Zvěrolékař a jeho přátelé

Další knížka podmanivých příběhů Jamese Herriota vypráví v dvaapadesáti zastaveních nejen o jeho čtyřnohých pacientech, ale také o jeho blízkých, o manželce Heleně, synkovi Jimmym a dcerce Rosii, oddaném kolegovi Siegfriedovi, stejně jako o mnoha dalších barvitých postavách a postavičkách z yorkshirské vrchoviny. Potěší nás ironická historka se šťastným koncem o kolapsu nádherného koně pana Ketlewell, a naopak zarmoutí tragický příběh kocoura Ollyho - jenže tak už to v životě zvěrolékaře a ostatně i nás všech chodí. Autor své příběhy vypráví s nepřekonatelným, jedinečným, hřejivým humorem, který je opravdu nadčasový - a proto si získal srdce čtenářů na celém světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2680/zverolekar-a-jeho-pratele-YGU-2680.png 4.6360
Literatura světová, Humor, Příroda, zvířata
Vydáno, Baronet

Every Living Thing, 1993

Kniha Zvěrolékař a jeho přátelé

Kabátice

Moc pěkná kniha, psaná s láskou, která potěší každého milovníka zvířat.

kaihan

Již jsem ji jednou hodně dávno četla a bylo moc milé si to zopakovat.

JulianaH.
10.08.2019

Poprvé jsem knížku četla ve 13 letech. Moje prateta tehdy nakráčela k babičce s pokřikem: „Představte si, že někdo chtěl vyhodit Herriota! Tak jsem ho zachránila." No, a babička ho vrazila do ruky mně: „To se ti určitě bude líbit!"
Líbilo. Ale bohužel jsem si pamatovala jen scénu, jak Calumm na posezení spořádá celou buchtu, a pak ještě nepovedenou dražbu a Herriotovu troubel.

S velkou chutí jsem tedy Herriota otevřela znovu po devíti letech. Znám čtenáře, kteří tu knihu pokládají za ohromnou psinu, ale pro mě je to především soubor laskavých a zajímavých (nikoli vtipných) příběhů. Autorova láska ke zvířatům a lidem mi přijde inspirativní a dojemná. Je znát, že k veterinařině přistupoval jako k poslání a že to byl obětavý, soucitný člověk s nadhledem nad sebou samým. (Vždyť kolik spisovatelů začíná autobiografickou knihu popisem toho, jak se jim něco nepovedlo?)

Portréty lidí, obyvatel yorkshirské vysočiny v 50. letech 20. století, jsou zajímavé a mnohdy pitoreskní. Nejvíc mě zaujal aristokratický cukrář a starý pán trpící cukrovkou, který si dělal starosti jen se záhadným onemocněním svého kocourka. Barvitou postavou je i krejčík chráněný svým psem Blankem před rozčilenými zákazníky, aby mohl dál kafrat. Absolvent Oxfordu, jenž bydlí ve stanu pouze s kočičkou Emily a čte při tom Blakea a Shakespeara, byl perfektní. A historka o staré paní, jejíhož psíka autor dva roky marně léčil, mě opravdu dojala.
Upoutaly mě i vztahy těchto postaviček ke zvířatům, ať už k mazlíčkům, nebo k těm hospodářským. Došlo mi, že zbožňování psů a koček není jen moderní manýra. Především jsem ale byla nucena znovu uvažovat, jak se změnil náš vztah k dobytku a bravu. Před érou velkochovů byl nesrovnatelně citlivější a bezprostřednější, i když pro mnoho lidí i tak představovala tato zvířata pouhý majetek.

Janadvorackova
01.03.2019

Knížka dobrá, příběhy veselé, zajímavé. Jak zvířecí, tak člověčí.
Akorát se mi zdálo, že někteří "jeho přátelé" působili pěkně neschopně.
Našel se chlápek, krejčí, kterého bych za to mletí pantem umlátila pantoflem. Pak také pán, jehož práce zahrnuje úplně všechno, jen kdyby to dělal dobře. Nebo spousta protivných a závistivých spoluobyvatel, jímž bych, být doktorem, nejraději naordinovala projímadlo.
Ale jinak dobré, jako jo -:))).

10.08.2018

Milé, zábavné čtení od J. Herriota, které mě, jako vždy potěšilo, ale hlavně pobavilo. Opět plný počet *.-).

LenkaK666
14.05.2018

Herriot opět nezklamal :-) Po přečtení dvoudílu „To by se zvěrolékaři stát nemělo“ jsem se s chutí pustila do této knihy, která mi přišla pod ruku (vím, že časově je mezi těmito dvěma ještě několik dalších knih). A jsem opět nadmíru spokojena. Setkáme se se starými postavami, ale kniha nám přiblíží i nové, se kterými se Herriot během svého působení seznámil a navázal přátelství. U některých příhod jsem se musela nahlas smát a při čtení příběhu s blechami jsem měla nutkání se začít drbat :-D Opravdu jsem se zvěrolékařem soucítila :-) Na rozdíl od první knihy tu není tak pevná hlavní dějová linie, ale to není mínus, jen rozdíl. Znovu jsem si krásně početla, nasmála se a upřímně se bavila. Můžu jen doporučit :-)

Dagros
05.03.2018

Úžasná knížka, při čtení jsem se přímo vžila do příběhů a připadala jsem si, jako když je také prožívám :) .

18.02.2018

výběr, některé příběhy byly už v jiných knihách

Ptáci, zvířata a moji příbuzní
Ptáci, zvířata a moji příbuzní