Zvedá se severní vítr

Zvedá se severní vítr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14876/bmid_zveda-se-severni-vitr-njJ-14876.jpg 3 20 3

Román vypráví o současném básníkovi, který byl ve spánku přenesen do vzdálené budoucnosti. Lidstvo, které se chtělo vyhnout opakování chyb a slepým uličkám ohrožujícím naši současnost se vrátilo do jednoduché společnosti bez peněz, bez strojů, bez hodin ale i beze jmen, používají jenom přezdívky. Společnost je přísně rozdělena do pěti kast. Války jsou jenom lokální, spíš jde o přátelská utkání vesnic, kde nesmí být nikdo zraněn. Vše vypadá velice humánně, teoreticky založeno na lásce a pochopení. Společnost však ovládají čarodějové, kteří jsou jakýmisi arbitry. Vše se odehrává bez emoci, bez humoru. Ale všepohánějící láska tu mnohdy zůstává jen teoretickým pojmem a často zvítězí intriky a zvůle.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , BB art

Watch the North Wind Rise , 1949

Kabuky
21.05.2023 4 z 5

Celkem zajímavé čtení.

Iljaajli
31.01.2017 3 z 5

Utopie jako od H.G. Wellse :-) Z dnešního pohledu možná nepříliš populární experimentování s vývojem společnosti a hledání poměru techniky a spirituality přímo těží ze Stroje času a předznamenává explozi zájmu o toto téma v šedesátých letech. Jenže právě díky těm šedesátkám je kniha dnes tak trochu na druhé koleji žánru, uvízlá na časové ose mezi prvními průkopníky a génii zlatého věku. Takže spíš oddychová sci-fi/ fantasy pro nenáročné a poměrně dobře napsaná. Nenudí.

Christo
27.08.2011 3 z 5

Graves by se měl raději držet historických románů (Claudia a Messaliny) než sci-fi. Dobrá kniha, ale pro mě zklamaním (možná jsem měl až příliš velké očekávání :-()

Robert Graves
britská, 1895 - 1985
2006  92%Já, Claudius
2004  88%Řecké mýty
1972  92%Claudius bůh a jeho žena Messalina
1948  85%Zlaté rouno
1948  85%Hrabě Belisarius

Kniha Zvedá se severní vítr je v