Zvony novoroční

Zvony novoroční https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197604/bmid_zvony-novorocni-ywF-197604.jpg 4 52 10

Jedna z cyklu pěti slavných vánočních povídek, které v své době tak bezprostředně zaútočily na cítění Londýňanů a zmnohonásobily výtěžek sbírky na chudé děti. Příběh Tobiáškův je vlastně Dickensovou epickou odpovědí obhájcům krutosti tehdejšího anglického sociálního zákonodárství. Odhaluje krutost a sobectví typických představitelů vládnoucí třídy, ilustruje různé zjevy systému, který i autorovo dětství poznamenal nelidsky úmornou prací. Povídka zvony novoroční má základní rysy velkého Dickensova díla románového: široký tok děje, plasticky viděné postavy i postavičky, soucit s chudými a ponižovanými i víru v nápravu.... celý text

Luigi1
15.08.2023 3 z 5

Tato kniha má všecko má mít ale stejně mě moc nezaujala

eraserhead
30.01.2022 3 z 5

Lehce tajemný náhled do života lidí. Místy úsměvné, místy napínavé, místy dojímavé.

HanKasp
08.06.2021 3 z 5

Z jeho děl, co jsem četla, mi přišla nejslabší. Na mě trochu zmatený děj, z nějakého důvodu se mi pletla jména a chyběl mi tam jistý vtip/vytříbená ironie, který/ou v jeho jiných knihách nacházím mnohem více.

Cress
18.01.2021 5 z 5

Miluju Dickense. Lepší než Vánoční koleda to nebylo, ale opět velmi dojemné a četla se skvěle.

Gilnien
29.12.2018 4 z 5

Pěkné čtení na vánoční svátky. Moc se mi líbí překlad, čeština je hezky zvukomalebná. Někdy na mě byla povídka až moc temná a smutná, také jsem se ztrácela v charakterech, ale jinak hodnotím kladně.

Zelený_Drak
18.07.2018 4 z 5

Poutavá a působivá povídka, která měla prý v době vydání i ohlas v podobě nečekaně velké sumy, která se na Nový rok vybrala pro chudé. V tomto krátkém díle dokázal Dickens povědět mnoho o člověku. Výborně vykreslené charaktery. Mrazí i z toho uvědomění, jak dlouho dopředu se na světě kupily podmínky pro velké změny v Evropě, ke kterým došlo ve 20. století. Ráda se ke Zvonům novoročním někdy vrátím.

jiri77
01.01.2018 4 z 5

Typický Charles Dickens. Boj dobra se zlem a chudých vůči majetným s atmosférou Nového roku.

lampernaqui
04.02.2016 2 z 5

Přiznám se, že mě povídka téměř nezaujala. Budu doufat, že se to nestane u dalších děl tohoto spisovatele, do kterých se hodlám pustit. Snad jsem byl jen naladěn na jiný žánr. Ale k téhle vánoční povídce o jednom snu se už nevrátím.

reader.007
17.11.2014 4 z 5

Podobně slzopudné jako ostatní Dickensova tvorba, ale mám tuhle povídku raději než Vánoční koledu. Nevím proč, prostě je to tak.

Jíťa
30.11.-0001 3 z 5

Povídka na jedno odpoledne, nenadchne, neurazí.