Zůstaň se mnou

Zůstaň se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/bmid_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4 566 172

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

Stay With Me , 2017

Chytuš
30.03.2021 3 z 5

Zajímavý pohled na úplně jinou kulturu, o které tady obecně moc nevíme. Když se řekne Nigérie, tak si toho člověk moc nepředstaví a ono ejhle - nejlidnatější země Afriky, jen Lagos je město lidnatější než celá ČR! Další novinkou, kterou jsem si musela vyhledat, bylo onemocnění srpkovitou anémií - gen způsobující toto onemocnění je nejrozšířenější právě v západní Africe. Velmi přínosné bylo i vylíčení běžného života univerzitně vzdělaných lidí, kteří ale stále vzhledem ke své výchově jsou jednou nohou uvízlí v tradičním pojetí společnosti - dokud nemáš dítě, nejsi nic. Takový sociální tlak musí být obrovsky náročný... Potud skvělé.
S příběhem jako takovým už jsem ale měla větší problém. Yejide mě svým chováním už od začátku vytáčela - nejdřív jen tak nenápadně, chvilkami, ale ke konci už jsem skřípala zuby a nedokázala jsem jí pochopit, tudíž ani s ní nějakým způsobem soucítit. To, co předváděla s Rotimi mi neskutečně vadilo a hýbalo žlučí. Stejně tak v tom, jak se chovala k Akinovi - zjevně musela vědět, že je nějaký problém, ale nic neřešila a v konečném důsledku veškerou vinu hodila na něj... V tomto ohledu jsem podle anotace čekala úplně něco jiného - matku s velkým M, s mateřskými city, které půjdou na dřeň, i přes prodělanou bolest... Tak se mi ale spíš zdá, že tady šlo o otce s velkým O...
Škoda všech těch nevyřčených vět, svět by byl o tolik jednodušší!

Acquenta
16.12.2020 4 z 5

Krásná, emotivní kniha, zanechala ve mě spoustu stop. Mateřská láska je nejsilnější cit a tato kniha to jen dokazuje ...

Arsi007
03.12.2020 5 z 5

Zajímavé jsou zde kulturní rozdíly, které ať chcete nebo ne na vás při čtení hodně dolehnou. Přehnaná, až náboženská úcta ke starším členům rodiny a naopak jejich lhostejnost a tupá nadřazenost vůči mladším je do očí bijící a vy máte kolikrát co dělat abyste nezačali křičet.

Jestli jste se jako já obávali, že bude příběh až moc prodchnut politikou a vzhledem k nulovým znalostem historie afrických zemí se budete ztrácet nebo dokonce místy nudit, tak nemusíte. Politika je do příběhu zasazena vcelku okrajově ale věcně.

Je tu však jedna skupina lidí, kterým nedoporučuji knihu číst. A to jsou těhotné ženy. Není zde popsáno žádné mučení nebo týrání dětí, ale psychicky může být příběh pro nastávající maminky opravdu hodně silný a raději bych s ním počkala až po šestinedělí, kdy se hormony trošičku uklidní :-)

IG: @hanybooks

Ophelie
26.10.2020 5 z 5

Kniha mě opravdu mile překvapila, nečekala jsem, že mě až tolik pohltí a po dlouhé době mi po přečtení knihy ukápla i slza... Bylo zajímavé nahlédnou do nigerijské kultury a odlišného způsobu života, ale to, co se odehrávalo mezi Yeride a Akinem je aktuální příběh bez odlišností kultur, na kterém je vidět, jak zranitelná a křehká je láska a důvěra a především jak důležitou roli hraje mezi partnery upřímnost a pravdomluvnost. Zcela zaslouženě 5 hvězdiček!

THERISA
23.10.2020 3 z 5

Přiznám se, že po těch oslavných komentářích (nejen) tady jsem čekala krapet (čti KRAPET) víc. Např. Amerikána jako další příslušník nigerijské literatury je mnohem lepší a klade spoustu otázek, na něž si čtenář může/nemusí odpovědět. V Zůstaň se mnou se hodně podvádí, hodně umírá a místy je to dost patetické. Postavy spolu nehovoří o důležitých věcech a pak díky tomu dochází k úplně zbytečným nedorozuměním, které vedou k mnohem závažnějším rozkolům a zbytečným rozvratům v životech hlavních postav.

Nicméně se to dobře čte a zdá se, že (i díky Amerikáně a Touhám Džendeho Džongy) začínám v knihách afrických autorů nacházet zalíbení. Snad jim česká nakladatelství budou dávat čím dál více prostoru, rozhodně si to zaslouží.

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Už z anotace jde poznat, jak silný příběh tahle knížka skrývá. Autorka se zabývá tématy jako je manželství, neplodnost, touha po dítěti a mateřství, její vyprávění je plné syrových emocí, jde až na dřeň a nic nepřikrášluje. Zároveň dokázala skvěle vykreslit africkou kulturu a zvyky, které jsou od těch evropských až děsivě odlišné. Myslím, že to je přesně ten důvod, proč na většinu čtenářů knížka tak zapůsobila.

V knížce se střídaly kapitoly z pohledu Yejide a Akina, mohla jsem tak sledovat myšlenky a pocity obou manželů a prožívat s nimi jejich bolesti a strasti. Rozhodně nečekejte sluníčkový román z prosluněné Afriky, tohle je opravdu syrová záležitost plná smutku, zoufalství a ztráty.

I navzdory všem těm silným tématům je ale Zůstaň se mnou neskutečně čtivý román, který jsem skoro nedokázala odložit. Autorka píše příjemně, děj krásně plyne a v celé knížce nebyla jediná pasáž, která by mě nebavila. I z toho důvodu se Zůstaň se mnou může řadit k těm nejlepším knihám, které jsem letos přečetla. Osobně bych ho doporučila čtenářům, kterým se líbila například Vzdělaná, nebo To nejlepší v nás od Colleen Hoover.

Ivanule
18.10.2020 5 z 5

Silná kniha o životě dvou manželů,jejich začátků a poté touze po dítěti,které nepřichází. Aź jednou...Krásně napsaná první kniha autorky.

Terez25
18.08.2020 5 z 5

Úchvatná a silná kniha plná bolesti, ale i veliké lásky z neokoukaného exotického prostředí.
Skvělý debut, příběh i styl psaní této mladé nigerijské spisovatelky je velmi čtivý a poutavý. Rozhodně doporučuji.

Evina74
17.08.2020 5 z 5

Kniha doporučená nezávisle na sobě mojí dcerou i kamarádkou a rozhodně právem. Naprosto čtivý příběh -nejen pro exotické téma života v Africe (Nigérie), ale i pro zajímavý osud hlavní hrdinky - africké vysokoškolsky vzdělané ženy ovlivněné tradicemi své země. Nezbývá než dál všem doporučit!

Ozinka
24.07.2020 5 z 5

Jsem unešená. Velmi čtivé s výborně stavěným příběhem a zajimavými, dobře ztvárněnými postavami. Asi mi bude ještě chvíli trvat, než přestanu na to silné, emocionální drama myslet. Hlavní hrdinové jsou vzdělaní, inteligentní lidé, ale tradic se dokáží zbavit sotva ve svých hlavách. V činech často podlehnou tlaku rodiny a okolí. Vřele doporučuji.

a.k
18.06.2020 5 z 5

Velké rodinné drama na téma mateřství zasazené do afrických reálií. Hlavní myšlenka příběhu by se vlastně mohla odehrávat v jakékoliv zemi na světě a byla by stejně bolestná. Ale právě díky umístění děje do Nigérie máme možnost sledovat problém také z jiného úhlu a to v návaznosti na tradice, rituály a v neposlední řadě i z pohledu postavení afrických žen.
Hodně silné téma, moc dobře napsaný příběh. Doporučuji.

wiix
09.06.2020 4 z 5

Možno to bolo pre mňa silné práve preto, že čakám dieťa, no vedela som sa vcítiť do problémov mne neznámych no do pocitov, ktoré víria v hlave každej ženy. Politická situácia krajiny robila iba jemný podmaz príbehu, nerušila ho, len dopĺňala.

Knihomolka506
31.05.2020 4 z 5

Dočtená
Doba čtení - 4 dny
Hodnocení : Hodně dobře napsaný román o jedné z rozvojových zemí a jejích zvyklostech, hlavně jak je naznačeno, rodinné události- sňatku. Dávám 4/5, protože jsem se v některých scénách musela nutit do toho, abych pokračovala, ale příběh jsem nakonec dočetla. Byl to tak trochu taky cestopis a ty mám ráda aspoň teď v době zákazu cestování na delší dobu můžu cestovat aspoň takhle

Astonius
29.05.2020 3 z 5

Po pravdě řečeno jsem čekala víc... Samozřejmě bylo velmi zajímavé číst o tak jiné společnosti, než ve které žijeme, ale příliš jsem ten děj neprožívala a emocionálně mě to moc nezasáhlo... Dal by se z toho udělat (a očekávala jsem) daleko větší doják, ať už v oblasti manželské lásky, nebo rodičovské. Nejvíc jsem asi prožívala vše, co se dělo se ženami, které dosud nepočaly dítě a příbuzní to začali řešit.... V tomhle směru se významně též ukazovalo, jak moc důležité je ve společnosti vzdělání... Čtení této knihy nelituji, byla pro mne originální a k zamyšlení,jen jsem čekala hlubší rozbor jednotlivých vztahů.

Stani95
26.05.2020 5 z 5

Krásná knížka kterou jsem si měla přečíst už dávno. Prvotina od mladé autorky, která se četla jedním dechem.

lenixka
12.05.2020 5 z 5

Moje první zkušenost s africkou autorkou a naprostá pecka.

Gabi13
09.05.2020 4 z 5

Úplně jiný život a pro mě zprvu nepředstavitelný. Ale po začtení mě děj vtáhl a já pochopila jinou mentalitu lidí v Africe a současně stejné problémy jaké má náš evropský život.
Příběh byl smutný a vždy když jsem nesouhlasila, chtěla bych děj úplně obrátit, ale hlavní představitelé si svůj život žili dál po svém. A to je moc dobře.

Danago
05.05.2020 5 z 5

Úžasný, poutavý a velice silný příběh. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Přečteno jedním dechem. Pro mě byla kniha natolik věrohodná, že jsem místy přemýšlela jestli to není napsaná podle skutečnosti. Ještě jsem nikdy nečetla nic z Nigérie a trochu jsem se toho bála, ale po této knize bych se klidně hned pustila do další. A vůbec by mi nevadilo, kdyby byl v knize život v Nigérii popsán více podrobně. Ale na poprve ideální rozložení rodinné i politické situace v Nigérii.
Kniha mi vzala dech.

Hawkey
21.04.2020 2 z 5

Ty jo, koukám na hodnocení a musím říct, že mě to až tolik nebavilo. Nebýt audio knihy, tak v tištěné podobě odkládám. Ne, že by příběh nebyl zajímavý, ale působilo to na mě tak.. zbytečně nataženě a někdy jsem ději moc nevěřila. Doufala jsem, že několik zajímavých podnětů bude víc rozvinutých - nechci prozrazovat jakých, a něco by mohlo být zkrácené. Bavilo mě ale dozvědět se něco z africké kultury. To bych ocenila asi nejvíc.

Kris.Tyna
13.04.2020 3 z 5

Kniha z netradičního prostřední. Poprvé jsem četla knihu africké autorky a rozhodně toho nelituji. Náhled do prostředí, které je mně neznámé, jejich zvyky a tradice, jako přiznám se, že kdyby si muž domů dovedl další ženu, asi bych neskákala radostí do stropu :)
Kniha je čtivá, za mě se poměrně dost zaměřuje jen na interní dění, trochu bych tam uvítala i nějaké podrobnosti o kulturním prostředí. Líbí se mi, že stěžejní situace jsou vykresleny z pohledu obou manželů, tím se pěkně ukazuje, že nic není černobílé a že i když něco myslíme dobře, tak se to nakonec obrátí proti nám...