Zvířecí statek

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Index v roce 1981...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29636/zvireci-statek-iwn-29636.jpg 4.66469

Animal Farm (1945)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Index

Fenomenal
dnes

Výborná (a nesmírně chytrá) bajka, která v rámci žánru nejspíš ani nemohla být lepší. Přiznám se, že v průběhu čtení jsem z ní až tak "odvařený" nebyl. Vše se ale změnilo v následujících hodinách a dnech, kdy jsem nad knihou přemýšlel. Kniha se čte prakticky sama, a přestože je chvílemi naprosto předvídatelná, člověk si u ní spoustu věcí uvědomí. V porovnání s titulem 1984 mi zde chyběla hustější atmosféra, což je však zapříčiněno především zvoleným žánrem. Nejlepší postavou byl pro mne boxer.

LuT

Známá bajka, která opět předběhla dobu...úžasné, děsivé...

AnSe

Zajímavé alegorické zpracování, pro mě ovšem poměrně nudné čtení. Chybí napínavost. Nicméně jedná se o knihu, kterou by měl každý přečíst.

Dvorik

Alegorie:
Kuliš - Trockij
Napoleon - Stalin
Major - Lenin
Lidé - kapitalisté
Boxer - pracující lid
Ovce - tupý dav bez vlastního názoru

Predator3313

Krátká ale silná kniha, kterou si člověk opravdu zapamatuje.
Pěkně popsané jak se dobré úmysly dají snadno přetavit na diktaturu.
Vůbec nevím, proč tato kniha nebyla v povinné četbě, myslím že je to dokonalá kniha i pro nečtenáře, měl by si ji přečíst každý.

Martin12345

Skvělá knížka!!! Poslouchal jsem v audioverzi namluvenou panem Vinklářem a teď už ji mám objednanou i v klasické papírové formě, protože tohle prostě chci mít v knihovničce.
Stejně jako Lucissia si myslím, že se v ní dá poznat každý režim.
Jako příklad uvedu Českou televizi... Při posledním zvyšováni konc. poplatků nám vysvětlovali, že ČT musí zůstat nezávislá a proto v ní nemohou být a nebudou reklamy... Chvilku to tak bylo..ale dnes? Jasně, není to reklama, jsou to teď sponzoři programu, byť s totožnými spoty... Jako by na zdi bylo napsané: V ČT nebudou nikdy reklamy.. a později by tam bylo: V ČT nebudou nikdy reklamy, jen sponzoři...
Ovečky by zpívaly: Reklamy jsou špatnéééé, sponzoři dobřííí…
Kdo knížku četl, tak chápe, kdo ne, Pištík mu to vysvětlí...

Malíček

Výborná kniha. Geniální nápad. Skvělé zpracování.
Je to čtivé, pravdivé, zábavné, smutné, k pokukání. Jsem nadšená a tleskám! Rozhodně se chystám na další knihy tohoto autora.
Doporučuji všem, ať už do povinné maturitní četby nebo jen tak.

Lucissia

Stejně jako na 1984, tak i na tuto knihu nikdy nezapomenu. Myslím, že v téhle knize se zrcadlí každý režim. Některý více, některý méně, ale každý...

Miro.slav

Opäť typický Orwell s jeho výstižným a chytľavým jazykom. Opäť ide o snahu vykresliť hlavné rysy diktatúry. A opäť je dôležité povedať (ako pri "1984"), že Orwell síce diktatúru opisuje na príklade socializmu, ktorý mal dospieť až ku komunizmu, no ide iba o symbol. Rovnako tak ide o totalitný režim nacionálneho socializmu, talianskeho fašizmu, rôznych náboženských a fundamentalistických režimov či iných totalít. Orwell zvolil príklad socializmu snáď preto, lebo narozdiel od Hitlerovho a Mussoliniho režimu, ktoré boli vojensky porazené, vydržal socializmus oveľa dlhšie. A aj preto sa rozvinul socializmus do hrozivých rozmerov, ktoré predkladá Orwell (no to isté by bolo aj v prípade nacizmu a fašizmu). Knižku určite odporúčam (aj jej animované filmové spracovanie) a to aj napriek tomu, že kniha "1984" je oveľa prepracovanejšia, komplexnejšia, zložitejšia, ale aj mrazivejšia, hrôhostrašnejšia a temnejšia.

coppacabana

Jedinečné převyprávění historie SSSR. Knížka je atraktivní nejen svou jednoduchostí a nápaditostí, ale i humorem, který je na každé straně. Opět tomuto autorovi vzdávám hold, nadčasovost jeho myšlenek a nápadů snad nemá konkurence.

josefina_silena

Moje třetí Orwellovka a jsem opět nadšená. Animovaný film také stojí za to. Skvělé čtení pro děti i dospělé.

31.12.2018

Forma bajky skvěle sedí, šel mi z toho mráz po zádech.

mosem
29.12.2018

Kniha je napsána geniálně a vizionářsky, jako ostatně většina Orwellových knih. Nicméně druhá polovina knihy již pro mne postrádala kouzlo jemných náznaků a dvojznačností, a směrování kritiky je podle mne až příliš otevřené. Ale možná je to jen moje vnímání, vycházejícího z toho, že člověk si dnes zpětně promítá informace, události a postavy, o kterých se ještě před 25 lety nic nevědělo nebo nesmělo mluvit. V té době by byla pro mne mnohem objevnější.

rutto45
27.12.2018

Nespomínam si, či zrovna toto dielo od Orwella bolo v povinnom čítaní na strednej škole, ale ak nie, určite tam patrí! Nesmrtelná a nadčasová klasika.

miska98
26.12.2018

Geniální ve své jednoduchosti.

Medulka.013
25.12.2018

Farma zvířat je moje vůbec nejoblíbenější kniha. Když jsem ji četla poprvé, tak jsem nepřestala, (s důležitými přestávkami) dokud jsem ji celou nepřečetla.
Mně se na té knize nejvíce líbí, že je to vlastně bajka..

Bolomsson
22.12.2018

K této knize jsem přistupoval s mírným despektem a obavami. Důvodem bylo nadčasové dílo autora s názvem 1984, které pro mě bylo docela zklamáním, ale musím říci, že tady jsem nadmíru spokojen a četbu této alegorické bajky jsem si velice užil. Je to opravdu skvěle promyšlená ukázka totalitního režimu, plná pravd a kruté reality. Na závěr tedy vzkaz autorovi:"Pane Orwelle, napravil jste si u mě renomé. Tahle kniha se Vám nadmíru povedla";-):-).

lukas9608
20.12.2018

Pěkný popis aspektu lidské přirozenosti tíhnoucího k totalitě. Výborná paralela s SSSR. Navždy aktuální.

jiri4861
19.12.2018

Velmi hezké podobenství zvířat a lidí. Dílo je stále aktuální a myslím, že vždy bude.

lenjak
18.12.2018

Super, dokonalé, nadčasové. Myslím, že tuhle knihu se vyplatí mít doma a občas nahlédnout.

JokerCZTv
17.12.2018

Myslím si že tato knížká nemá co ztratit a že si člověk hodně o ní pomyslí za mě skvělá, kratší a za to se hezky čte

tučňák222
17.12.2018

Příběh má nádech pohádky i revolučního románu. Naprosto geniální satira, či snad jakási obsáhlá bajka, plná metafor a skrytých pravd. Nejvíce však člověka zamrazí v zádech, když si uvědomí, že autor popsal téměř dokonale teprve budoucí podobu Sovětského svazu.

sgjoli
16.12.2018

Klasika na slovo vzatá. Fascinuje mne, že se Orwellovi na tak malém prostoru podařilo sepsat tak zajímavý příběh s tak silným přesahem. Ano, je zde řada metafor a skrytých významů, čtenář musí s textem pracovat a hledat mezi řádky, ale fakt to stojí za to. Skvělé, silné, čtivé – já jsem nadšená.

Akléda_
15.12.2018

Bohužel, kniha mě zklamala. Možná jsem na ní "malá", ale spíš mi nesedl styl psaní, přišlo mi to nereálné a nějak jsme si s autorem nesedli. Líbilo se mi ale, jak chování zvířat kopírovalo chování lidí.

nanana
12.12.2018

"Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům."

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Hanka_Bohmova
08.12.2018

Znovu jsem četla Farmu zvířat - už jsem si nepamatovala podrobnosti a dcera mě požádala, abych jí vysvětlila některá místa, jejichž významem si nebyla jistá. A nemohla jsem se při četbě ubránit docela aktuálním asociacím. Od populárních pohrdavých poznámek na účet neefektivního "demokratického žvanění" a snah zrušit to či ono (jak rádi by i dnes někteří vyhlásili, že "diskutovat se již nebude") přes strašení namísto argumentů (návrat pana Jonese jako univerzální konečná odpověď na všechno, copak mi to jen připomíná?) až po bohapustou nestydatost dnešních Pištíků.

Emereth
29.11.2018

Geniální. Ono vlastně musí být neskutečně těžké napsat něco tak jak to opravdu je, aby to bylo vtipné a zároveň se nad tím čtenář pořádně zamyslel. Nemůžu říct nic jiného, než že to prostě SEDÍ. Tak trefný "popis života" jsem neviděla. Každá diktatura je stejná. Vždy začíná stejně a konec pak záleží jen na lidech, jak dlouho se ještě nechají klamat.

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!

markéta783
23.11.2018

Další kniha, kterou je dobré si přečíst i když se taky nečte nejlehčeji. Moc krásně napsaná alegorie o tom, jak se lidi nikdy nepoučí, pořád věří a pořád dostávají nejen obrazně přes tlamu. Všechno se v historii stále opakuje, sliby - chyby a buch ho klackem po držce. Četla jsem opakovaně a nelituju.

Vé_
22.11.2018

Právě proto, že je to alegorie, jsou zde prostě a jednoduše vysvětleny jednotlivé mechanismy diktátorským režimů. Tak milé děti, nějak tak se to všechno semlelo. Kniha nejde tak do hloubky jako 1984, ale neztrácí nic ze své uvěřitelnosti.

barca7361
19.11.2018

Četla jsem ji povinně k maturitě, ale opravdu mě zaujala a poznamenala. Člověk se při jejím čtení opravdu zamyslí...