ardetka22 ardetka22 komentáře u knih

Djatlovova expedice: Nová odhalení Djatlovova expedice: Nová odhalení Martin Lavay

Kniha se četla dobře, ale co mě opravdu hodně rušilo, bylo velké množství gramatických chyb a překlepů, čehož jsem si v prvním díle nevšimla. Výrazy jako “objeti” mě opravdu děsily víc, než celý případ.

02.01.2023 4 z 5

Správná pětka znovu na ostrově Správná pětka znovu na ostrově Enid Blyton

Jako malá jsem tyhle knížky milovala a toužila po psovi, jako je Tim. Dnes je hltají obě moje děti, jednomu je deset, druhému čtyři a oba dva stejnou mírou příběhy Správné Pětky hltají. Tenhle díl jsem z dětství neznala, i když je trochu nadnesený, moc se nám všem líbil :)

19.02.2021 5 z 5

Pinocchiova dobrodružství Pinocchiova dobrodružství Carlo Collodi (p)

Knihu jsem četla až jako dospělá svým dětem. Na jednu stranu mě celkem mrazilo z mnoha dost krutých scén, které se v knize objevovaly (čekala jsem nějakou reakci své čtyřleté dcerky), ale kniha jako celek na mě zapůsobila skvěle, překlad do češtiny velmi povedený, skvěle se nahlas předčítala, knížka plná ponaučení a nádherných ilustrací od Heleny Zmatlíkové. Jsem ráda, že jsem ji v dospělosti objevila a užili jsme si ji s dětmi všichni tři :)

04.02.2021 5 z 5

Malá tajemství přírody Malá tajemství přírody Luděk J. Dobroruka

Za mě jedna z nejkrásnějších knížek o přírodě pro děti vůbec. Jako malá jsem v ní ležela neustále, obrázky se mi ohromně líbily a teď, když si k nim přečtu i text, líbí se mi celá knížka ještě víc. Spousta nápadů na pozorování a pokusy, které se dají realizovat i s dětmi. Ta naše už je v salátovém vydání, ale i moje děti si v ní pořád moc rády čtou.

24.11.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha se mi četla celkem dobře, jen pořád nějak nechápu, jak o ní někdo může tvrdit, že je podobná Foglarovkám. Z principu mi foglarovská přišla možná lokalita (umístění v Praze, tajuplné prostředí), ale jinak to s Foglarem nemělo společného vůbec nic. Moderní technologie běžně v knihách moc nemusím, ale tady to bylo využité s citem a celkem přirozeně, proč ne. Běžně čtu doma osmiletému synovi knížky tohoto ražení, ale tuhle jsem četla nejdřív sama a číst mu ji nebudu. Nějak na mě působila zbytečně násilně, střelba, Patrikův pád, snaha o odklizení nepohodlných svědků mi vnukávala pocit, že čtu knihu pro děti kříženou s klasickou současnou detektivkou. Taky jsem měla pocit, jak už někdo níže psal, že inspirace pochází z jiných knih, které jsem četla dřív, a to mi nepřišlo úplně ideální. Ale abych jen nekritizovala, oproti mnoha jiným mě nerušil "románek", který se vyvíjel v průběhu knihy, pokud jsem si odmyslela, že knihu někdo srovnává s Foglarem (kde by něco takového bylo naprosto nemyslitelné) :)

12.05.2019 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Kniha se mi líbila,ale trochu mě zamrzelo,že už padesát stran před koncem mi bylo jasné,kdo za tím stojí a kam směřujeme.Jinak knize nemám co vytknout.

23.02.2019 5 z 5

Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost Jaroslav Svoboda

Úžasná knížka o permakultuře, spousta praktických informací a rad o pěstování zeleniny klasické i lehce netypické, skvělý průvodce pro každého, kdo chce začít s permakulturou a neví, kudy na to. Za mě nejlepší knížka tohoto typu :)

30.01.2019 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

O knize jsem se dozvěděla celkem nedávno, což mě, jakožto nadšenou hltačku Foglarovek, dost překvapuje. Knížka příjemně překvapila, Velínský velmi pěkně najel na styl Foglarova vyprávění, zajímavě vyřešil některé nedořešené záhady z předchozích dílů. Také mě velmi potěšilo zapojení dívek do příběhu (to mě v dobách dětství hrozně mrzelo, že všechna dobrodružství zažívali tak akorát kluci :) Co mi přijde už trochu nadsazené, je to, jak se takřka všichni kluci i holky dají dohromady a vytvoří velkou skupinu, která spolu spokojeně vychází a vede ji dívka (to už na mě bylo přece jen moc :)) Nicméně celková linie příběhu velmi čtivá, nebýt toho, že jsem ho četla večer dětem na pokračování, asi bych ho zhltla za jediný večer sama a s chutí. Moc se mi také líbilo, jak Velínský dobře znal předchozí tři díly a dokázal vykřesat velmi mnoho z jen letmo zmíněných postav (viz Tonča Sedlářová..) Odtajnění tajuplných Stínadel bylo malinko na škodu a osobně mě zamrzel konec, byť naprosto chápu, že to tak mělo dopadnout. Všechna čest autorovi, popasoval se s velkou výzvou se ctí!

23.10.2018 5 z 5

Děti prérie Děti prérie Ondřej Balík

Knížku jsem koupila synovi, protože jsem se dlouho Indiány zabývala v rámci koníčku. Nečekala jsem od knížky nic extra, ale když jsem ji začala po večerech číst, byla jsem moc mile překapená. Kniha, i když na to nevypadá na první pohled, je opravdu nabitá zážitky, chvílemi si syn zapomínal hrát, jak tajil dech a čekal, co bude dál. Mile mě potěšilo používání lakotských slovíček, která se nenáročně vinou textem. A musím také ocenit obrázky, zvlášť z pohledu autentičnosti indiánského života, který je na nich zobrazen. Opravdu na nich lze vidět to, co prérijní indiáni dělali/měli. Není to pohádka jen tak vycucaná z prstu. Moc se mi také líbí využití indiánských bájí a náhled do spirituálního života indiánů, dobře vstřebatelný i pro ty menší. Dle mě výborný počin a těším se na druhý díl :)

24.09.2018 5 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Kniha se mi moc líbila, dobře se četla, bylo v ní hodně informací o udržitelné módě, což oceňuji. Co mě rušilo, bylo vysoké množství slov z branže, většina v cizím jazyce - jazyky umím a učím, ale tohle už na mě bylo příliš, celkem mě ta četnost unavovala. Jinak kniha moc hezká a ilustrace také.

07.04.2018 4 z 5

Rybí sliby Rybí sliby Daniela Krolupperová

Kniha mě mírně řečeno hodně zklamala. Po Mizících hmyzících, kde jsem viděla slušný přínos znalostí hmyzu, jsem nadšenému synkovi rybáři koupila i Rybí sliby. Kniha je nevyvážená, často se opakují různé formulace, mám trochu dojem, že autorce dochází inspirace. O rybách jsem se dozvěděla akorát z pár řádků na konci kapitoly, v příběhu samotném o rybách není prakticky nic. Nejvíc mě ale zarazily kontrolní otázky, které mě u Hmyzíků nadchly. Nechápu, jak se může autorka ptát na informace, které v kapitole vůbec nebyly řečené. Přínos informací o vodním světě byl z mého pohledu učitelky biologie značně nízký a nedotažený, tohle téma je tak bohaté, že se divím, že autorka nevyužila jeho rozsah a nepsala více pravdy místo povídání celkem o ničem. Všude víly, ale nic moc přínosného, což naopak u Hmyzíků moc oceňuji - tam je znát, že faktické informace byly považovány za důležité. Pro mě zklamání, syn celkem s uspokojením poslouchá.

05.12.2017 1 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Knížky od P.C. mám moc ráda, ale tuhle jsem zkoušela dvakrát číst znovu a nikdy jsem nedošla dál než do poloviny knížky. Nešlo to. Tato kniha jako první byla zklamáním.

17.01.2016 1 z 5

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Laura Ingalls Wilder

Jedna z nejhezčích knížek mého dětství, syn se do ní zamiloval stejně jako já :) Mrzí mě jedině to, že druhý díl je naprosto nesehnatelný..

17.01.2016 5 z 5