stea stea komentáře u knih

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

Skvělá kniha, která rozplétá nejen jeden velký skandál, ale ukazuje jak mohlo léta docházet k trestným činům, aniž by na to někdo veřejně upozornil. Jak skupina lidí vytvořila mocenskou síť, která chránila násilníka. Jak ho málokdo zpochybňoval, protože byl na pozici elity a jeho slavná a úspěšná žena mu vlastně vytvářela alibi. Mimo jiné se dozvíme i o tom, jak společnost nahlíží na sexuální násilí a k jakým závěrům a spekulacím má tendenci se dobírat. Líbilo se mi i to, že autorka sama kritiky nahlíží na své vyšetřování a roli v kauze.
Sice jde o konkrétní případ, ale díky němu můžeme pochopit, jak se to mohlo dít i u nás. Jak se ženy raději izolovaly a tak nemohly vědět, že v tom nejsou samy. Jak nechtěly uvěřit, co se jim stalo, často cítily hanbu a potřebu nebýt bezmocné ve svém příběhu.
Knížka určitě stojí za přečtení už proto, že skvěle popisuje způsob, jakým k dlouhodobému zneužívání vlivným člověkem dochází a zároveň vyvrací mnoho stereotypních předsudků. Například proč ženy s obviněním nepřišly dřív, nebo že bez forenzních důkazů je to tvrzení proti tvrzení a soud nejde vyhrát. I české kauzy se mi díky ní zdají jasnější.

25.06.2023 5 z 5

Osudy a trochu historie. Nic víc jsem v knize nenašla. Začátek mě bavil, líbily se mi fotky a čekala jsem, jak se to rozjede. Jenže se to jen víc a víc vleklo. Postavy byly poměrně ploché a bylo jich moc na to, abych se do nich vžila. Od půlky se mi občas zdálo, že čtu fakta z wikipedie. K dočtení jsem knížky se musela nutit, ale třeba na ni budu časem vzpomínat líp.

11.06.2023 3 z 5

Hra s tajemstvím Hra s tajemstvím Naomi Wood

Kniha mě zaujala kvůli Bauhausu a díky němu jsem ji i dočetla. Zaujalo mě i prostředí předválečného Německa.
Samotný příběh se mi moc nelíbil. Postavy jsou kromě vypravěče takové zastřené, a ten mi byl dost nesympatický. Víc by se mi líbilo, kdyby autorka popsala i pohled a motivace ostatních.

28.05.2023 3 z 5

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Tahle kniha mi sedla. Vzala jsem si ji, abych zjistila něco o arménské kultuře, což se povedlo, ale příběhy žen jsou univerzální na celém světě. Trpí, trápí se, a to často ne vlastní vinou. Děsí mě, že to není zas tak dávno, kdy se takové věci děly u nás a leckde se dějí i teď.
Příběhy z knihy mě každopádně vtáhly a každé z žen jsem držela palce a radovala se s nimi i z té nejmenší maličkosti.

24.05.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Po přirovnání k islandskému Fargu jsem čekala něco mnohem drsnějšího. Nejsem ale vůbec zklamaná. Postavy jsou skvělé, třeba všetečná sousedka, která se v knize mihne jen párkrát. Kalmann je hrdina, jak má být, tajemný, statečný a s bouchačkou, a přece o dost jiný, než jsme zvyklí. Já jsem spokojená.

03.05.2023 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Úžasná kniha, ani nevím, co mě na ní nejvíc zaujalo. Možná vyprávění těžkého života z odstupu a bez vzdychání, postavy, které jsou skvěle vykreslené a zároveň mi pořád trochu unikaly, nebo autorka, která žila život podle svého a kašlala na konvence.

12.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Šest hvězdiček za popis přírody a života v bažině, tři hvězdičky za děj, v průměru čtyři.
Projíždění na loďce pobřežní krajinou mě moc bavilo, ale zákony přírody naroubované na “civilizovaný” svět už tolik ne. Postavy a příběh byly neuvěřitelné, ale jako pohádku v krásném prostředí jsem si knížku užila.

19.01.2023 4 z 5

Arktické safari a jiné povídky z Grónska Arktické safari a jiné povídky z Grónska Jørn Riel

Život lovců kožešin v Grónsku musel být drsný, ale z v téhle knížce vypadá zábavně a poťouchle. Lovci se chovají jako děti, a když se snaží být dospělí, je to k smíchu. Přes všechny srandičky a patálie si ale mezi řádky přečtěte o tom, jak těžké je se v neobydlených oblastech za polárním kruhem nezbláznit a vzájemně nezabít.

17.10.2021 5 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Oproti prvnímu dílu knížka plynula hladce, chvílemi byla napínavá jako špionážní drama. Cromwell už nebyl tak záhadný a občas odhalil i svoje skutečné úmysly. Dala bych pět hvězdiček, ale nakonec mi tam ty okliky, narážky a nejasnosti chyběly.

01.10.2021 4 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Kniha mě bavila, ale trvalo mi, než jsem ji přečetla. Nebylo to jednoduché čtení. Je psaná s pohledu Thomase Cromwella, o kterém se toho ale moc nedozvíme. Je ambiciózní, ale nevíme přesně, co ho táhne. Setkává se s dalšími postavami, poslouchá drby, občas jemně zasáhne a přitom, jako by všechny události řídil sám. O ostatních se toho dozvíme asi stejně jako ve skutečném životě, velmi málo. Jen jak se jeví Cromwellovi.
Hlavní hrdina mi byl sympatický, naopak Thomas Moore vůbec. Přesně naopak oproti seriálu Tudorovci.

26.09.2021 4 z 5

Ellie a její náhodné setkání Ellie a její náhodné setkání Hazel Prior

Příjemná knížka, která je psaná asi spíš pro holky, ale není hloupá ani prvoplánová a klišé se tam najde jen málo. Přesně to jsem potřebovala. Líbilo se mi, že tam byla postava, která žije na jednom místě a má bohatší život než někdo, kdo cestuje a koncertuje po celém světě.

23.09.2021 4 z 5

Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Dana Thomas

Doteď jsem četla jen různé články a každý z nich popsal vždy jen malou část problémů módního průmyslu. Proto jsem si koupila tuto knihu a nezklamala. Pěkně a čtivě popisuje různé aspekty módy od výroby po prodej a marketing. Občas zabrousí i do historie nebo představí novou značku, i když zrovna tato část knihy rychle stárne (například Elizabeth Suzann od té doby kompletně změnila svoje zaměření a zavřela většinu výroby). Soustředí se hlavně na USA, ale obrázek si jde udělat i tak.

Dozvěděla se mnoho nových informací a souvislostí. Autorka informace sama ověřovala rozhovory či návštěvami továren.

Mám jedinou malou výhradu, a to popis nových technologií na konci knihy. Autorčin pohled se mi zdál trochu naivní. Například rozpoznávání tváří není budoucností západního světa kvůli právní ochraně soukromí. Autorka prostě jen přepsala to, co jí řekli zaměstnanci módních firem.

14.06.2021 4 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Příběh je "vyrobený" jen za účelem poukázat na nespravedlivé zacházení se ženami a v podle mě funguje. Chvílemi se mi zdálo, že je to životopis, ze kterého se vyškrtalo všechno vyjma pár úspěchů a mnoha ústrků. Takový zhuštěný zmar.
Většinu problémů s diskriminací, obtěžováním nebo přehlížením známe i u nás. Některé myšlenky pro mě ale byly nové. Třeba proč mají muži v rodném čísle datum narození a ženy tam mají číslo navíc? V Koreji začíná mužské jedničkou a ženské dvojkou, tam je to ještě očividnější. Je to sice hloupost, ale takových detailů je hodně a dohromady určují postavení žen ve společnosti.

28.02.2021 5 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Moc nechápu vysoké hodnocení. Kniha se mi četla dobře, ale zklamala mě. Autor na sebe neustále staví tajemství a záhady jako v detektivce. Nakonec má ale všechno skoro stejné rozuzlení a důvody. Zápletky jsou hlavně o tom, že hrdinové něco zbytečně tají. Nic si neřeknou na rovinu. Přišlo mi to jako předloha k průměrnému americkému seriálu.

04.11.2020 2 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Příběh služebnice a Alias Grace od Margaret Atwoodové miluju, ale tahle knížka mě zklamala. Skvěle se četla, jenže mě ničím nepřekvapila, neměla atmosféru a chvílemi jsem měla pocit, že čtu pokračování Hunger games. Některé postavy se mi zdály nekonzistentní a na konci se chovaly jinak než na začátku (nelogicky). Možná kdybych neznala první díl, nebudu zklamaná a dám o hvězdičku víc.

14.09.2020 3 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Knížka mě nadchla. Obvykle povídky nečtu, protože knihu mezi nimi odkládám a mám problémy se k ní vrátit. Tahle je ale spíš fragmentárním vyprávěním jednoho příběhu. Chytila mě a já chtěla vědět, co bude následovat.
Manuál pro uklízečky ukazuje syrový život plný překážek. Takový, který nám komplikují tragédie, nemoci i my sami. Ukazuje Ameriku obyčejných lidí, která je uvěřitelná, a proto i lákavá. Nikoho nehodnotí, nemoralizuje a nepovyšuje se. I když jsem nikdy nebyla v Americe, žiji v jiné době a alkoholismus je mi cizí, zdálo se mi to podobné mému životu. Prostě tím, že si na nic nehraje.

13.09.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Stejně jako Ferrante i Starnone nahustí do příběhu slabosti, strachy, traumata, komplexy, tlaky společnosti a tíhu vlastní výchovy. V jednotlivostech jsem je poznávala. V celku působily děsivě, až přehnaně.
Zaujalo mě líčení 70. let, kdy podle jedné z posta znělo slovo láska jako z červené knihovny a mít milenku nebo milence byla společenská povinnost.

27.12.2019 4 z 5

Legenda o nekonečnu Legenda o nekonečnu Nikkarin (p)

Smála jsem se nahlas.

25.12.2019 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Hezká knížka, jen se mi zdála rozdělená na části o Deburauovi, o divadle a o politice, které se málokdy propojily. Hodně politická. V pasážích, kdy popisuje, že nejlepší kritici byli obyčejní lidé a ti, že poznají to pravé divadlo, jsem si říkala, že dneska by asi Kožík chodil na muzikály...

28.09.2019 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Krásná knížka, která se četla jako román, ale připomínala spíš staré legendy. Atmosféru knížky a vztah hlavních hrdinů si budu dlouho pamatovat. Když spolu postavy mluvily, měla jsem pocit, že to tak mohlo být v artušovské době. Nejsou ukecaní a nezní to, jako by se přenesli v čase ze současnosti.

28.09.2019 5 z 5