Ztracený svět

Sedm příběhů z pradějin Země je dílem našeho předního badatele. V sedmi povídkách nám autoři ukazují život od předchůdců dinosaurů až po dobu kamennou. Každá povídka zavádí čtenáře do jiného prostředí s odlišnou květenou a zvířenou. Kniha je doplněna hodnověrnými ilustracemi pradávných tvorů, autorovým doslovem o vývoji života v jednotlivých etapách Země, tabulkou geologických ér a period a přehledem kulturního vývoje lidstva ve starší době kamenné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77952/ztraceny-svet-77952.jpg 4.694

Kniha Ztracený svět

JajaD13

Pánové Burian a Augusta stojí za mou posedlostí paleontologií. Jako malé dítě jsem měla sešitek, kam jsem si zapisovala jednotlivé dinosaury, včetně jejich znaků, potravních zvyklostí a různých zajímavostí.

m.zirhut
29.11.2020

(audiokniha) Kdybych před touto knihou neposlouchal dva jiné skvělé tituly, tak hodnotím možná trochu výš. Takto mi to přišlo takové fádní a ploché.

p3tris
25.11.2019

Jako dítě mě ke knize nejvíce přitahovaly vynikající ilustrace Zdeňka Buriana. Dnes si s chutí přečtu i povídky. Vlastně mají pořád stejnou strukturu, jako v předchozích dvou knihách. Jedná se o jednoduchou epizodu ze života nějakého pravěkého zvířete, která nezřídka končí smrtí hlavního aktéra. Autor totiž pracuje se skutečnými archeologickými nálezy, jejichž původ je nám vysvětlen v doslovu. Výjimku tvoří poslední "Tajemný idol", popisující těžký život pravěkého lovce, který opustil tlupu. Tady zapracovala fantazie naplno a já se spolu s Aglim brodil sněhovými závěji. Jak je u autora zvykem, kniha je uzavřena populárně naučným textem, tentokrát o geologické historii Země. Jen škoda jeho tendenčnosti. Vypadá to, jako kdyby veškerý výzkum prováděli pouze sovětští akademici a Bedřich Engels. Ale to je jen malá piha na kráse.

jerisno
21.04.2018

Knihy Josefa Augusty mě fascinovaly celé mé dětství i následné roky dospívání.
"Ztracený svět" byl tou první, kterou jsem vlastnil (vánoční dárek od staršího bratra).
Pravěk mě uhranul na dlouhá léta. O porevolučním boomu pravěké literatury a výpravných encyklopedií jsem si v 70. letech mohl nechat jenom zdát. Vše mi nahrazoval pouze pan Augusta ( a z pozdějších období Eduard Štorch), oba skvěle doplněni ilustrátorem Zdeňkem Burianem. Byl to šťastný trojlístek mého dětství.
Oficiální encyklopedie nebyly k mání a tak jsem si je vytvářel sám. Z knih jsem si překresloval jednotlivá pravěká zvířata a z textů k nim přidával krátké popisky a charakteristiky. Velice mě to bavilo. Ty sešity mám ještě někde schované.
Po revoluci jsem si pár kvalitnějších encyklopedií pořídil a dokoupil i zásadní díla Josefa Augusty, tedy Ztracený svět, Zavátý život, Z hlubin pravěku, U pravěkých lovců a Lovci jeskynních medvědů. Občas je prolistuji a vzpomínám. Už je nečtu. Chci, aby mi v paměti zůstaly takové, jak jsem je vnímal tehdy. Kdysi dávno, pradávno.

Rup
31.10.2017

Doslov mě doslova dostal. Jen mi v něm chybí ještě Marx, Lenin a Stalin, případně Gottwald (Béďa Engelsů nechybí), což je na pováženou. Vynecháme-li tedy údernický úvod a zmíněný doslov, pak nelze než smeknout nad autorovou odbornou erudicí a bujnou fantazií. Bohužel spisovatelem nikdy nebyl, není a nebude. Slovní obraty naivní, stylistika mizerná. Za obsah a jako vždy skvělé Burianovy ilustrace dávám čtyři hvězdy. Především mládeži, doporučuji.

DuncanIdaho
26.07.2017

Opět pěkně vykreslený dávnověk Země. Na začátku každé povídky je nastíněno životní prostředí té doby, což doplňuje příběh dané povídky. Dobrý je i doslov na konci knihy.

kalache
21.11.2015

...oba tam byli...

stopař
14.03.2015

Kniha mého dětství a vždy jsem litovala,že ten svět je opravdu ztracený.
Snila jsem o cestě v čase a možnosti vidět ten svět a sáhnout si na něj ,
ale nic není ztraceno.Naděje umírá poslední.....