Ztracené

Ztracené https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257872/bmid_ztracene-257872.jpg 4 319 111

Šest žen, které se zamilovaly do muslima. Známá slovenská autorka se setkala se šesti Evropankami, které se zamilovaly do muže jiné mentality a odlišné kultury, provdaly se za něj a měly s ním děti. A pak se všechno změnilo a nic už nebylo jako předtím. Simona, Mona, Maruška, Baška, Renáta, Patrícia – šest žen vypráví o lásce, jakou předtím nezažily, o naději, o stěhování, o konvertování k islámu, o zklamání, o nové rodině, o zmizelých dětech, o podplacených soudech, o samotě a bezmocnosti, o boji proti zvykům a zákonům muslimských zemí. Eva Urbaníková přináší šest životních osudů, které nenechají nikoho lhostejným.... celý text

Julia848
03.01.2020 5 z 5

Fantastická kniha, kterou by měli zařadit do povinné literatury ve škole. Přečteno jedním dechem.
Zvlášť u příběhu Renaty jsem hltala každé slovo a trnula jak tento příběh skončí.
Rozdílnost naší a islámské kultury je obrovská a mělo by se o této problematice více mluvit.

Rozhodně doporučuji.

Morgaine07
06.10.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale ty ženské mi připadaly nesmírně hloupé. Tohle by si mela přečíst každá ženská, která vyrazí do Egypta, Tuniska, nebo jiné země severní afriky a rozhodne se přitáhnout si Araba.

PetraCy
25.07.2019 4 z 5

Strašné, hrozné a ženy nepounacitelne... smutné....

Delitka
06.07.2019 5 z 5

Otřesné, šílené, zničující... přesto tak poučné. Autorce patří dík, že se toho ujala. Ale po této knize opravdu neusnu.

haha_ja
23.06.2019 5 z 5

Velice si vážím svého života v zemi, kde pořád platí demokratické jednání a existují zákony, které neupřednostňují práva žen nebo mužů. Možná proto mnoho dívek naletí na kouzlo orientálních mužů. Tyto ženy žijí v zemi (kultuře) kde jsou jasně daná pravidla a chrání se zájmy dětí. Zákony v Egyptě jsou diametrálně odlišné od našeho zákonného systému. Práva žen v Egyptě v podstatě neexistují. Myslím si, že kdo v tom nevyrůstá, je pro něj tamní život spíše šokem. Příběhy, které autorka dala dohromady jsou ačkoliv jiné, tak pointu mají jak přes kopírák. Nejvíce mě dostal příběh Renátky, protože jsem nepochopila, že i přes to všechno se rozhodla vstoupit do stejné vody podruhé. Stejně pak příběh Mony byl hodně krutý. Člověk když už má vlastní děti, tak tyto příběhy prožívá mnohem více. Neumím si ani v tom nejhorším snu představit, že by se to týkalo mých dětí. Ta bezmoc musí být trýznivá. Myslím si, že je správné, že se o takových věcech píše. Pěkná kniha k přečtení za jeden den.

Radka1911
07.01.2019 5 z 5

Knížek s podobnou tematikou jsem už přečetla dost, ale dle mého názoru je tato jedna z nejlepších. Autentické příběhy jsou podány velmi čtivě, kniha se mi velmi líbila.

Ála41
17.12.2018 5 z 5

Super kniha, moc me bavila. Skvělý nápad... Je to fakt k zamyšlení.... Vztah Evropany a Araba.... Všude dost podobný,, scénář,,... Někdy lituji rodinu (rodiče) těch žen, které si nedají říct... V knize čas od času listuji i opakovaně.

Denisa_a
14.11.2018 5 z 5

Uf, to teda bylo něco. Tuhle tématiku čtu ráda/nerada ale tohle mi dalo zabrat. Navíc když je to podle skutečné události. Místy mi úplně padala brada. Některých žen mi bylo opravdu hodně líto. Ale komu není rady...
A teď si musím jít přečíst román se šťastným koncem :-)

Barča21
21.10.2018

Pěkně napsaná a čtivá kniha. Jak již níže píší čtenářky, doporučila bych ji jako povinnou četbu pro dospívající dívky. Také by si ji měly přečíst ženy, které se chystají žít v muslimském světě. Škoda, že nevíme, jak některé příběhy dopadly.

fayne
14.10.2018 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se dostala k této knize právě díky Čtenářské výzvě a že mi dala něco do života, nové vědomosti a zkušenosti :-) A můžete si tisíckrát říkat, jak byly ženy v příběhu hloupé a naivní (Renátka dvojnásob), ale před přečtením této knihy, byste se možná zachovaly stejně jako ony a mohlo by se to stát právě i vám. Něco málo jsem o arabské kultuře a nátuře věděla a přesto mě další informace šokovaly, hodně cenná a čtivá kniha :-)

Riccia
29.09.2018 4 z 5

To by si asi měla přečíst každá dívka - žena, která se chystá na svou dovolenou do Egypta či jiné islámské země. Pro mne to byla dost velká síla. Jak proboha můžou ty ženský takhle zblbnout?

misa8153
18.08.2018 5 z 5

Nečekala jsem to, ale kniha mě úplně pohltila. Velmi silné příběhy - a jako matku mě velmi zasáhly hlavně příběhy, kde se objevují i děti. Velice by mě zajimalo, jak se některé osudy vyvinuly, zda mají příběhy happyend? Věřím, že se kniha stane poselstvím a varováním dalsim ženám.

harena
13.07.2018 4 z 5

Paní Urbaníková mě zaujala, když asi před dvěma lety vystupovala v pořadu pana Krauze a knihu jsem si hned v knihovně zarezervovala. Skutečně silné příběhy, doporučuji jako povinnou četbu pro dospívající a měla by ji číst každá žena, která by chtěla žít v muslimském světě. Dobře a čtivě napsané, kniha by určitě neměla zapadnout.

Jirinamac
12.07.2018 4 z 5

Knížka útlá, ale obsah silný. Takových příběhů je hodně, ale poučení z nich žádné. Každá si říká, že on je jiný, než ty ostatní Arabové, ale ona je jiná jejich mentalita, jiné tradice a zvyky, od kterých oni neupustí.

dom.ini
10.07.2018 5 z 5

Knížka se mi opravdu moc líbila, i když příběhy to byly samozdřejmě znepokojující. Kniha byla poutavě napsaná a četla se svižně, takže rozhodně doporučuji.

mia.com
14.03.2018 4 z 5

No teda, to byl mazec. Já mám odjakživa celkem negativní postoj k islámu a klidně nahlas řeknu, že jsou podle mě ti lidi zaostalí magoři. Tahle knížka mi to jen potvrdila a asi nikdy nebudu schopná ty ženy pochopit, jak mohly být až takhle hloupé. Každý děláme chyby a pak se za nimi ohlížíme a nechápeme, ale tohle je na mě moc. Doufám, že knížka aspoň někoho vyléčila před osudovou chybou.

hopen
13.03.2018 5 z 5

Pro mě velice zajimavá kniha.

medlovice
13.02.2018 4 z 5

Přečetla jsem rychle a napsala bych stejný komentář jako ostatní protože stejně nechápu co ty ženské táhne do náruče muslima. Je to nevědomost, touha po dobrodružství nebo něco si dokázat .Naletěly na ty sladké řeči a exotický zjev ? A pak když se ty řeči o tom jak moc ji potřebuje změnily na ty můžeš odejít ale dítě zůstane. ?! U nás se ještě říkalo " Jo ta se dostala až do ciziny "
Jenže mi to všechno nejvíc připomínalo citát z mého deníčku z telecích let
Dobré vlastnosti nikdy nepotlačí špatné.
Asi tak jako cukr ,přídán do jedu
nebrání jedu aby byl smrtící.

Martiiiik
30.01.2018 3 z 5

Příběhy šesti žen ukazují jiné smýšlení muslimů a z toho vyplývající komplikace.. Kniha je vcelku zajímavá, jen všech šest příběhů zobrazuje vlastně totéž, což tomu ubírá na efektu.. Moje pocity jsou poněkud rozporuplné..

monte
27.01.2018 5 z 5

Čtivé, ale smutné konce naivních holek a žen. Nejvíce je mi líto těch dětí, které se v tomto vztahu narodily