Zvláštní smutek citronového koláče

Představte si, že je vám devět a těšíte se na narozeninový citronový piškot s čokoládou, ale místo citronů z něj najednou cítíte zoufalou samotu své maminky. Že je vám dvanáct a z chuti maminčiny večeře poznáte, že je tatínkovi nevěrná. Že je vám dvacet a z vlastnoručně připravené večeře cítíte továrnu... Pro mladičkou Rose se její neobyčejné nadání ochutnávat emoce těch, kteří jídlo připravili, stane utrpením, s nímž se musí naučit žít. Stejně jako s poznáním, že nikdo v její rodině není takový, jak se navenek jeví. Americká autorka napsala půvabný rodinný román o podivuhodné dívce a její zvláštní rodině, prodchnutý dojemně melancholickou atmosférou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166935/zvlastni-smutek-citronoveho-kolace-ZRN-166935.jpg 3.5321
Vydáno · Argo

The Particular Sadness of Lemon Cake · 2010

Kniha Zvláštní smutek citronového koláče

MarceD.

Hrozně podivná knížka, žádný extra vývoj, žádná extra zápletka. Pořád jsem čekala, že konečně přijde nějaký zlom, ale nepřišel. Krom toho - otřesné zpracování textu, kde není přímá řeč vložena do uvozovek. To kdo vymyslel?

terijans

Tato kniha byla tak moc zvláštní a přesto čtivá. Nemám co více dodat.

janina74

Tady mi trvalo než přišel ten moment, kdy začnu, ale pak jsem byla ráda, že jsem knihu přečetla. Moc zajímavé. Jen trochu smutné na konci.

irskádívka

Několik měsíců jsem přemýšlela, co o této knize napsat a výsledek je, že stále nevím. Možná je to tím, že jsem ji četla v angličtině, možná je to stylem psaní, ale opravdu jsem se u čtení trápila.
Příběh je ozvláštněn o mysteriozní prvek (skoro až o kouzla) a přesto ho kouzelným rozhodně neshledávám.
Jedná se o příběh jedné rodiny, ve které nejsou její členové šťastní a kde se rodiče místo snahy vybudování spokojeného domova pro sebe a své děti snaží ani nevím o co - hledat svoji osobnost (možná), najít nějaké vlastní naplnění, ale mimo rodinu a svých dětí si vlastně nevšímají, jsou podle mě slabí s sobečtí (trochu tvrdé hodnocení, ale já jsem prostě taková) a tak ve mně nevzbuzují sebemenší zájem.
V knize se nic moc zajímavého a uvěřitelného neděje. Hlavní hrdince trvá věky se od rodiny osvobodit a naučit se vyjít se svými "kouzelnými" dovednostmi, vlastně si nejsem jistá, že to zvládne za celou knihu. Většinu textu považuji spíše za vatovou vycpávku, než za zajímavý příběh.

Kiki22

Nikdy se mi nestalo, že bych knížku tohoto rozsahu přečetla během jednoho jediného dne - takže myslím, že můžu říct, že je fakt čtivá :-D Téma ochutnávání emocí prostřednictvím jídla mi přišlo od začátku fascinující, ale časem ustoupilo jinému tématu, transcendentnímu, pro mě ne úplně pochopitelnému/uchopitelnému. Nicméně mě popis mizení Josepha úplně pohltil, chtěla jsem na to přijít, vyvolávalo to ve mně pocity stejného tísnivého znepokojení jako v Rose. A právě kvůli skvělé atmosféře musím dát pět hvězd!

Kachle
23.12.2018

Zpočátku se mi líbila - četlo se lehce, ale postupně mě kniha přestávala bavit...ke konci jsem se již do čtení nutila. Zajímavý nápad, ale postupně už toho mystična na mě bylo moc.

Ainyska
15.11.2018

Četlo se to dobře, ale příběh nic moc. Nápad dobrý, ale bohužel v tomhle podání se ztrácí. Hlavní hrdinka mohla se svou schopností lépe pracovat. Byl to pouze popis její rodiny se zápletkou přitaženou pořádně za pačesy (co se vyklubalo s jejího bratra). Na knihu jsem se těšila, dokonce jsem zaplatila za rezervaci v knihovně, ale nestálo to za to. Zklamala mě. Uvidíme jestli si něco od této autorky ještě přečtu, ale v blízké době jí určitě vynechám. Úplná blbost to nebyla, ale pro mě je to těžký průměr.

katerina0117
25.10.2018

Magický realismus beze stopy melancholie, ale živoucí a zábavný, s lehkým nádechem rodinné psychologické sondy. Chutná jednohubka na víkend!

TIP: Máte rádi Databázi knih?

americká literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy dětský hrdina

Aimee Bender
americká, 1969