Zulu ekniha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ali Neuman, šéf kriminální policie Kapského města, je jedním z mála vysoce postavených černých policistů. Jako dítě žil v jihoafrickém bantustanu KwaZulu, jednoho večera přišli členové místní milice a před jeho očima mu zavraždili otce i bratra. Ani jeho matka, která tehdy jako jediná z rodiny vyvázla bez úhony, netuší, čím prošel… Neuman se při své práci denně setkává s prostitucí, drogami, AIDS, předměstskými gangy… Kontrast mezi pohádkovými plážemi, přepychovými vilami bílých boháčů a zoufalou bídou chudinských slumů bere dech. Když je v botanické zahradě nalezena zmasakrovaná mladá běloška, která požila novou drogu děsivých účinků, případ dostane nejvyšší prioritu. Vyšetřování zavede Neumana a jeho kolegy do nelítostného podsvětí slumů Kapského města, čím blíže jsou pravdě, tím víc se jejich životy — a životy jejich blízkých — ocitají v nebezpečí. Postupně zjišťují, že to, co se na začátku jevilo jako náhodný čin vyšinutého vraha, může být součástí něčeho mnohem složitějšího a temnějšího....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230476/zulu-230476.jpg 4.130
Žánr
Literatura světová, Detektivky
Vydáno (ekniha), Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Zulu

Přidat komentář
Disease
12.05.2017

Oproti dříve viděnému filmu se to trochu táhlo, ale zato to bylo tak nějak komplexnější.

Radůz
18.04.2016

Kniha nebyla vůbec špatná, ale musím říct (ač nerad), že film se mi zdál lepší.

moni.ka
28.04.2015

Na knihu jsem se s velkým očekáváním vrhla po přečtení "Všech podob lásky" od Aminatty Forny, kde mě drsné prostředí Afriky, konkrétně Sierry Leone, totálně pohltilo. Čekala jsem detektivku - thriller, neboli že se budu pořádně bát, ale bohužel, nestalo se. Místo toho se mi spíš chtělo zvracet nad popisem brutálních krvavých scén, kde autor zabíhal dle mého názoru do zbytečných podrobností. Napětí žádné, příběh žádný, všechny postavy nesympatické a citově ploché. V postavách jsem se ztrácela a nevěděla pořádně, kdo je kdo, a kdo ke komu vlastně patří. Dvě hvězdy jsou za realistický popis situace v JAR, ale na to by stačila knížka výrazně útlejší.

Baiba
23.02.2015

Také mě k přečtení knihy inspiroval výborný stejnojmenný film (fanynky Orlando Blooma musely být trochu překvapené :)) a jsem za to velice vděčná. Málokdy se stane, aby detektivní román dokázal zachytit tak komplexní obraz společnosti. Díky dobře promyšlenému příběhu autor propojil všechny společenské vrstvy, přičemž nejsilnější je samozřejmě v okamžicích, kdy se pohybuje ve slumech. I přes krutost a syrovost vyprávění, kdy se nelze vyhnout děsivým scénám plným násilí, román až jakýmsi zvláštně poetickým způsobem přibližuje i drsnou krásu jižní Afriky. K tomu uvěřitelní hlavní hrdinové, napětí a vynikající závěr, co víc si přát.

lucia5468
21.02.2015

Videla som najskôr film, ktorý ma oslovil natoľko, že som sa rozhodla prečítať si aj knižnú predlohu. Vôbec neľutujem, práve naopak. Knižka je úžasná od prvej až po poslednú stranu a má svoje čestné miesto v mojej knižnici. Je len málo kníh, ktoré mám chuť si prečítať viackrát a Zulu je práve jedna z nich. Ako tu už bolo spomenuté, je to surové a kruté, miestami šokujúce...ale taký je život a autor knihe vdýchol niečo, čím sa z nej nestáva len obyčajná detektívka, ktorú prečítate a zabudnete...

bondula
27.01.2015

Caryl Férey pripravil pre čitateľa zaujímavú exkurziu do Juhoafrickej republiky. Vzal prierez sociálnou štruktúrou spoločnosti od zapľuvaných shebeenov na predmestiach Kapského mesta po luxusné kluby na pobreží, urobil prierez kultúrami a národmi Južnej Afriky, ukazujúc biedu zulských bantustanov i bohatstvo búrskych vinohradníckych sídel. Predvádza krátke vsuvky z juhoafrickej histórie a zľahka vysvetľuje politické turbulencie, ktoré krajinou v posledných desaťročiach zmietali.

A okrem toho píše dobrú detektívku. Krutú, surovú, no nesmierne napínavú. Škoda niektorých príliš supermanovských pasáží. Vadilo mi to typické klišé okolo detektívov a vôbec akási ich heroizácia. A samozrejme zapojenie do globálnych konšpirácií - byť to bez toho, neľutoval by som prideliť ešte i tú poslednú hviezdičku.

Palele
16.01.2015

Už dlouho mě žádná kniha tak nezasáhla, nejenom upřímně brutálním příběhem, který si na nic nehraje, ale také nádherným poetickým jazykem, který se pouze zdánlivě k tomuto žánru nehodí ( "Rozběsněné mraky vláčely po vyprahlé planině závoje deště.") Příběh plyne jako řeka, ne líná, ale divoká řeka, která s vámi cloumá a já se nedokázala odtrhnout až do poslední stránky. Nedá se říct o moc víc, každá myšlenka může něco prozradit, každé slovo má své pevné místo. Snad jen, že doufám, že bude další příběh. Sáhnu po něm bez rozmýšlení i když mi možná znovu po tváři potečou slzy.

jendoslav
19.12.2014

Hořká, syrová, místy až brutálně šokující kniha, která na půdorysu detektivního vyšetřování bez přiklášlování popisuje život v JAR před nedávným MS ve fotbale, silně ovlivněný následky apartheidu. Plasticky popsané postavy moc životního optimismu nepobraly, ovšem s tím, jak se pomalu odhaluje jejich minulost, se vlastně není čemu divit. Zulu není milé ani hřejivé čtení.