Zvrátená veda

Po prečítaní tejto knihy už nebudete veriť ničomu! Spôsobuje vakcína MMR autizmus? Je homeopatia šarlatánskou pavedou? Bude vaše dieťa po drahých produktoch obsahujúcich omega-3 inteligentnejšie a poslušnejšie? Môžeme veriť článkom v médiách, ktoré začínajú vetou „Vedci zistili…“? „Existujú dva presvedčivé dôvody na prečítanie tejto knihy. Prvým je, že si vychutnáte jej systematické dešifrovanie nezmyslov predkladaných nutričnými odborníkmi, homeopatmi, kozmetickými spoločnosťami a farmaceutickým priemyslom. Druhým je fascinujúca diskusia o tom, prečo sa nechávame tak ľahko napáliť. Pridajte ešte zábavnosť knihy a vyjde vám jedna zo zásadných publikácií tohto roku.“ New Scientist „Úplne základná učebnica pre všetkých, ktorí niekedy pocítili znepokojenie nad spravodajstvom o módnych vedeckých ‚prielomoch‘ ,zdravotných hrozbách a príbehoch typu ‚výskumy ukázali‘…“ Time Out „Autor napichuje na rapier svojej logiky veľkú farmáciu, médiá a všetkých, ktorí zneužívajú vedu. Jeho cieľom je naučiť čitateľov, ako rozoznať ich triky, aby boli do budúcna ‚odolní proti novým variantom somarín‘.“ Guardian „Cieľom knihy je vyučovať nás v nádeji, že jedného dňa budeme písať menej nezmyslov.“ Daily Telegraph Ben Goldacre, , britský lekár a novinár, otvára najkontroverznejšie prípady škandálov obchodu s ľudským zdravím a usvedčuje pseudovedcov, ziskuchtivých „odborníkov“ aj dychtivých čarbákov z podvodov a parazitovania na ľudskom zdraví. Všetky súdne spory, ktoré proti nemu boli vyššie uvedenými subjektmi vedené, vyhral. Viac na badscience.net. Ďalšia kniha Bena Goldacrea Zvrátená farmácia na pultoch už od októbra 2013!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345923/zvratena-veda-ZpH-345923.jpg 425
Literatura naučná, Věda, Zdraví

Vydáno: , CPress

Bad Science, 2008

Kniha Zvrátená veda

PMR
26.06.2019

I když je kniha už docela zastaralá (v klinickém výzkumu všechno běží hrozně rychle) a autor vystupuje přeci jenom spíš jako publicista než jako odpovědný vědec/lékař, tak si myslím, že poskytnuté informace je skutečně dobré znát.
Současný klinický výzkum je ve špatném stavu: připomíná spíš agendu obrovské (tj. podezřelé) tiskové agentury a boj o příbalové letáčky než rozumné usilí o poznání.
A trh alternativních léčiv a doplňků je doslova děs zběs...

onRock
14.10.2018

Kniha sa sústreďuje najmä na odkrývanie populárnych mýtov šírených bulvárnou tlačou a pseudovedcami. Napríklad vyvracia informáciu, že MMR vakcinácia spôsobuje autizmus, spochybňuje rôzne šarlatánske metódy detoxikácie, kritizuje lekársky často nevzdelaných tzv. výživových poradcov, vyvracia účinnosť vedecky neúčinnej homeopatie. Skvelá kapitola o placebo efekte. Hlavným cieľom knihy je snaha vzbudiť v čitateľovi snahu po tom, aby si fakty, ktorým je ochotný uveriť, dôkladne overil a skúmal zdroje informácií. Mnoho "hurá" teórií totiž pochádza z pochybných pseudovedeckých výskumov – akademicky nepublikovateľných.

onRock
14.10.2018

Jack Bauer
18.07.2016

Kniha vystihuje přesně to co tvrdím ve všech komentářích o zdravé výživě. Ničemu se nedá věřit, samé lži, marketing, byznys, odporující si se studie apod. Samé kecy. Jedna studie tvrdí to a druhá to vyvrátí. Nejlépe jíst na co zrovna v daný moment má člověk chuť, tělo si řekne. Jíst zdravě ano, ale nepřehánět to. Kniha je to velmi zajímavá, ukazuje jiný pohled na věc, jak jsme neustále ohlupováni, ale jelikož se mi místy dost hůře četla dávám slabší hodnocení i když si jistě zaslouží větší.

bzucino
25.10.2015

Kniha má mizerný překlad (originál se jmenuje Bad Science). Já bych to přeložil jako Mizerná věda. Popisuje, jak se věda dělat nemá. A to nejen přímo u profesionálních vědců (kteří dělají mnohem více bot než je zdrávo), ale především u marketéřů, šarlatánů a různých lobbistů.

Televize a bulvár nemají rády, když vědec řekne, že "je to o něco komplikovanější". Přicházejí tak o svůj příběh, jasnou čáru mezi kladným a záporným hrdinem. Proto si hledají rádoby vědce, kteří mají rádi silné, jednoznačné, kontroverzní tvrzení. Když někdo vytáhne statistiku a ukazuje, že závěry nejsou jendoznačné ... tak o skutečnost nemají zájem. Ukazují lidem parodii na vědu - skalndály, paniku, seznace.

Jingle
31.05.2014

Slyšela jsem mnoho pochvalných komentářů, ale pro mě trochu zklamání. Kniha mi nepřinesla asi nic, o čem bych už nevěděla (z jiných knih, článků a pořadů), nebo co bych vědět chtěla (boje Kellogse proti samohaně? :)). Homeopatika, ušní svíčky... nic nového pod sluncem. První půlka byla aspoň taková svižná, ale pak už jsem se celkem nudila. Nicméně tomu, kdo nemá potuchy o pharma businessu a současné medicíně, bych knížku určitě doporučila.

Jelitovna
07.05.2014

Trošku asi ořech pro překladatele, stávalo se mi, že některé věty či odstavce jsem musela přečíst víckrát, aby bylo jasné, ke které předchozí se následující věta vztahuje. A i když nesouhlasím úplně se vším, domnívám se, že s "tímhle" (myšlen obsah knihy) by se měl seznámit každý.

mgraja
14.11.2013

super, doporučujem,,, informacie aj o veciach, ktoré som nikdy moc neriešila :)