Zůstaň se mnou

Zůstaň se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/bmid_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4 566 173

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Stay With Me , 2017

aishimizu
25.08.2022 4 z 5

Asi bych snesla o něco víc popisu afrického prostředí, zvyků, tradic i samotných postav. To ale nemění nic na tom, že jsem příběh plný ztrát nehltala od začátku až do konce.

zuzana4291
13.08.2022 5 z 5

Kniha mě od prvních stránek velmi zaujala. Nejen formou psaní i danou kulturou, která je nám dost vzdálená. Přečetla jsem ji na nejeden zátah.

Lka
08.08.2022 5 z 5

Audiokniha :
Zajímavá kniha, která se poslouchala velmi dobře, i když ze začátku jsem si říkala, po čem jsem to zase sáhla. Kniha se mi moc líbila, i když některé tradice opravdu nechápu. Smutný příběh jedné nigerijské rodiny. Bylo mi líto, co si Yejide musela zažít.

katpas76
10.07.2022 4 z 5

Knihu od afrického autora do čtenářské výzvy jsem zvolila dobře. Téma nebylo jednoduché, ale autorka jej zpracovala zajímavě, čtivě a především se zapojením afrických reálií a zvyklostí, které knize dodávaly pro mě důležitý další rozměr. Nebyla to pro mě kniha, kterou bych nedokázala odložit, ale rozhodně nezklamala. Proto dávám 4 hvězdy.

luckomar
10.07.2022 4 z 5

Čtivá kniha s občas až moc tragickým obsahem.

kudrdlinka
17.06.2022 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Je to emotivní příběh mladé nigérijské rodiny a jejich touhy po vlastních dětech. Zajímavé bylo, jak se ve vyprávení střídali Yejide s Akinem a navzájem příběh doplňovali, často hodně překvapivě. Poslouchala jsem jako audio a moc se mi to líbilo. Je to i zajímavý pohled do života v současné Nigérii, do jiné kultury a zvyklostí.

czerwa
17.06.2022 3 z 5

Čtivé. Plné překvapení a nečekaných zvratů. Místy až poněkud přitažené za vlasy.

Alma-Nacida
12.06.2022 3 z 5

Dost děsivé tradice, křesťanský Bůh a běžné mnohoženství, manželka trpící za manželovu "hanbu", a nakonec tragédie matky, která ztratí děti. Celkově tedy nic veselého. Prostředí je zajímavé, ale postavy jsou většinou zkratkovité kromě hlavních dvou a tvoří jen kulisu nebo katalyzátory vztahu.

Ivule9
02.06.2022 5 z 5

Románový debut mladé nigerijské spisovatelky Ayobami Adebayo. Novomaželé Yejide a Akin nemohou mít dítě, což v tradičním africkém prostředí znamená v podstatě tragédii. Sledujeme vztah plný lásky a obrovské touhy mít dítě, ale zároveň lži a toho, že vše je vlastně jinak, než to na začátku vypadá. Strašně silný příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Cesta, kam až se dá zajít, aby měl člověk vytouženého potomka. A do toho se vplétá i nigerijská politika. Moc mě baví číst romány z různých koutů světa a nahlížet do jiných tradic a mentalit. Pokračuju s africkými autory :-)

Kajami
29.05.2022 5 z 5

K takoveto knize bych se nikdy nedostala nebyt Ctenarske vyzvy. O africke kulture jsem nic nevedela. Knizka je velmi ctiva, ale pro mne, matku, se nektere pasaze ctou velmi tezko.

Atara16
26.05.2022 4 z 5

Knihu jsem vybrala jen díky čtenářské výzvě a nelituji.

FoxFox
24.05.2022 4 z 5

V knize Zůstaň se mnou jsme se měli možnost podívat zase do jiné kultury, než je ta naše Evropská. Hlavní hrdinka Yejide nemůže ani po několika letech po svatbě otěhotnět a je kvůli tomu ze strany manželovy rodiny pod velikým psychickým tlakem. Sama si dítě také moc přeje, že je ochotná podstoupit i různé náboženské rituály, které by ji měly pomoci s otěhotněním. Její zpočátku šťastné manželství se vlivem těchto okolností hroutí, na vině je taky nedostatečná komunikace mezi manželi. Ale to se v této kultuře očividně nenosí. Osud Yejide nebyl snadný, ale myslím, že stejně jako její manžel udělala několik chyb, kterými zkazila život někomu dalšímu.
Velmi čtivě napsáno, určitě můžu doporučit.

lusila
16.05.2022 5 z 5

(SPOILER) K niektorým knihám sa dostávam úplnou náhodou. Do čitateľskej výzvy som potrebovala knihu afrického autora a práve tento inšpiratívny debut nigerijskej autorky mali v knižnici.
"Otec sa so mnou o tom, ako miloval moju matku, rozprával len niekoľkokrát a vždy to ukončil slovami: Yejide, láska je skúška."
Moderne zmýšľajúca, úprimná Yejide sa na univerzite zoznámi s Akinom. On vie, že ona neverí v rituály a mágiu, neuznáva mnohoženstvo a chce mať aj svoj vlastný príjem. Ona si myslí, že Akina dobre pozná...
Jedného dňa sa pred dverami ich domu objavia príbuzní, ktorí nie sú spokojní s bezdetným manželstvom svojho syna a privedú mu druhú ženu.
Yejide a Akin vedia, že ak chcú zostať spolu, musia za každú cenu splodiť dieťa.
Na pozadí búrlivých politických udalostí / vojenská diktatúra/ sa odohráva zápas medzi tradíciou a moderným vnímaním vzťahu muža a ženy.
Ak sa však prekročia určité hranice, utrpeniu sa už nebude dať zabrániť a veci, ktoré sa stanú, musia zostať nevypovedané...
Aj napriek rôznym škálam emócií/ vášeň, nenávisť, zlosť, smútok/, ktoré z príbehu sálajú , kniha sa číta ľahko, zaujme od prvej strany a nepôsobí depresívne.

EmokeII.
19.04.2022 5 z 5

Vybrala jsem knížku ve čtenářské výzvě a jsem opravdu ráda. Jinak bych se k ní nedostala. Chudák Yejide :( zajímavý, ale bohužel smutný a těžký úděl jedné nigerijské rodiny.

jana4084
16.04.2022 5 z 5

Uf, to byla síla. Tahle kniha se mi vryla pod kůži a ještě dlouho tam zůstane. Láska, rodina, těhotenství..., ale taky neuvěřitelná bolest a nejedna ztráta. Hodně těžký život dvou lidí, kteří byli zamilovaní, ale život jim házel velké klacky pod nohy. Upřímně mi bylo během čtení dost do pláče... A ten konec...

kamibe
08.04.2022 5 z 5

Vybrala jsem si ji do ČV a nelituji. Zvolila jsem poslech - je velmi vydařený. Kromě jímavého příběhu, který se týká především vztahů v rodině, lpění na tradicích a klopotné komunikace, se dozvím také něco málo o samotné nigerijské republice. V příběhu se střídají výpovědi jednotlivých postav, takže se ledacos o někom dozvíme dřív, než se to donese postavě další. Nejvíce mne upoutal fakt, že když v takové rodině nedá nevěsta do dvou let manželovi dítě, je v podstatě zavržena a muž si přivede další manželku. Tomu se však hlavní hrdinka příběhu radikálně postaví, a i když si protrpí své, je fajn, že konec je příznivý pro ni a patrně i pro celou její rodinu, i když tomu dlouho čtenář spíš nevěří. Líbilo se mi to.

SCP
29.03.2022 3 z 5

Tradice a neschopnost komunikovat v rodině. Na pozadí okrajově zmíněné politické události v Nigérii.

LaCoccinelle
20.03.2022 5 z 5

Knížku jsem si přečetla díky čtenářské výzvě a moc se mi líbila. Čtivá knížka se zajímavým příběhem.

Lena78537
18.03.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se opět dostala ke čtení, na které bych nejspíš jen tak nenarazila. Vykreslení pro nás zcela odlišné kultury. Nemohla jsem se odtrhnout a pořád si říkala: "sakra, tak proč si prostě spolu nepromluví... proč si všechno neřeknou". Z pohledu manželky a matky naprosto nepředstavitelné a drastické. Skvěle napsaná kniha krásné autorky. Doporučuji!

marwinmh
17.03.2022 4 z 5

Zajímavý náhled do života jedné nigerijské rodiny, kdy tradice i pověry jsou stále silně zakořeněny v jejich životech. Co vše může způsobit touha po zplození dítěte, jak snadné je zničit něčí důvěru v sebe, v druhé, v budoucnost.