St. Jimmy St. Jimmy komentáře u knih

České snění České snění Pavel Kosatík

Velmi poučné a poctivě zpracované, i když rovněž nepohodlně nepříjemné čtení o povaze národa českého. Řada událostí na nás Čechy nevrhá zrovna příznivé světlo. Už počáteční kapitola o slovenském snu nás vyobrazuje ne jako přívětivé starší bratry našich východních sousedů, ale spíš jako dobyvatele, zamýšlející Slováky počeštit. Pravděpodobnost realizace některých dalších představ lze úspěšně zpochybňovat, viz Kramářův úsměvný boj za pravlast, při kterém viděl Slovany i v starověkém Řecku, nebo k nezdaru odsouzený návrh na vytvoření koridoru mezi Československem a Jugoslávií.
Naivní představy o Rusku, potažmo Sovětském svazu, a z nich vyplývající politika nás rovněž vehnaly na čtyřicet let do područí našeho velkého slovanského bratra a ochránce.
Výmluvně rovněž působi kapitola o rukopisech, kdy účelu (posílení národního sebevědomí) musela ustoupit i pravda o původu obou rukopisů, královédvorského i zelenohorského. Snahu ukázat české rukopisy jako falzifikáty tehdy považovala česká inteligence za snahu poškodit české národní uvědomění.
Rozhodně můžu vřele doporučit. Zamýšlím se nad jednou věcí. České snění přineslo odpověď na to, v čem podstata národního cítění, či češství, chceme-li, netkví. V čem tedy je?

14.03.2023 5 z 5

Paul McCartney: Odvrácená strana mýtu Paul McCartney: Odvrácená strana mýtu Ross Benson

Strašnej překlad. Místy až nečitelné.

13.11.2021 2 z 5

Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Sally M. Winston

Vynikající kniha, která dokáže uklidnit a pomoct. Vtíravé myšlenky a s nimi související porucha OCD totiž dokáží pěkně potrápit i toho nejodolnějšího člověka. Tato kniha nemoralizuje, naopak vysvětluje věci přesně tak jak jsou - tedy že myšlenky, ať už jakékoli, jsou stále jen a pouze myšlenky. Léčebné postupy a nápady jsou skvělou pomocí na cestě ke zlepšení.

*Normálně na komentáře nereaguji (a dost možná se to ani nemá), ale zde si to neodpustím, jelikož jde o psychické zdraví a tak by se ani v komentářích neměly plést pojmy s dojmy. DominaCZ - prosím, nešiřte dezinformace a raději si přečtěte knihu znova, protože nemáte pravdu. Ten rozdíl mezi člověkem trpícím "pouze" vtíravými myšlenkami a psychopatem nebo pedofilem tam máte přímo popsaný.

06.03.2021 4 z 5

Velmi poučná a stejně tak náročná četba. Mockrát jsem nebyl schopen dočíst kapitolu, právě kvůli detailně a sugestivně vylíčeným vzpomínkám a svědectvím svědků této strašlivé katastrofy. V takových momentech jsem byl schopen pouze zavřít knihu a kroutit hlavou, nebo civět někam do prázdna. Takovou sílu v sobě příběhy očitých svědků - či jejich pozůstalých - mají.
Jediné, co mně osobně zcela nesedlo byla forma, ve které autorka uváděla jména a povolání těchto lidí až na konec jejich vyprávění. Což je spíše formální nedostatek, který možná vadil jenom mně a navíc jej zcela zastíní dokonalá práce autorky. Věřím, že zpracovat všechna tato svědectví a výpovědi muselo být velmi složitým úkolem.

18.12.2020 4 z 5

Muž, který nemohl přestat Muž, který nemohl přestat David Adam

OCD. Tuhle nemoc/poruchu nemohl pojmenovat člověk trpící OCD, protože jinak by se jmenovala CDO - tak je to správně podle abecedy :D.
Vtípky stranou, kniha je mnohem více, než jen popisem autorova mnohaletého boje s obsedantně-kompulzivní poruchou. A dokonce i více, než vědecko-historická stať o měnícím se náhledu doktorů a vědců na OCD a přidružené poruchy.
Tato kniha je především paprsek naděje. I když bývá filmaři a spisovateli často humorizována a zesměšňována, jde o neuvěřitelně brutální nemoc, která navíc bojuje zákeřně a neštítí se ničeho - ani použít proti vám vaše vlastní myšlenky a nejtemnější obavy. Přesto existuje naděje. Kniha jako "Muž, který nemohl přestat" pro vás může mít v období krize cenu zlata. Najednou víte, o co se jedná, o co jde. A hlavně - nejste v tom sami.

04.09.2018 5 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Vcelku dobrá a povzbudivá kniha, nicméně některé věci jsou tam omílány stále dokola - to asi abychom si opravdu uvědomili svou sílu!

29.11.2017 3 z 5

Analfabetka je natolik čtivá kniha, že jsem ji slupnul během dovolené. Následně mi ji ukradla přítelkyně, která se od ní doslova nemohla odlepit. Myslím, že to vypovídá za vše. Kdyby to šlo, hodnotím ještě výše, než Stoletého staříka. Jenže šest hvězdiček tu není.
Příběh má neskutečný spád a autor trápí své hlavní postavy jednou šíleností za druhou, aby jim, s grácií sobě vlastní, dovolil se z nich vymotat o pár kapitol později. Takže kniha si drží tempo po celou její "délku" a tak to mám rád.
Akorát by mě zajímalo, jestli je pro autora atomová bomba už fetišem, nebo ne.

11.09.2017 5 z 5

Knihu jsem dostal darem k narozeninám a upřímně, četbu jsem poměrně odkládal. Říkal jsem si, co asi zajímavýho může dělat stoletý stařík? Nemohl jsem se však mýlit víc. Kniha je neskutečně zábavná, čtivá a Alanův smysl pro humor, optimismus a hlášky mi budou chybět. Autor má navíc neskutečnou schopnost vymotat se s elegancí i z těch nejsložitějších a nejšílenějších zápletek - což oceňuju, protože situace, do kterých se Alan dostává, by vystačily snad na několik lidských životů. Perfekt.

11.09.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Tahle kniha mi odhalila věci, o kterých jsem neměl do této chvíle ani ponětí. Rozšířila mé obzory a přiměla mě se dívat na naše dřevěné přátele trochu jinýma očima. Dal bych jí pět hvězdiček, nicméně mi trochu nesedl autorův styl vyprávění. Ale to už je o osobním vkusu, jinak to je opravdu skvělá kniha hodná doporučení.

06.07.2017 4 z 5

Další zápisky starého prasáka Další zápisky starého prasáka Charles Bukowski

Jasný, Bukowski je sprostý jako dláždič, ale má svoje kouzlo. A sem tam se blýskne takovým moudrem, že jen zůstavá rozum stát. A vůbec, nebudu to zde kdovíjak sáhodlouze rozebírat, sám autor by mě asi poslal někam - prostě přečtěte si to, je to skvělé!

28.03.2017 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Steven Gerrard

Pan fotbalista, Stevie G, Captain Fantastic, SG8... můj nejoblíbenější fotbalista, můj vzor, idol mnoha mladých fotbalistů a v neposlední řadě srdce Liverpoolu FC.
Tato biografie je poctivá jako Stevenova hra a upřímná jako jeho láska k Liverpoolu FC. Plus neuvěřitelně čtivá. Pro fanouška Liverpoolu a Stevena Gerrarda povinná záležitost.

01.02.2017 5 z 5

Dopisy Johna Lennona Dopisy Johna Lennona John Lennon

Okomentovaná sbírka dopisů jednoho z nejvýznamnějších hudebníků 20. století, Johna Lennona, nabízí další pohled na vztahy k jeho nejbližším a k fanouškům. Zajímalo by mě, jak by John Lennon vnímal e-mail, facebook, nebo takový twitter. Zda by, za předpokladu, že by se dožil roku 2017, vyšla třeba sbírka tweetů, nebo statusů na facebooku.
Dopisy jako takové jsou většinou zajímavé, ale někdy vyloženě zbytečné - tedy ne že by mě nezajímal nákupní seznam J. Lennona, ale do obchodů chodíme všichni... co je tedy na tom? I když na druhou stranu i krátký seznam může o člověku prozradit hodně, pokud je čtenář profesionální grafolog.
Uvítal bych víc dopisů Yoko, či ostatním členům Beatles. Jinak skvělá četba.

28.12.2016 4 z 5

Freddie Mercury - Utajený život Freddie Mercury - Utajený život Mariam Ahund

Ach jo, tohle mohla být tak dobrá knížka!
Autorka by však musela poškrtat prvních pár kapitol, kde víceméně jen očerňuje ostatní životopisce, kteří ovšem, stejně jako ona, Mercuryho neznali a tak jakékoli pokusy o jakousi charakterovou analýzu tohoto legendárního umělce vyznívají trochu jako hraní šipek poslepu.
Dalším mínusem je neustálé opěvování Freddieho. Ano, autorka je fanynka, ale to my také - jinak bychom o tu knihu nezavadili ani pohledem. Takže dobře víme, jakým nenahraditelným umělcem Freddie byl. A co dělal/nedělal v posteli, je mi srdečně jedno. Je to soukromá věc každého z nás, takže obhajování Freddieho sexuálního života snad není zapotřebí.
Důvodem, proč knihu nehodnotím nakonec tak záporně, jsou autorčiny znalosti zoroastrizmu, který nepopiratelně měl vliv na Freddieho přinejmenším raný život (jak to bylo dál, můžeme jenom spekulovat, ale předpokládám, že svou víru neopustil, když v ní byl pohřben). Rozbory textů Queen jsem též neviděl u žádného jiného životopisce, zde jsou poměrně kvalitní a nabízí tak další pohled do již tak pestrobarevné tvorby této legendární skupiny.
S kapitolou o víře ve tvorbě Queen můžete buďto souhlasit, nebo ji popřít. Mně však, jako aktivně věřícímu člověku, přišla jako nejzajímavější čtení z celé knihy.

23.12.2016 3 z 5

Umění lehké konverzace Umění lehké konverzace Debra Fine

Vcelku dobrá kniha, která dokáže motivovat i zakřiknuté a plaché osoby k zahájení konverzace s neznámým člověkem.

08.11.2016 4 z 5

Řeč těla Řeč těla Christa M. Heilmann

Jednoznačné zklamání - o konkrétní řeči těla, významu gest, posunků a výrazů se zde nedozvíte prakticky nic, celá kniha stojí na odborných definicích a teorii. Vypadá to, jako by někdo psal diplomovou práci a pak se rozhodl ji vydat knižně. Nedoporučuji.

25.01.2016 1 z 5

Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Jacob Ludwig Carl Grimm

Pohádková kniha mého dětství. Bylo krásné se k ní po tolika letech vrátit a zavzpomínat.

18.01.2016 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

"...avšak podívejte se na Antonína, myslíte, a je pravděpodobné, že by tento mamlas získal děvče tak hezké?"
Přečteno za jediný den, skutečná perla české literatury.

13.01.2016 4 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

An eye-opener. Ale pouze pro muže, který má opravdu rád ženy a stojí o skutečné hlubší porozumění.

06.01.2016 4 z 5

Mercedes: projížďka životem fotbalového baviče Mercedes: projížďka životem fotbalového baviče Monika Býmová Čuhelová

Asi žádná sportovní autobiografie mě nepobavila tak, jako právě ta Švanciho. Klidně se to mohlo jmenovat "Mercedes: Vlastními slovy", protože je pojatá jako jedno velké interview (tedy nejen s Petrem, ale i mnoha dalšími osobnostmi). Musím dodat, že Petr Švancara je jeden z mých největších fotbalových oblíbenců a sledovat jeho hru bylo pro mě, jako fanouška Zbrojovky od narození, skvělým zážitkem. Tak díky za tuto knihu, Švanci.

23.12.2015 5 z 5

Jak vybudovat a posílit sebedůvěru Jak vybudovat a posílit sebedůvěru Ján Praško

Zajímavá kniha, která se ve výsledku dotýká více témat, než jen budování sebedůvěry. Obsahuje mnoho užitečných rad a cvičení.

14.12.2015 3 z 5