, jsou doplňující černobílé ilustrace.
Za mě super.

14.02.2022 5 z 5

Tati, už tam budem? Tati, už tam budem? Vojtěch Bernatský

Za mě šlo o hodně velkou oddechovku. Takový průměr, kdy podobné zážitky máme i samy z vlastních životů. Kniha mě neurazila ani nenadchla.

09.02.2022 3 z 5

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

Námět je velmi srdceryvný. Jack i Molly mi jsou sympatičtí, jejich příběh a osud byl dojímavý.
Koho jsem nemohla vystát, byl John - byl mi nesympatický už od první strany. Na můj vkus byl příliš panovačný a majetnický.
Kniha byla čtivá, ovšem měla i svá "hluchá" místa, kdy mi chyběla akce a děj se mi táhnul. Chybělo mi víc empatie, prožitku, citu a místy mi vadila přílišná strohost a věcbost příběhu.

08.02.2022 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Kniha byla jedním slovem bomba!!!
Měla sešup i uklidňující pasáže. Byla čtivá! Měla krátké kapitoly.
Ilan je celkem fajn. Byly sice pasáže, kdy byla zoufalá a její chování mi lezlo na mozek, nicméně dalo se to vzhledem k situacím pochopit.
Oceňovala jsem i tk, že prostor dostali i ostatní bojovníci a nejen Kapitán či Vargas.
Byli ude i dvě postavy, které mi lezlo na nervy a nemohla jsem je vystát - Armin a Odon.
Příběh odpoví na nějaké otázky z předchozích dílů, přicházejí však další - proč je bojovníků 25? Co bude, když počty nesedí? Jaká jsou jména? Proč pět bran? A jak je otevřít?
Byla i pasáž, u které jsem si pobrecela, jak mě dojala.
Nyní nutně potrebuji 4.díl.

Citát, který mě zaujal:
Vargas věděl, že já lžu a já věděla, že lže on. Bránili jsme urputně svá tajemství, přestože bychom jeden za druhého položili život.

08.02.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Na jednu stranu byla kniha čtivá. Četla se velmi rychle, měla spád, ubihala. Nicméně pro mě byla trochu předvídatelná díky prologu. Vzhledem k tomu, že jsem tušila, co se stalo a tušení se mi potvrdilo jako pravdivé, mi to trochu zkazilo samotný prožitek z knihy.
Musím říct, že obdivuji oba dva hrdiny, jak se snažili s nastalou situací vyrovnat a vypořádat. Nedokážu si představit, jak bych reagovala já.

01.02.2022 4 z 5