Ztracené

Ztracené https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257872/bmid_ztracene-257872.jpg 4 319 111

Šest žen, které se zamilovaly do muslima. Známá slovenská autorka se setkala se šesti Evropankami, které se zamilovaly do muže jiné mentality a odlišné kultury, provdaly se za něj a měly s ním děti. A pak se všechno změnilo a nic už nebylo jako předtím. Simona, Mona, Maruška, Baška, Renáta, Patrícia – šest žen vypráví o lásce, jakou předtím nezažily, o naději, o stěhování, o konvertování k islámu, o zklamání, o nové rodině, o zmizelých dětech, o podplacených soudech, o samotě a bezmocnosti, o boji proti zvykům a zákonům muslimských zemí. Eva Urbaníková přináší šest životních osudů, které nenechají nikoho lhostejným.... celý text

Garik
05.01.2018 5 z 5

Príbehy šiestich Európaniek, ktoré si vzali egyptského moslima.
Autorka do textu vstupuje iba minimálne, samotné príbehy sú z väčšej časti podané formou monológu hlavných aktérok alebo (v jednom prípade) ich nešťastných príbuzných. Opisy prostredia sú zriedkavé a stručné, stručne ale výstižne sú podané aj charakteristiky postáv, takže rozprávanie je sústredené na udalosti, preto sa kniha číta s ľahkosťou a stránky ubiehajú jedna za druhou neuveriteľnou rýchlosťou.
Piatimi príbehmi sa ako červená niť vinie nešťastie žien, ktoré si kvôli dočasnému poblúzneniu zničili život a čo horšie – zničené či trvalo poznačené sú aj životy ich detí, ktorých otcami sú Egypťania. Jeden príbeh sa vymyká tým, že (už zrelá) žena prišla „iba“ o ilúzie, o nervy, o úspory a možno aj možnosť rozviesť sa.
Zhoda v opise charakteru moslimov samozrejme nie je náhodná a okrem náboženstva hrá rozhodujúcu úlohu výchova mužov typická pre tamojší svet. Keď sa ale chcete dozvedieť viac o islame a islamskej spoločnosti, treba siahnuť po iných knihách. Toto je iba zopár poučných príbehov, pri ktorých sa miestami zastavuje rozum.

ocena
18.12.2017 5 z 5

Neuškodí přečíst žádné mladé dívce, hodně vás to pohltí, místy opravdu drsné.

kocourjulie
14.11.2017 4 z 5

Aneb: Lidská hloupost je nekonečná...

i.stefany
27.10.2017 4 z 5

Další a další příběhy žen, které propadly lžím a slibům Arabů. Nesnáším je čím dál víc a ještě víc jsem naštvaná na všechny ty naivní ženské, které pro svou hloupost zničí život nejen sobě, ale i těm nejbližším, kteří se jí snaží zachránit. Nemluvě ani o dětech, které mají zničené dětství i celý život. Pro okamžik "štěstí" peklo na zemi.
Ale čtivé to je.

Analady
25.09.2017 5 z 5

Smutné příběhy žen, které jsou bezmocné v boji proti zvykům a zákonům muslimských zemí, kde muž práva má a žena ne.

tezzpoletsar
11.08.2017 5 z 5

Ztracené & neponaučitelné. Jinak se četla hezky.

bara9550
02.08.2017 3 z 5

No, kde začít. Je to čtivé, je to děsivé, je to naučné, ale...
... jsou ty ženské fakt tak blbé?

Kniha která přiblíží kulturu arabských mužů a hrůzných činů, ale co víc, největší ženskou naivitu a blbost o které jsem prozatím četla..

PS - předposlední příběh - nevím, kde se stala chyba, ale slečna se narodila asi s pilinami v hlavě.. nebo jí je tam nasypal její milý arabášek - Nechápu. Upřímně lituji celé její rodiny, která se jí opakovaně pokoušela zachránit.

pindorova
29.07.2017 4 z 5

První příběh mě příliš nezaujal, druhému příběhu jsem dala šanci a chtěla knihu odložit, nakonec jsem ovšem zhltla příběhy všechny. Podle mě taková rychlovka, která může být dobrým varováním.

St.Evelin
23.07.2017 4 z 5

Přečetla jsem asi na dvakrát. Zpočátku mi kniha přišla neslaná, nemastné. Jasné, prostě zase další hloupé ženské,které se nechaly oblbnout na dovolené sladkými řeči. Zlom nastal v okamžiku, kdy se do příběhů dostaly i děti. V tu chvíli jsem, jako matka 9 měsíční dcerky, měla slzy v očích.
Je neuvěřitelné, jaká sorta lidí to je. A ještě neuvěřitelnější ke, jak tamní zákony ve 21. století fungují. Nechť je tato kniha výstrahou.

Jana283
13.07.2017 3 z 5

Asi jsou ty kultury a životní styly opravdu neslučitelné. Každá žena, která má dceru jistě takovou knihu čte s obavou, protože je jasné, že zamilovaný mladý člověk nevidí, neslyší, nechápe.... a pak je pozdě. Na druhou stranu věřím, že nic není černobílé a musí existovat i nějaké příběhy s dobrým koncem. V 90.letech vyšla kniha Jarmily Kolárové Láska hory nepřenáší, která velmi citlivě zachytila bolestný vývoj vztahu české dívky k Arabovi.

zuza58
01.07.2017

. . .síla . .
přečetla jedním dechem . . . .

Ali88
04.06.2017 5 z 5

Pořád stále dokola... "Ten můj je jiný!" "Mě se to stát nemůže!" "On mě opravdu miluje!" ...neskutečné co se i dnes v 21. století děje a jak je těžké tyhle situace pak řešit! Budiž tato kniha a jí podobné výstrahou všem ženám, které si myslí, že ten jejich muslim je přece jiný než ti ostatní...

Aileena
27.05.2017 4 z 5

Jak už snad někdo níže zmiňoval, například tato kniha by se měla zařadit do seznamu povinné četby - minimálně pro dospívající dívky. Nedělám si iluze, že by od podobných vztahů odradila všechny, ale každé budoucí "uchráněné" dítě je krok k úspěchu...

Dimas
26.05.2017 5 z 5

Síla...

Jacinda
24.05.2017 5 z 5

Pro mě jasný důkaz odpornosti celého arabského světa. Naštěstí pro mě se mi arabáci natolik hnusí, že šance, že by mě potkal stejný amok, se limitně blíží nule. Knihu doporučuji všem vymatlanejm pseudohumanistům, kteří kážou rovnost rasy a podobné bláboly. Můžou pak těm ženám vysvětlit (jakkoli byly ty ženy samy houpé a svých činů litují), proč jejich dcerám udělaly obřízku...(protože ty děti byly nevinné). Nebo to říct rovnou těm dětem.

zoew
26.04.2017 5 z 5

Naivita a zaslepenost některých žen je až neuvěřitelná.

JajaCZ
07.04.2017 5 z 5

Po knihe som siahla, pretože ma čakala hodinová cesta z práce domov a nechcela som sa nudiť. Prekvapilo ma, s akou ľahkosťou ju hltám a zaujali ma osudy hlavných postáv tak, že som knihu odložila až po dočítaní. Čo som si ale z knihy odniesla, neviem. Možno len to, že rozprávkové vzťahy neexistujú nikde.....

Jiitush
21.03.2017 5 z 5

Kniha, na kterou tři měsíce čekáte v pořadníku v knihovně a kterou přečtete za jeden den. Skvěle se to čte, příběhy jsou čtivé, ale při čtvrtém, pátém už kroutíte hlavou a nechápete ženskou hloupost. Všechny jsou skoro identické, proto už vás ty poslední ani moc nešokují.

misaa.p
12.03.2017 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Protože se jedná o skutečné příběhy, je kniha o to poutavější a zajímavější. Čtenář pozná realitu a příběh, ač někdy dost krutý jiných lidí. Hodnotím velice pozitivně!

rozvera
12.03.2017 4 z 5

Velmi čtivá knížka, psaná úsporným novinářským stylem, silné příběhy, které si zaslouží, aby byly čteny už proto, že je to krutá a syrová skutečnost .