Ztracený dopis

Ztracený dopis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360984/mid_ztraceny-dopis-CuH-360984.jpg 4 226 83

Rakousko 1938. Kristoff je mladý učeň židovského mistra, rytce známek. Když během Křišťálové noci jeho učitel zmizí, je Kristoff nucen vytvářet známky pro Němce a současně spolu s milovanou Elenou, temperamentní dcerou svého učitele, a rakouským hnutím odporu rozesílá tajné zprávy a padělá dokumenty. V brutálním válečném chaosu Kristoff musí najít cestu, jak zachránit svou lásku i sebe. Los Angeles, 1989. Katie Nelsonová se rozvádí a dělá si pořádek v domě i v životě. Přitom narazí na sbírku známek svého otce, který trpí Alzheimerovou nemocí a nedávno se musel přestěhovat do domova pro seniory. Katie se rozhodne nechat sbírku ocenit; Benjamin, znalec, kterému ji předloží, v ní najde neobvyklou rakouskou známku z období II. světové války, nalepenou na neotevřeném dopise. Katie a Benjamin se spolu pustí do pátrání po adresátce, při němž odkryjí příběh vášně a tragédií, sahající napříč historickými érami i kontinenty. Romantický, dojemný a poutavý román Ztracený dopis je příběhem lásky, která neumírá.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Lost Letter , 2017

MartaPear
14.01.2024 5 z 5

Velmi zajímavý a celkem čtivý příběh o prolínání osudů židovské rodiny z Německa od r. 1938 do současnosti v USA.

petronella1
07.01.2024 5 z 5

Krásná obálka a zajímavé téma. Kniha se četla moc dobře

Amazonka72
05.11.2023 4 z 5

Překvapivá kniha - narazila jsem na ni v antikvariátu, když jsem si vybírala knihu na dovolenou... Ke koupi mě přesvědčila fotografie ledovce Dachstainu a jezera Gosausee, který je na obálce knihy... a protože toto místo velmi dobře znám a mám to tam moc ráda, knihu jsem si koupila. Jinak obálka svádí k přesvědčení, že jde o "červenou knihovnu", další ze zamilovaných románů, kde vše dobře dopadne.
Ano, knihou se, samozřejmě, táhne milostná linka, příběh však není zdaleka zalitý sluncem. Naopak. Vzhledem v době, ve které se příběh odehrává, je plný zvratů, osudových rozhodnutí, odvahy, lásky k rodině.
Líbily se mi obě dějové linky - a to jak dějová linka odehrávající se v Rakousku na začátku války, tak i současná linka z doby pádu komunismu v roce 1989.
A v neposlední řadě je určitě zajímavé dozvědět se, jak nástup Hitlera prožívali lidé v sousedním, německy mluvícím, Rakousku.

Niu
03.09.2023 5 z 5

S klidným srdcem můžu prohlásit, že Ztracený dopis se řadí k mým nejlepším knížkám za rok 2023 a snad i k nej knížkám, které jsem dosud přečetla. Byl to opravdu zvláštní příběh, možná spíše klouzal po povrchu a řada věcí se udála hodně rychle. Vlastně ale sledujeme jen dva okamžiky v životě, dvě rozhodnutí. Moc se mi líbila linka s Katie a Benjaminem a jejich pátrání. Linku Kristoffa a Eleny jsem četla trošku s obavami, kam to celé bude směřovat a co se stane. Trošku jsem se zamotávala do potenciálních "co se stalo", ale nakonec to bylo krásně vysvětleno. Velmi oceňuji slova autorky v závěru, jsem ráda, že jsme se dozvěděli něco o Alzheimerově nemoci a jak to cítí lidé kolem, tohle pro mne bylo opravdu velmi lidsky popsané. I Benjamin mě překvapil svým odhalením. A vlastně celé to odhalení bylo krásné, byť možná i očekávatelné. Ať už to byla láska jako trám, Elena si moje sympatie i přesto nezískala. Ale kniha je to skvělá a z Levných knih - líbí se mi, jaké poklady tam jsou. Škoda jen, že v knižním světě se o levných knížkách moc nemluví.

bernadeta9876
29.05.2023 3 z 5

Budem milosrdná k tejto knihe. Ani neviem prečo, možno preto,lebo keď je teplejšie mi takéto knihy viac pasujú a siaham častejšie po oddychovkách.
A toto napriek téme bola oddychovka.
Štýl písania je jednoduchý a ničím zvláštny, takže naozaj nie zložité čítanie.
Nie je to až presladené, iba občas a ani také patetické ako iné knihy tohto žánru.
Časť z minulosti bola fajn, časť zo súčasnosti trochu menej a samozrejme to trpí všetkými neduhmi, keď sa v červenej knižnici po niečom pátra.
A teda príliš veľa náhod na malý priestor.
Ale bavilo ma to a nebudem prísna a vzhľadom na to, že ma táto červená knižnica úplne neznechutila a bola svižná, dostala sa aspoň na úroveň priemernej literatúry.

Jirinamac
06.04.2023 4 z 5

Námět, kdy je nalezen zapomenutý dopis z doby válečné, bývá často. Jedna linie děje se odehrává v době válečné a druhá je v době pádu Berlínské zdi. Hlavní postava Kristoff je učeň v židovské rodině rytce známek, ale jak to tak bývá, zamiluje se do jedné z jeho dcer. V druhé časové linii je dcera, která prochází rozvodem a řeší svého otce, sběratele známek, který je umístěn v zařízení pro lidi se ztrátou paměti. V jeho věcech nalezne neodeslaný dopis z válečné doby s divně umístěnou známkou a začne pátrání, kdo je autorem a komu byl dopis adresovaný. Knížka je příjemné čtení, spíš romantika, než velké napětí.

Safrika
31.03.2023 4 z 5

Fajna a zajimava kniha, cetla se dobre, byla jsem zvedava celou dobu, jak to nakonec bylo :). Takove cteni mam rada, dobry relax.

hamm
26.02.2023 5 z 5

Krásná kniha. Četla se dobře. Ty časový linie se pěkný střídaly. Moc se mi líbila.

lucie9998
09.01.2023 5 z 5

Knížka byla úžasná, děj se mi moc líbil! Doporučuji!
Nemohu se ubránit srovnání s, podle mého "podrobnou", knihou "Klíč k minulosti". Ta se mi líbila ještě trošku víc, takže kdyby to šlo, zde bych dala 4,8 hvězdičky a "Klíči" 5.

makkuska
19.11.2022 5 z 5

Román na pozadí historických událostí, tak akorát romantiky, děje, historie i provázanosti dvou dějových linek. Čtivý, nenudila jsem se.

knihovnička007
08.10.2022 5 z 5

Super čtení :)
Dva příběhy v rozmezí 50let, dvě silné a jeden neodeslaný dopis s neznámou známkou...
Úžasné čtení. Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní svět.

katerina28349
07.10.2022 5 z 5

Hezký romantický příběh odehrávající se ve dvou období, válka, pád berlínské zdi a současnost. Hlavní představitel románu byla neobvyklá poštovní známka a osud lidí, které spojovala ale i rozdělila. Za mě mohu doporučit hezké čtení.

Aaloha
25.07.2022 4 z 5

Tak tohle se povedlo. Žádná literatura faktu, ale prostě příběh, který se klidně mohl stát. Bavily mě obě dvě časové linie, obě byly napínavé jak to dopadne a nemohla jsem přestat číst.

JJJ007
17.07.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh, i když je vymyšlený (prý). Co my víme, děje se tolik nepochopitelných věci a zázraků. Knihu si určitě přečtěte, stojí za váš čas.

KnihomolkaOli
21.06.2022 3 z 5

Příběh dobrý, akorát jsem už od poloviny knihy vytušila, jaký bude konec. Nebylo to pro mě tedy až takové překvapení. Hlavní hrdina z roku 1938/39 mi trochu vadil, byl na můj vkus až moc velká bačkora (což je vzhledem k době pochopitelné, ale od hlavního hrdiny se čeká pravý opak), a ve srovnání s Elenou, která byla pravým opakem, bylo jeho bačkoráctví ještě více do očí bijící. Ale jinak nenáročná a celkem příjemná četba.

hzd
24.04.2022 5 z 5

Moc krásný příběh. A ten konec. Nemám slov.

Janca007
19.03.2022 5 z 5

Moc krásný romantický příběh psaný ve dvou rovinách - válečné období a pád Berlínské zdi. Hlavní rolí byla neobvyklá poštovní známka. Příběh byl pro mě napínavý, čekala jsem, zda dojde k průlomu a zjistí se, komu byl dopis určen a zda se dva staří zamilovaní zase setkají. Doporučuju přečteni :-)

kalinka99
19.02.2022 4 z 5

Příjemný příběh z předválečného prostředí a historického okamžiku v podobě zničení berlínské zdi. Moc hezký a šťastný konec.

18LenkA12
04.02.2022 5 z 5

Krásný romantický příběh, ve kterém je daná zápletka pomalu rozpletena. Dějové linky dvou příběhů v jiných dobách se krásně prolíná a čtenář vše pochopí až ke konci knihy. Tuto knihu můžu jen doporučit.

Kopretina_aku
09.12.2021 4 z 5

Příjemné, nenáročné čtení, kdy se válka, která přináší ztráty, odboj, lásku, prolíná se současností. Jedna z mnoha podobných knih na toto téma, sice ničím nevynikala, ale četla se dobře.