Ztracené kuře (eseje, glosy, recenze)

Recenzní a esejistické texty básníka Karla Křepelky z let 1990–1998, kdy autor působil v redakci nebo přispíval do časopisů Proglas a Host.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128950/ztracene-kure-eseje-glosy-recenze-128950.gif 51
Literatura česká
Vydáno, Vetus Via

Kniha Ztracené kuře (eseje, glosy, recenze)

HTO
27.07.2012

Vynikající, hluboce duchovní kniha brněnského básníka. Mne zastihla (náhoda neexistuje, aneb dívejme se pořádně) ve stejný den, kdy jsem si četl o tom, jak jsou Indiáni se svou zemí svázáni hroby svých předků, o čemž se tady také mluví – „Neboť míra našich domovů je dána tím, jak hluboko zapouštíme svými mrtvými kořeny do země" –, jakož i o opětovném (ne-li hůř, totiž stálém) odsunutí smrti kamsi na periferii života a plundrování hřbitovů. A spousta esejí a kritik na téma knihy.

Výpisek (a velký objev pro mne!): „Ale v prošlých letech jsem měl „ničím nezastupitelný pocit češství a evropanství" jen jednou, když jsem loni na podzim navštívil malou a zcela neznámou vesnici Oslnovice v cípu znojemského okresu. Tato vesnice při stavbě Vranovské přehrady přišla o farní kostel ve starém, zatopeném Bítově. Nový Bítov byl daleko, pak přišla válka a poválečná léta s jinými starostmi i hrůzami. V roce 1969 měl být v Brně-Králově Poli stržen památkově chráněný kostelík, secesní stavba z roku 1915 podle návrhu a s vnitřní výzdobou malíře Jano Kohlera.

Lidé z Oslnovic tento kostelík pečlivě rozebrali, zakonzervovali a převezli k postavení domů. Pak následovala normalizace a zákaz stavby od komunistických mocipánů. Ti lidé dvacet let tento kostelík uchovávali po kůlnách, stodolách a mlatech statků, aby ho po roce 1990 tiše postavili a dominantou dosud bezvýznamné obce je pojednou nádherná a stylově čistá secesní stavba, sloužící plně svému sakrálnímu účelu."

Karel Křepelka
česká, 1946 - 1999