1T0S_

Soumrak dneSoumrak dneKazuo Ishiguro

Dobré. Ishiguro píše naprosto skvěle - dílo s jazykem, který je tak propracovaný, poetický a zároveň se dobře čte, jsem již dlouho neviděl. V knize se toho, alespoň z hlediska děje, nic moc neodehrává. Hlavní hrdina, majordom Stevens, vlastně jen cestuje po Anglii a vzpomíná na dobu, kdy sloužil na panství Darlington Hall. To ovšem naprosto stačí, neboť je toto vzpomínání protkáno řadou historických událostí a pořádnou dávkou sebeklamu a zaslepenosti majordoma Stevense, který se zpočátku jeví jako politováníhodná postava, ke konci by však za všechnu tu servilnost a sebezapření spíše zasloužil pěstí do krku. Povedený obraz doby a společnosti Anglie první poloviny minulého století, můžu jedině doporučit.

26.11.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Poctivá sci-fi dystopie, která vás vtrhne do děje svým extrémně poutavým začátkem a pak vás už prostě nepustí ;)

Dílo je psáno z pohledu hlavního hrdiny Billa, který je tak trošku filosof a gentleman s vlastním pohledem na svět. Ten se potýká s problémy světa, ve kterém je většina lidí nevidících a tudíž odkázána na pomoc šťastlivců, kteří nepřišli o zrak.

Nadčasová Sci-fi klasika, kterou by si měl přečíst naprosto každý - 5/5.

14.10.2018

CestaCestaCormac McCarthy

Cesta sleduje otce se synem, kteří putují po post apokalyptické krajině a mají jediný cíl - dostat se na jih. Autor jim to samozřejmě neulehčuje, a tak naráží na spoustu ne zrovna pěkných věcí. Příběh samotný je vlastně poměrně primitivní - to, co Cestu odlišuje od ostatních post-apo románů, je způsob, kterým autor vypravování pojal. McCarthy totiž používá velice úsporný styl, který obsahuje spoustu krátkých vět a neoznačených dialogů, a soustřeďuje se na detailní vykreslení postav.
Zajímavé a k zamyšlení. Od pěti hvězd mě však odrazuje fakt, že se v knize nachází spoustu deus ex machina momentů, což mi k podobně laděnému příběhu úplně nesedí.

28.03.2021

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Povedený, autorovi se na pouhých sto stránkách podařilo rozehrát poměrně silný příběh, který rychle odsejpá, dobře se čte a obsahuje spoustu témat k zamyšlení. Prostředí je vylíčeno barvitě, takže občasné popisné pasáže nejsou nudné, postavy jsou vzhledem k rozsahu díla až překvapivě dobře charakterizovány. Krátká a úderná novela, která rozhodně stojí za přečtení

15.02.2020

KříďákKříďákC. J. Tudor

Poměrně povedený thriller. Spousta lidí kritizuje fakt, že se Kříďák přespříliš inspiruje díly Stephena Kinga, ale osobně mi to vůbec nevadilo. Patent na podobně vyprávěné příběhy nikdo nemá a styl psaní C. J. Tudor je naprosto jiný. Dějově je kniha docela zajímavá a rozhodně se najdou momenty, které čtenáře překvapí. Konec ve stylu deus ex machina mi úplně nesedl, čekal jsem něco jiného, logičtějšího. Celkově je ale Kříďák napínavou knihou, která zabaví.

15.01.2021

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Abych pravdu řekl, nejsem si jist, jak tuto novelu ohodnotit.

V rámci literárního zpracování se nejedná o nic převratného.
To, co dělá Farmu zvířat zvláštní a nezapomenutelnou knihou, je myšlenka. Autor až s děsivou přesností vykreslil totalitní režimy, přičemž dokonce předpověděl pár událostí, o kterých ve své době nemohl nic tušit.

Pokud od knihy očekáváte strhující příběh nebo snad silnou zápletku, budete zklamáni.
Pokud ovšem hledáte krátký filosofický text, nad kterým se budete muset pozastavit a zamyslet, je Farma zvířat právě pro vás.

5/5

27.01.2019

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Četl jsem názory, že se jedná o filosofickou knihu, která čtenáři změní život. Já bych ale její filosofickou hodnotu přirovnal k menu v Mekáči či článku na Novinkách.
Může obsahovat spoilery.

Chápu, proč se některým Alchymista tak líbí. Coelho v něm totiž razí myšlenku, že pokud bude člověk následovat svůj sen, veškeré překážky mu uhnou z cesty a sen se splní (v knize podáno jako "když budeš následovat svůj příběh, celý vesmír se spojí, aby ti pomohl"). Naprosto stupidní myšlenka, ale líbivá. A podobných rádoby filosofických nesmyslů je v knize plno. Osobní příběh, štěstí začátečníka, duše světa, osud, srdce světa. Podobné fráze jsou opakovány na každé stránce, autor jimi odůvodňuje absolutně všechno. To, že to nedává žádný smysl, je věc druhá.

Příběhově je kniha též o ničem. Pastýř potká starého krále, který mu řekne, že má následovat svůj osobní příběh, tak vše prodá, vypraví se do Afriky, tam se nechá okrást, vydělá si prací u sklenáře, překoná poušť, potká alchymistu a ten jej dovede k pokladu. Nudné, plytké, nezáživné. A ještě navíc protkané rádoby filosofickými kecy.
Postavy jsou nepropracované a ploché jak planeta Země dle konspiračních teoretiků, hlavní hrdina Santiago jich potkává spoustu, ale žádná z nich nemá ukončený příběh. Nevíme, co se stalo se sklenářem, Angličanem nebo Fátimou (píše se to tak?)

Největším propadákem je ovšem ukončení knihy. Po tak dlouhé cestě plné "filosofických" a "spirituálních" zkušeností a zážitků by jeden čekal, že pokladem bude třeba vědění, láska či něco podobného. Ale... ne, Santiágův poklad je prostě poklad, bedna zlata. Vážně "povedené" ukončení této "filosofické" knihy.

Čtení Alchymisty je ztrátou času. Obsahuje spoustu líbivých, ale stupidních myšlenek, jeho filosofická hodnota je nulová, děj i prostředí jsou naprosto nepropracované.

04.01.2020odpad!

Mléko a medMléko a medRupi Kaur

To že pod
sebe napíšete pár
klišé vět ve kterých
ani není
interpunkce z
vás básníka
ani
umělce nedělá.

Absolutně nechápu, co je na této knize tak zajímavého. Z technického hlediska se jedná o fatální tragédii - jazyk, který autorka použila, je naprosto primitivní a od květnatého básnického jazyka má daleko. Interpunkce a psaní velkých písmen, to je pro text též jedna velká neznámá.

Obsahově není sbírka o moc lepší. Obsah "básní" je neskutečně povrchní a ze všeho nejvíce připomíná rádoby moudré citáty, které si dává každý druhý na Instagram. Žádná hlubší myšlenka, nic. Takhle nějak by to vypadalo, kdyby Paulo Coelho psal "básně".
Kniha ve mě vyvolala emoce jen jednou, a to v momentě, když jsem pomyslel na to, kolik stromů kvůli ní muselo být poraženo. Jo, to mě docela rozesmutnilo.

30.10.2020odpad!

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Po nějaké té chvilce jsem se rozhodl, že si Dvojitý kříž znovu přečtu, protože se mi zdálo, že zdejší hodnocení absolutně neodpovídá realitě...

Může obsahovat spoilery.

Začal bych asi u postav. Hlavní hrdina, detektiv Robert Hunter, je sbírkou naprostých klišé. Je to takový ten typický génius, který sice dokáže vydedukovat spoustu šílených věcí (ta dedukce mimochodem často nedává smysl), ale unikají mu naprosto esenciální věci (pro příklad ty telefonáty). Dále má za sebou pár zpackanejch případů, vyžívá se v alkoholu a letí po něm všechny ženský v okruhu několika desítek metrů.
Pak tu máme našeho vedlejšího hrdinu, Carlose Garciu. Ten je naprosto neschopný téměř ve všem, co dělá. Chápu, vedlejší postava by neměla zastiňovat tu hlavní, ale come on, někdo takovej by u kriminálky vážně pracovat nemohl.

Zločiny. Ty jsou docela morbidní, ale to mi absolutně nevadí a autora za to na rozdíl od pár lidí pode mnou kritizovat nebudu. Přijde mi naprosto normální, že v detektivce se občas objeví pár nepěkných momentů.
Co mi na nich ovšem vadilo, je jejich realističnost. Už při čtení jsem si říkal, že tohle není možné, pokud pachatelem není Hulk, Chuck Norris nebo někdo takovej. Po odhalení pachatele jsem si jen zaklepal na čelo. Ne, pachatel by toho vážně nebyl schopen.

A máme tu pachatele. Hned při jeho vstupu na scénu jsem si říkal něco jako "Hmm, tahle postava je vážně podezřelá," ale jako pachatele jsem ji netipoval, protože jsem čekal, že autor bude alespoň trošičku realistický a vezme v potaz fyzické schopnosti dané postavy. Bohužel, nebylo tomu tak.

Řešení zločinu. Řešení? Not really. I když je Hunter vykreslován jako geniální vyšetřovatel, pachatel si vlastně našel jeho. To je jedna z věcí, která mi na sérii vadí. Vyšetřování zde sice je, ale obvykle je tak trochu zbytečné. Rozuzlení totiž pochází ze strany pachatele, popřípadě Hunterovy náhlé dedukce, která absolutně nedává smysl.

Pak zde máme ještě vedlejší linku s D-Kingem, která mi v knize přišla tak trochu navíc. Pravděpodobně měla poukázat na něco jako morální nejednoznačnost hrdiny, ale to je asi tak jediný.

Nechápejte mě zle, nejedná se o špatnou knihu. Vlastně bych řekl, že tohle je celkem slušná béčková jízda. Ale 92% a takové množství komentářů, které knihu chválí za logickou zápletku a skvělé postavy? To snad né ;)
Pokud hledáte nějakou detektivku, která je logická a alespoň trošku realistická, od této knihy utíkejte a sáhněte třeba po něčem od Nesba či McBaina.
Pokud hledáte oddechové čtení, u kterého občas přivřete oči nad nelogičností některých částí děje, jste zde správně.

3/5?

02.03.2019

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Co dodat k dílu, které zná snad každý?

Jedná se o povedenou filosofickou pohádku, kterou si můžete přečíst v jakémkoli věku a vždy si z ní něco odnesete. Nemyslím si, že se bude líbit každému, mně každopádně přišla v pohodě.

Přečteno v rámci povinné četby, přidáno do čtenářské výzvy.
4/5

15.04.2019

Mysterium tremendumMysterium tremendumS. Rainer (pseudonym)

Jelikož jsem knihu koupil za dvacku v nejmenovaném internetovém knihkupectví, vyhnul jsem se masivní mediální kampani a můžu tedy hodnotit nezaujatě.
Osobně se mi Mysterium tremendum docela líbilo. Autor vymyslel originální, byť neskutečně zamotanou zápletku, která příjemně překvapila. Postavy jsou propracované a povedené, atmosféra také. Pokud bych měl něco vytknout, byl by to místy kostrbatý styl psaní. Ten mi ale zas až tak nevadil, a tak jsem si knihu docela užil. Není ničím světoborným, ale na poměry českých thrillerů jde o fajn počin.

25.08.2021

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Podělal to Carter, nebo překladatel?

-- Obsahuje spoilery, které vyzradí celý děj a konec --

Zřejmě přeskočím mé klasické hodnocení (klišé postavy, zajímavý zločin, atd..) a vrhnu se rovnou k výtce ;)

Odhalení zločince nedává absolutně žádný smysl. Při druhé vraždě je mechanik popisován jako muž (mluví v mužském rodě, oběť o něm přemýšlí jako o muži...), ale při odhalení zjistíme, že pachatelem je žena. To vážně kazí dojem z ukončení knihy.

Nejsem si jist, jestli se jedná o pochybení překladatele nebo autora, tak tedy 3/5.

12.11.2018

Mechanický pomerančMechanický pomerančAnthony Burgess

Mechanický pomeranč je kultovním, byť značně neobvyklým dílem. Týnština, tedy jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Díky dobré práce překladatele je navíc i poměrně srozumitelná, takže při čtení neruší.
Samotný příběh je docela banální, skrývá však pár nadčasových myšlenek - Burgess totiž po celou dobu polemizuje o svobodné vůli a vlivu společnosti na morálku člověka.
Pokud vám nevadí přemíra násilí, nechutností a podivného jazyka, doporučuji přečíst.

P.S. k mému vydání knihy - koho sakra napadlo tisknout oranžový text na bílý papír?

28.03.2021

Dokonalý zabijákDokonalý zabijákWard Larsen

Docela fajn pohádka pro dospělé. Dokonalý zabiják totiž obsahuje vše, co by akční špionážní thriller měl mít. Máme zde nepřemožitelného hlavního hrdinu-génia, který hravě převeze hned několik vlád a tajných služeb, konspiraci, hrozbu mezinárodního terorismu a plno dalších témat, bez kterých by se žádný moderní špionážní thriller zkrátka neobešel. Jenže celé je to spojeno tak nějak tuctově. První pětina knihy se neskutečně táhne, závěr je neuvěřitelný i v rámci žánru. Čtení to není špatné, ale najde se spousta lepších špionážních románů.

16.08.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Nestárnoucí, nadčasové, v současnosti tak trošku děsivé.
Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst naprosto, ale naprosto každý. Stěží byste našli dílo, které je tak naplněno myšlenkami a moudry, jako právě 1984.

5/5.

30.09.2018

Honicí psiHonicí psiJørn Lier Horst

Povedené. Čekal jsem další tuctovou severskou detektivku, která v jednom anonymním internetovém knihkupectví rozhodně neleží ve slevě z dobré vůle, o to více jsem byl překvapen. William Wisting musí být snad jediným skandinávským detektivem, který nemá problémy s alkoholem, drogami, kolegy, rodinou či jakoukoli kombinací zmíněného. Zároveň neřeší případy, které si brutalitou kompenzují to, co ztratily v uvěřitelnosti. Už jen to je docela úspěch, huh? Kniha je navíc i přes to, že je již téměř od začátku jasné, kdo je pachatel, čtivá. Fajn, může jedině doporučit.

21.11.2021

AmandaAmandaKristýna Sněgoňová

Akční, ale bez napětí. Autoři sice provádí postavy jednou nebezpečnou situací za druhou, ale žádné nebezpečí ve skutečnosti nehrozí. Vždy se totiž v pravý čas najde nějaká technologie či schopnost, která hlavní hrdiny jako zázrakem zachrání, ať už se jedná o speciální výzbroj či možnost mluvit se zvířaty. Zkrátka je to jako hrát střílečku (tu tato kniha ze všeho nejvíce připomíná, přesun z bodu A do bodu B, souboj, opakovat), ve které nemůžete zemřít. Ze začátku zabaví, ale postupem času začne spíše nudit.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Čteno v rámci povinné četby, následně použito v čtenářské výzvě. Nejsem velký fanoušek básní, ale Kytice nebyla vůbec špatná. Básně byly totiž napsány poměrně jednoduchým a srozumitelným jazykem, takže se četly svižně a nebyla zde potřeba luštit, co tím chtěl autor sakra říci. Rozhodně to lepší z poezie.

12.01.2020

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Upřímně moc nechápu zdejší hodnocení. Jak o informatiku, tak o gaming a jeho historii se zajímám, což ze mě dělá ten typ čtenáře, kterému by se kniha teoreticky měla líbit. Jenže... ono nic.

Styl psaní byl bezpochyby tím, co mě otravovalo nejvíce. Mnozí zde psali, že jim kniha připadala čtivá, u mě tomu bylo přesně naopak. Cline ji totiž zaplavil referencemi, jejichž užití nedává vůbec žádný smysl. Autor je totiž používá snad úplně všude - při popisu nálad, emocí, vzhledu... Ne, díky. A co hůř, většinu referencí ještě vysvětluje.

Hlavní hrdina Wade, aneb další věc, která mě na knize neskutečně irituje. Wade je chudý, ne zrovna pohledný a neoblíbený středoškolák, který je expertem na programování, hackování, opravu hardwaru, hraní her, život Hallidaye a vše okolo osmdesátých let. Netuším, jak to stihl, ale nepůsobí to ani trošku důvěryhodně. Jeho chování je navíc úplně stupidní, jelikož si myslí, že jeho znalosti pop kultury osmdesátých let jej dělají nadřazeného všem ostatním (třetí kapitola).

Zápletka je přímočará, což by nebyl problém, kdyby si s ní autor alespoň trošku věděl rady. Většina problémů, na které hlavní hrdina narazí, je totiž vyřešena náhodou, třeba znalostí nějaké obskurnosti z osmdesátých let či snadným splněním téměř nemožného úkolu (perfektní hra pac-mana).

Netuším, jestli jsem divný, nebo zde na Databázi zoufale chybí kritika, ale RPO je pro mě jedním z největších knižních zklamání. Čekal jsem nějaké pořádné sci-fi, ale místo toho jsem dostal podprůměrný young adult příběh, který je okořeněn o autorovu posedlost osmdesátými léty. Kniha je neskutečně popisná, postavy jsou papírové a chybí jim vývoj, záporák nestojí za nic, děj je předvidatelný. Jediným pozitivem pro mě byl svět OASIS, který byl vymyšlen vážně kreativně.

01.07.2020

JámaJámaC. J. Tudor

Oproti Kříďákovi podstatně horší. Styl psaní je stále stejně jednoduchý a čtivý, postavy jsou též stejně sarkastické a unikátní, ale dějově Jáma propadá. Příběh není napínavý a místy až moc připomíná Kingův Řbitov zvířátek a autorčinu prvotinu. Po celou dobu čtení jsem navíc čekal na nějaký překvapivý zvrat, ale... bohužel nic takového nepřišlo. Samotný konec je naprosto přehnaný, stupidní a nelogický. Absolutně nechápu, proč autorka Gloriinu dějovou linku do knihy přidávala.
Nic extra dobrého, nic extra špatného.

17.01.2021

Stesk po krviStesk po krviDario Correnti

Fajn, já se poměrně slušně bavil. Stesk po krvi není nikterak světobornou detektivkou, ale má své kouzlo, které jej odlišuje od mainstreamových severských a angloamerických autorů - zajímavé a neotřelé prostředí severní Itálie, sem tam nějaké ohledy do minulosti, odlehčený styl psaní. Plusem je též samotný případ a jeho rozřešení, které nejenže dává smysl, ale zároveň i překvapí. Na prvotinu skvělý počin.

12.08.2021

VůleVůleJeroen Olyslaegers

Příjemné překvapení. Čtení je to sice dosti složité a místy chaotické, protože je kniha psána v -ich formě a obsahuje několik prolínajících se dějových linek, které od sebe nejsou nijak zvlášť odlišeny, ale stojí za to.
Vůle vypráví příběh Wilfrieda Wilse, začínajícího básníka, který si v době druhé světové války přivydělává jako strážník. A není to zrovna černobílý příběh. Jak hlavní hrdina, tak jeho kamarádi, kolegové a snad všichni ostatní tancují na tenké hraně správného a špatného, kolaborace a pouhé snahy o přežití. Kniha proto nabízí skvěle propracované postavy, originální pohled na druhou světovou a něco málo k zamyšlení.

08.10.2021

Dítě StasiDítě StasiDavid Young

Zpočátku bych hodnotil pěti hvězdami, protože Dítě Stasi působilo jako fajn historická detektivka, nikterak realistická, ale zábavná. Ke konci však autor tuto cestu opustil a rozhodl se pro překombinované klišé rozuzlení, které je použito snad v každém druhém severském krimi, což u mě knihu dost srazilo.

15.11.2021

Nic není svatéNic není svatéDennis Lehane

Lehane si na nic nehraje, nijak se nesnaží rozšířit mantinely žánru či psát nějakou vysokou literaturu - a to je v tomhle případě jedině dobře. Nic není svaté je totiž pořádně akční jízda, které nechybí humor, napětí a spousta zvratů. Vše je to doplněné sympatickými hlavními postavami a stupidně vtipnými hláškami. Za mě perfektní oddechová četba.

08.12.2021

Než natáhnu brkaNež natáhnu brkaAntti Tuomainen

Po naprosto tragickém Léčiteli Antti Tuomainen příjemně překvapil. Než natáhnu brka je totiž poměrně bizarní detektivka, kterou jsem od někoho, kdo je znám jako autor noir krimi, vážně nečekal. S příběhem plným suchého a černého humoru, neotřelými postavami a pofidérní zápletkou, která sleduje pokusy obchodníka s houbami o vypátrání traviče, jež mu usiluje o život, je tato kniha bezpochyby originálním počinem. Navíc se čte snadno a překvapí, takže já můžu jedině doporučit.

26.12.2021

Ledový strachLedový strachMads Peder Nordbo

Povedené jako první díl. Nordbo vesměs nic nemění, jen zápletku více zamotává a přidává více akčních pasáží. Zůstává jak neotřelé prostředí Grónska, tak dobře vykreslené postavy. Za mě fajn, hned se vrhnu na další pokračování.

29.12.2021

Šprti & frajeřiŠprti & frajeřiKristýna Sněgoňová

Lepší než předchozí dva díly. Konečně se dočkáváme něčeho jiné než přestřelek, jejichž výsledek je předem jasný, a chození z bodu A do bodu B. Přichází prozkoumávání mimozemské lodi s cílem najít klobouk. Jo, stále béčko, ale alespoň je to něco nového. Humor je zde podstatně lepší, situační a ironický, což je změna oproti "haha, napsal jsem sprosté slovo" stylu, který se hodí maximálně tak do družiny... A dle komentářů i na Databázi knih. Není to žádná velká literatura, ale já se tentokrát dobře bavil. Fajná dobrodružná oddechovka říznutá s hororem.

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaR. Bradbury (pseudonym)

Klasika, kterou by si měl každý alespoň jednou přečíst.
Bradburyho dystopie je sice docela děsivá, ovšem když mám porovnávat s dalšími legendami tohoto žánru, tedy Orwellem s jeho 1984 a Huxleyem s jeho Koncem civilizace, musím 451 stupňů fahrenheita zařadit až na poslední místo.
Přesto se jedná o skvělo knihu ;)
4/5

01.08.2019

Ďáblova horaĎáblova horaDeon Meyer

Fajn detektivka, která je vítanou změnou oproti ohrané severské krimi. Hlavní protagonista, detektiv a alkoholik Benny Griessel, sice nepatří mezi nejoriginálnější postavy, ale to je asi jediná věc, kterou bych knize vytkl. Děj je napínavý, plný zvratů a má spád. Dialogy působí věrohodně, samotné vyšetřování zločinů je logické a dává smysl. Od Meyera si určitě přečtu něco dalšího, jen by si příště nakladatelství mohlo dát větší práci s korekturou.

27.07.2020

Rudá volavkaRudá volavkaJason Matthews

Autor prý pracoval u CIA. Zprvu jsem měl dojem, že tam dělal maximálně tak kuchaře, protože proč by jinak proboha dával na konec každé kapitoly recept, ale když jsem se začetl, názor jsem změnil. Praktiky, které Matthews v knize popisuje, na mě totiž působily dost realisticky. Samotný příběh je zajímavý a napínavý, i když se místy trochu táhne. Moc se mi nelíbily postavy, které autor vylíčil neskutečně černobíle a předvídatelně. Jinak je ale Rudá volavka povedeným špionážním thrillerem, vynikajícím svou realističností.

16.07.2021