1987 1987 komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Mama mi raz povedala: „Niektorí autori vedia písať, ale nehovoria nič. Iní zase písať nevedia, ale majú čo povedať.“

01.05.2020 4 z 5

Numerologie – čísla lásky Numerologie – čísla lásky Robin Stein

Táto kniha určite naserie všetkých, ktorí považujú numerológiu za pavedu.

22.04.2020 5 z 5

Soukromý život psů Soukromý život psů Elizabeth Marshall Thomas

Netrénovať psy, nechať ich behať, kam chcú a robiť si, čo chcú, to asi nebude pre každého. Z antropologického hľadiska to ale má niečo do seba - naučíme sa, ako sa psy správajú a možno aj prečo sa tak správajú.
Že by sa však niečo stalo, keby ste túto knihu neprečítali (aj ako milovník psov), to si nemyslím.

22.04.2020 3 z 5

Rozchod Rozchod Katie Kitamura

Toto je pravdepodobne kvalitná literatúra. Občas som sa nad niečím pozastavil, ale inak je pre mňa táto kniha jemná, sivá a zabudnuteľná ako jej obálka.

16.04.2020

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Na začiatku som s knihou bojoval a pokračoval v čítaní len preto, že bolo jasné, že autor odžil to, čo píše.
Oplatilo sa.
Je to taká poctivá knižka - občas mi pripomenula Kerouaca, občas Hemingwaya (chlapskosťou, nie štýlom písania).
A len na okraj, turistika a horolezectvo mi nič nehovorí.

16.04.2020 4 z 5

Holky, požár, kariéra Holky, požár, kariéra Petr Prouza

Humor!
V mori zamordovaných pesimistických poviedok taký osviežujúci. (A pritom tu nie sú len happyendové príbehy.)
Moja najobľúbenejšia je Druhý breh.

06.05.2019 4 z 5

Manuál pre upratovačky Manuál pre upratovačky Lucia Berlin

Lucia Berlin je žena, s ktorou by som sa chcel stretnúť.

Inak stopercentný súhlas s freejazz. Hoci je preklad super, určite odporúčam anglickú verziu.

24.04.2019 5 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Naivná romantika? Iste, ale o ňu nejde. Vlk Larsen má čo povedať a bude mať čo povedať aj o dvesto rokov.
Takto vyzerá dobrodružný román.
Keď pocestujem v čase, tak: mladý DeNiro ako kapitán, Tom Hardy ako Johanson, Boy A ako Hump a mladá Binoche ako slečna Maude. Môže byť, nie?

23.04.2019 4 z 5

Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Ty to zvládneš -Můj život s Jackem Kerouacem Edie Kerouac-Parker

Ak máte Kerouaca radi, tak je to do zbierky pekná kniha. Inak, jak písal freejazz, nie je to žiadna "literatúra", skôr zápisky - kde sme boli, čo sme robili.

Napriek tomu vo mne zostal pocit, aká bola pre Jacka Kerouaca škoda, že túžil po zážitkoch, čo by viedli k tragédii. A ako je to dobre pre literatúru - najlepšie diela by nenapísal, keby sedel v americkom dome so zeleným dvorom a zlatým retrieverom.

Rovnako dojemná je aj naivita, láska a oddanosť Eddie - musela to byť fakt dobrá ženská.

11.04.2019 3 z 5

Dům bez dveří Dům bez dveří Simone Bártová (p)

Hodnotiť túto knihu nemá zmysel. Úprimne verím, že ju Simone nenapísala preto, aby za ňu získavala hviezdičky. Odporúčam ju matkám. Keď bude autorka naďalej písať samú seba a postupne viac a viac vykračovať do sveta, som si istý, že tu môžeme mať súčasnú Anaïs Nin.

01.04.2019

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Camilla je bezpochyby šikovná biznismenka. Raz sa hrá na Rosamunde Pilcher, inokedy na Nesba. Kým je v skutočnosti, som nezistil, a ani ma to už nezaujíma. Do autobusu ako oddychovka môže byť. Ale aspoň to bolo zamotané. Hoci to vyznieva nepríjemne, nič proti tejto pani ani jej dvojici hlavných hrdinov - sú to sympaťáci. Veď keby neboli, sotva by niečo predala.

01.04.2019 3 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Keby som mal niekoho učiť, ako písať temné detektívky zo súčasnosti, zaradil by som túto knihu do "povinné četby".

Nahliadnutie do inej krajiny a storočia stálo za to. Škoda, že som nebol chorý, zakrytý dekou a nepil tony zeleného čaju, zázvoru a medu niekde na slovenských lazoch.

Aj keď dnes príbeh vyznieva trochu naivne, sú tam momenty, ktoré sú univerzálne platné - napríklad postava fajn ženy, ktorá sa zaľúbi do debila a dobrovoľne sa nechá tyranizovať.
Dal by sa z toho nakrútiť slušný thriller. (Ten od AH som nevidel.) A Briti (ak sa nemýlim) nakrútili aj seriál.

22.02.2019 4 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Výborný názov.

14.02.2019 2 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Herman Hesse je múdry muž.

12.02.2019 5 z 5

Démon zblízka: Biografie Henry Millera Démon zblízka: Biografie Henry Millera Erica Jong

(Pre Henryho a jeho fanúšikov) dôležitá kniha. Henry ako mysliteľ, svätec, duchovný mecenáš, spisovateľ (listov). Ale predovšetkým ako človek očami iného človeka, ktorý ho dobre chápal a prekukol.

Za lepenú väzbu by sa malo trestať odňatím licencie. Na druhej strane, Votobia prináša tituly, o ktoré by iné vydavateľstvá ani nezavadili.

07.02.2019 4 z 5

Strach z lietania Strach z lietania Erica Jong

Chceš zistiť, kto si?
Cestuj, alebo napíš knihu. Alebo, po vzore Ericy Jong, urob oboje. Parádny pokus o vysporiadanie sa s vlastnými neistotami - vzťahovými, umeleckými, rodinnými i spoločenskými. Kniha vzbudila v '73 rozruch, pretože o sexualite hovorila úplne normálne.

Určite nečítajte tento slovenský preklad - je desivý a pravdepodobne neokorigovaný. Zbytočne by vám to trhalo oči. Ak viete čo len trochu anglicky, odporúčam originál.

26.01.2019 4 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Super sranda.
Pekné a autentické rozhovory dvoch chlapcov, posilnené a oslabené alkoholom a vnútorným rarachom. Stovky príbehov o všetkom a o ničom.
Dočítali ste? Vezmite si 10 eur a zavolajte otca na pivo.

13.01.2019 5 z 5

Love story Love story Erich Segal

Do Love Story som sa nestihol zaľúbiť, a už bol koniec. Nezamiloval som sa ani do Olivera, ani do Jenny. Mal som dojem, že čítam (dobre a bez zbytočností) napísaný scenár.
Súhlasím s citátom na prebale knihy: "A story no one dared to write, but everyone wanted to read."
Pekná kniha.

13.01.2019 3 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Najkrajšie na tejto knihe je, že si autor napísal to, čo chcel. To sa mi veľmi páči.
Kniha sama osebe je prázdna. Nemyslím, že je to nejaká "sociálna kritika", "kritika konzumu" alebo "kritika chlapcov z Wall street".
Mám pocit, že Bret si proste vymyslel chlapíka, ktorý bude zabíjať a jesť ženy, a predtým ich poriadne posexuje. A bude bohatý.
Lepšie napísané "kritiky" robí napríklad Palahniuk, ale aj tak mi táto kniha prirástla k srdcu. Vzhľadom na jej prázdnotu jej však šúpem to najhoršie možné hodnotenie.

13.01.2019 3 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Uf.
Napisat knihu pre syna, ktory je gay - ok, chapem, pekna myslienka a motivacia, ktoru uplne respektujem.
Napriek tomu, kniha mi pripadala ako narychlo zbuchany pribeh na temu, ktora teraz fici.
Najviac sa mi pacil premysleny nazov a s tym suvisiaci obal.
Ale inak. Inak inokedy.

23.10.2018 1 z 5