Zvláštní problém Františka S.

Příběh dvou kamarádů, kteří se díky náhodě dostanou do jiného světa a ten jim pomáhá alespoň na chvíli se odpoutat od složité a nepřátelské reality. Vypravěčem je údržbář, který pracuje v Ústavu pro psychicky postižené jako "děvečka pro všechno". Jednou si v lese náhodou utrhne malou houbu a když ji z roztržitosti sní, začnou se s ním dít zvláštní věci: ocitne se v nádherně barevné krajině a prožívá úžasné sny. Od té doby se pro něho kouzelné houbičky stanou cestou k úniku z neutěšené reality. V ústavu se přátelí s mladým mužem, který prodělal klíšťovou encefalitidu, jenž zavinila, že se stále všemu směje. Když i on ochutná "zázrak" z paseky, vnímá svět kolem sebe, je možné s ním mluvit, vpodstatě je na tu krátkou dobu působení hub úplně normální, jen tvrdí, že je reinkaqrnací Ježíše Krista. Oba přátelé spolu zažívají nejedno dobrodružství a někdy i dost horké chvíle. Tato kniha se od ostatních děl P. Šabacha tematicky velmi výrazně liší, je kombinací hořkého humoru a autorova svérázného pohledu na život. Výrazným rysem je zoufalství z bezmoci změnit krutost osudu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35554/zvlastni-problem-frantiska-s-35554.jpg 4.1213
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Paseka
Počet stran:126
Jazyk vydání:český
Ilustrace/foto:Pavel Štefan
Autor obálky:Pavel Štefan
ISBN:80-7185-047-0

Kniha Zvláštní problém Františka S.

AliStejsy

Ze začátku jsem byla zmatená a říkala si, že tato Šabachova kniha je opravdu ZVLÁŠTNÍ. Chytla mne asi až po 40ti stránkách a pak už jsem se i bavila. Přesto si ale nemyslím, že je to jeho nejlepší dílo.

Raulik

Někdy by i takové houbičky byly prospěšné v dnešním světě..

PWM
08.09.2018

Evangelium podle Houbaře…

Po všech v poslední době přečtených knihách českých autorů by mě vůbec nenapadlo, že zde někdo ještě vůbec umí psát a dokáže napsat takhle skvělou knihu. Netuším, zda to byl Šabachův záměr, nebo jen náhodný omyl, ale je to výborná kniha a stojí za přečtení.

kap66
29.08.2018

Naladila jsem se - díky houbičkám (jen těm knižním, samozřejmě!) - na tuto knížku tak nějak přirozeně a přemýšlím o ní už několik týdnů. Šabachova dílka mám ráda, ale toto se drápkem zachytilo v mých úvahách nejvíc. Snad proto, že je mi vypravěč blízký tím, že i přes spokojenost ve svém povolání vyhledává útěk do snů, zatímco ten "nenormální" František je šťastný ve svém nevědomém stavu i tom vědomém - křesťansko-lidumilském (v dobrém slova smyslu). Pro mě je tato knížečka vtipnou úvahou nad záměnou normálnosti a nenormálnosti a přijatelností křesťansky pojatého dobra. Jako u všech dobře napsaných knih si ale vezme každý to své, a tak to má být.

Péťa1950
04.08.2018

Můj komentář by byl stejný, jako napsal Karel 0684.

jelad
21.06.2018

Ošetřovatel z Domova pro mentálně postižené - bratr houbař - najde v lese divotvorné houbičky, s jejichž konzumací vždycky zapomene na reálný svět. Plaví se po rudém moři s barevnými jednorožci a zapomíná na bídu světa, kterou každodenně pozoruje v novinách. Spolu s ním si houbičky dopřává i František S., samozvaný vtělený Ježíš Kristus. Zkušenost mentálně nepřítomného mladíka od běžného žití odstaveného kvůli zápalu mozkových blan se ale od té houbařovy značně liší. Zatímco houbař uniká, František se vrací - houbičky jej „dělají normálním“. Avizovaný „problém“ přichází ve chvíli, kdy si František začíná uvědomovat, že „normální“ není známkou té nejlepší a nejvhodnější cesty a že „pozemský“ svět je místem, kam se už přece jenom nedokáže natrvalo vrátit.

„Ležel jsem ve srubu a poslouchal jejich hlasy. A smál jsem se. Nedaleko mě se jistě smál i on. Můj Ježíš Kristus po zápalu mozkových blan. Můj František.“

kalishane
14.01.2018

Já osobně jsem spokojený. Líbí se styl psaní p. Šabacha a myslím si, že tohle je jedna z jeho nejlepších knížek. Působí to na mne jako pohádka se šťastným koncem, Šabachův styl psaní tomu navíc dodává "dospělost a lidskost". Výborná knížka..

Aleh
17.11.2017

Kniha Zvláštní problém Františka S. je o smyslu života. Na každé stránce vám autor nabídne podněty k pousmání a především také k zamyšlení nad smyslem života a nad sebou samým. František S. si žije ve svém vlastním světě. A jeho průvodce a společník v tomto příběhu, Františkem nazývaný "bratr Houbař", vlastně taky. František utíká v myšlenkách do toho reálného světa a jeho společník na toulkách přírodou utíká do světa představ a fantazie. A tak se nechte unášet vyprávěním tohoto příběhu a přemýšlejte o smyslu našich životů.