Zvon pro Adano

od:

Zvon pro Adano

Major Victor P. Joppolo a jeho muži přijíždějí v posledních dnech války do italského městečka Adano. Jedním z úkolů americké armády je osvobodit toto místo od pozůstatků fašistické vlády, dovézt pro jeho obyvatele potřebné potraviny a vdechnout mu nový život. Zástupci města, kněz, stejně jako prostí lidé se až překvapivě shodují v jedné věci: na věži zdejšího kostela chybí zvon, který německá vojska nechala roztavit. Právě zvon je pro ně nejvíce důležitý, díky němu mohou všichni rychle poznat jaká je denní doba, zda je čas jít na pole, na mši, anebo zda je svolává k nějaké mimořádné události. Joppolo nehledí na žádné potíže a vynaloží všechny své zkušenosti a osobní vztahy, aby zvon pro Adano získal…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/126795/zvon-pro-adano.jpg 4.313
Originální název:

A Bell for Adano (1945)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, ELK - Evropský literární klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
kolacky
23.04.2015

Viz můj komentář k vydání z r. 1970. Opakuju se, ale nebylo to špatné.

kolacky
23.04.2015

No... Tu Pullitzerovu cenu bych dala, jedině kdyby byl býval ten zatracený dopis generálu Marvinovi někdo bytelně zašantročil nebo aspoň polil vínem tak, aby nebyl k přečtení. Jinak to zas tak špatné nebylo, jak jsem se podle dostupných materiálů obávala.

Koka
04.09.2013

Pro mne první a (zatím) jediná kniha, která pojednává o slavném "Dni D a co se dělo pak" z poněkud jiného úhlu - nejde o bojiště, zákopy, výstřely, ale autor připoměl jinou, v literatuře opomíjenou záležitost, a sice, že na osvobozených územích bylo zapotřebí také nastolit a nejdřív vlastními prostředky suplovat, posléze vybudovat "normální", poválečnou občanskou správu. V italském městě Adano se tak správy města ujímá idealisticky vykreslený americký důstojník s italskými kořeny (a znalostí italštiny) a v záplavě starostí o zásobování a rozvrácenou morálku místních lidí i vlastních spolubojovníků si klade za cíl navrátit městu zvon, který na příkaz Mussoliniho byl roztaven a použit pro zbojařství. Zvon se stane pro místní lidi i pro dočasného správce symbolem morální obrody a návrahu ke křesťanským hodnotám, a tak jeho nahrazení je věcí prvořadého významu. Tématem i vtipným podáním přitažlivý příběh hýří množstvím klišé - nejtupější zupácké hovado osvoboditelské americké armády je samozřejmě v hodnosti generála, Američané do městěčka sice vnášejí prvky demokracie, ale také neúctu ke staletým uměleckým hodnotám, jejichž význam nejsou sto pochopit, místní fašisté rychle obrátí kabáty a přisluhují novým pánům, místní děti jsou za žvýkačku schopny hodit se pod kola aut atd.). Kniha podává zajímavý a - dle údajů ze životopisu autora i autentický - obraz chudé, rozvrácené Itálie a podmínek, za kterých osvoboditelská armáda přinášela zemi "nový řád".

zoew
10.04.2013

Příjemné čtení z období druhé světové války, ale v podstatě se ani nedá říct, že by to byla válečná kniha, o válce se tam spíš jen občas mluví. Podle mě je to spíš román o lidskosti, empatii a dobrotě.