Zvíře

Zvíře https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209315/bmid_zvire-T9x-209315.jpg 5 181 30

Základní kámen rodinné knihovny. Hlavní redaktor David Burnie. Zvíře je nepřekonatelné encyklopedické dílo o tvorech žijících v přírodě - od největšího savce po nejmenšího motýlka. Ukazuje jejich krásu a rozmanitost snímky a ilustracemi vysoké technické kvality a umělecké hodnoty, oceněné mnoha mezinárodními cenami, v nápadité grafické úpravě a doprovozené zajímavým textem plným nejnovějších informací.... celý text

Literatura naučná , Příroda, zvířata

Vydáno: , Universum (ČR)

Animal , 2001

ŠafránkaFénix
ŠafránkaFénix
09.03.2024 5 z 5

Skvělá encyklopedie plná nádherných fotografií. Ozdoba mé knihovny. Ráda v ní listuji a učím se nové věci, které ještě nevím.

vojtamar
vojtamar
05.04.2023 4 z 5

Určitě nadprůměrná encyklopedie o zvířatech, na plný počet to ale u mne není. Obsahová i formální stránka mají své mouchy. V některých případech jsou uváděny chybné informace - a to nemám na mysli věci, které se změnily až po vydání knihy; označovat ale štíří zadeček za ocas nebo psát, že zmije útočná snáší vejce, to by byly chyby i před sto lety. Nevím, do jaké míry je to knihou samotnou či překladem, k tomu by se mi musel dostat do ruky originál. Vizuální podoba knihy se někomu může zdát na plný počet, mně ale některá řešení přišla spíše nešťastná. Za sebe říkám, že lepší velkou encyklopedií (tedy "bichlí" v pravém slova smyslu) o zvířatech je kniha Obratlovci, která u nás vyšla roku 1994. Obsahuje sice "jen" savce, ptáky, plazy a obojživelníky, ale je podle mne lépe napsaná, graficky zpracovaná i přeložená než marketingově zprofanované Zvíře.

jan.para
jan.para
10.09.2022 5 z 5

Úžasné fotografie. Radost je na ně dívat.

mpb1913
mpb1913
26.06.2022 5 z 5

Nádhera. Chceš ji.

Opatov
Opatov
03.05.2022 5 z 5

Nádherná encyklopedie. Plná úžasných fotografií, přehledně uspořádaná. Pro děti i dospělé. Neznám krásnější encyklopedii.

inachisio
inachisio
28.08.2020 5 z 5

Je tu snad vše, ale informací pomálu. To už by pak ale měla milion stran.

25.03.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala kdysi od bývalého přítele k Vánocům a musím říct, že se opravdu trefil. Miluju si v ní jen tak listovat, hledat kdejakou "havěť", prostě bomba, knížka, která mě nikdy neomrzí. Doufám, že ji můj malý syn bude mít také tak rád jako já. Často si ji prohlíží a moc ho to baví!

HenryOsmý
HenryOsmý
14.02.2019 5 z 5

Fantastická kniha. Výborně pojaté zpopularizování vědy.

Renncha
Renncha
02.02.2019 5 z 5

Pěkná,přehledná encyklopedie,hodně obrázků a podstatné informace o jednotlivých zvířatech,naprosto nejlepší encyklopedie co znám!

KlarisKaymin
KlarisKaymin
27.01.2019 5 z 5

Krásná encyklopedie plná nádherných obrázků..

bboruvka
bboruvka
20.11.2018

Tuto knihu miluju! Mám ji "od malička". :)

Felsenberg
Felsenberg
30.07.2018

I já se připojuji k obdivu. Krásná encyklopedie, krásné fotografie, obrovská říše zvířat. Pestrost některých zvířat daleko přesáhla mou fantazii. A ta není malá. Opět jsem si uvědomil, že člověk je jen jedním ze spousty druhů zvířat... A že v přírodě je tím základním boj o život. A že příroda je tak krásná...

KAREL6725
KAREL6725
14.02.2018 5 z 5

Encyklopedie všech encyklopedií , jedním slovem nádhera. Kniha plná krásných fotografií a užitečných informací. Plný počet hvězd , knižní skvost mé knihovny.

Demonius
Demonius
08.10.2017 5 z 5

Encyklopedie, kterou prostě musíte mít, krásně psané, hezky seřazené, moc hezky zpracované, co víc si od knihy přát?

denib
denib
21.05.2017 5 z 5

Encyklopedie kterou stojí za to nejen mít, ale také přečíst. I když to není to nejdůležitější, musím především napsat, že je nádherná. Obsahuje opravdu krásné fotografie a kresby a je velmi přehledná - dobře se v ní orientuje. Co se týká obsahu, je myslím jasné, že v ní nemůže být úplně všechno. Vždyť například jen u korýšů se uvádí, že existuje více než 40 000 druhů. Takže všechny informace by se zřejmě nevešly ani do jedné knihovny, natož do jedné knihy. Najdete zde ale asi každé zvíře, na které si vzpomenete a i spoustu takových, o kterých jsem nikdy dříve neslyšela. Popisy jsou srozumitelné i pro laiky. Jen jedna věc mi opravdu chybí, a to informace o průměrné délce života jednotlivých živočichů. Pravděpodobně se to u řady z nich neví. Nicméně to nic nemění na mém vysokém hodnocení a znovu musím napsat: je to nádherná kniha.

radus
radus
23.09.2016 5 z 5

Moc pěkná encyklopedie s úžasnými a hlavně kvalitními fotografiemi.

06.06.2016 5 z 5

Uuuf, tak jsem po téměř dvou měsících toho mastodonta zdolal... Co ke knize napsat? Bezesporu je to úžasný výlet do světa všeho, co na této planetě chodí, běhá, leze, skáče, plave, létá, a to především po obrazové stránce. Čtenář se dozví mnohé zajímavé ze světa živočichů. Není samozřejmě možné veškeré živé tvory na této planetě nacpat do jedné knihy, tak hlavně bezobratlí jsou bráni dosti "letecky", což ovšem asi zase až tak nevadí, mezi běžnými čtenáři asi nebude mnoho odborníků na různou havěť, kterým by to či ono nějak výrazně chybělo. Běžný čtenář se spíš soustředí na savce, ptáky, obojživelníky, ryby, a tyto skupiny jsou prezentovány poměrně podrobně.
Nicméně jsem se dostal u této knihy do situace, která se mi většinou nestává, a sice, že jsem někdy po dvou přečtených třetinách občas při čtení začal usínat. Ne snad že by mě to nebavilo, ale prostě těch informací, které se mnohdy opakují, je tolik, že by bývalo bylo možná lepší si četbu rozvrhnout na několik částí třeba na celý rok, aby to nezačalo nudit. To ale ve zvyku nemám, tak jsem to nějak dal.
Co mě trochu rozladilo, byl závěrečný slovníček pojmů. Asi 3x během čtení jsem narazil na výraz, jehož význam jsem neznal, a poměrně velké bylo mé překvapení, když jsem příslušné slovo ve slovníčku nenašel. Naproti tomu je tu uvedena spousta výrazů, které jsou asi všem jasné anebo jsou zároveň vysvětleny přímo v textu. Jen tak namátkou, ve slovníčku jsou "vysvětleny" takové výrazy jako agresivita, březost, embryo, hostitel, chapadlo, kamufláž, kel, larva, obratlovec, parazit, řezáky, tkáň, zobák, žábry, a mnohé jiné. Sumasumárum slovníček mi přišel celkem k ničemu.
A další věc, při které jsem začal vidět během čtení čím dál víc "rudě", byl výraz "velmi různé" ve všech možných podobách, tvarech, významech a souvislostech, mnohdy dost nelogických. Typickým obratem byla věta "velikost xxx živočicha je velmi různá", "zástupci rodu/čeledi apod. žijí ve velmi různých prostředích", a mnohé jiné. Myslím, že by se to dalo vyjádřit "velmi různě" jinak...
Přes tyto drobné nedostatky si ale asi kniha zaslouží plné hodnocení, hlavně pro zpracování své obrazové stránky.

05.06.2016 5 z 5

Miluju tuhle knihu, protože miluju zvířata. Je naprosto skvěle udělaná, přehledná plná důležitých informací s nádhernými fotkami a stručným a výstižným popisem! Pro milovníky přírody a zvířat opravdu poklad.

31.05.2016 5 z 5

Pablo Kral
Pablo Kral
18.01.2015 5 z 5

Ne že bych se prostřednictvím této nádherné knihy chtěl oddávat nemístnému optimismu ohledně zastavení vymírání druhů, ale přece ji chápu jako cenný příspěvek. Osobně jsem přesvědčený, že divoká příroda je to vůbec nejdůležitější co jednotlivé národní státy mají, a její ochrana je to nejnaléhavější co mohou poskytovat. Divoká příroda je jediný skutečně závažný ukazatel kvality života nás všech i budoucích generací. Ve světě, kde mezi betonovými megapoli stresované krávy okusují chudé traviny, pobíhají tu psi a kočky, sem tam nějaký vepř, holub či myš, a to je asi tak všechno, bych raději nežil vůbec. Kniha je pravou pastvou pro oči.