Ztracená manželka

Ztracená manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172307/bmid_ztracena-manzelka-kHV-172307.jpg 5 513 155

Z předválečné Prahy až do New Yorku zavádí čtenáře mimořádně silný příběh velké lásky Lenky a Josefa, jejichž vztah měl nečekané rozuzlení. Úspěšný newyorský porodník stále sní o své první ženě Lence, která zůstala v nacisty okupovaném Československu. Lenka Maizelová žila v milující, dobře situované pražské rodině, a když se dostala na Akademii výtvarných umění, splnil se jí životní sen. Zvláště od chvíle, kdy se zamilovala do nadějného studenta medicíny Josefa, s důvěrou hleděla do budoucnosti. Jenže napětí v Československu narůstalo a báječný život v předválečné Praze se změnil v noční můru ghett a koncentráků. Jaký byl osud malířky Lenky? Svede osud dávnou dvojici opět dohromady?... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Lost Wife , 2011

Richisa
Richisa
26.11.2017 5 z 5

Krásný příběh lásky, která přežila holokaust a ve skrytu duše žila, i když měla být zapomenuta.

Kniha je částečně podle skutečnosti, vystupují zde také reálné postavy, i když hlavní příběh je více méně smyšlený.

Nezobrazuje největší hrůzy holokaustu, přesto se čtenář musí ptát proč se toto muselo dít a proč tolik lidí muselo zcela zbytečně trpět...

Knihu rozhodně doporučuji.

Musilova1
Musilova1
12.11.2017 4 z 5

Nádherná knižka

sporran
sporran
11.11.2017 4 z 5

Láska na pozadí války a holokaustu. Již po několikáté čtu knihu s obdobným tématem. Nakonec ve stáří se našli... Americký happyend.
Některé osoby v knize jsou podle skutečných lidí. Kdysi jsem byla na prohlídce v Terezíně a viděla třeba obrázky, o kterých se v knize píše. Viděla jsem ty stísněné cimry s pryčnami. O to silnější je číst tuto knihu.

Pivka1
Pivka1
05.11.2017 5 z 5

Jedním slovem áááách. Knížka, kterou jsem přečetla téměř na jeden zátah a asi polovinu probrečela. Příběh, který mě dostal se vším všudy. Škoda, že už je konec, ještě dlouho budu mít o čem přemýšlet. Myslela jsem, že po přečtení potěší dalšího čtenáře, ale ne, tahle knížka bude mít navždy místo v mé knihovně.

5tužka
5tužka
28.10.2017 5 z 5

\"Když se dcera poprvé zamilovala, radil jsem jí, aby otevřela své srdce. Představ si, že plaveš v letní prohřáté vodě bazénu a kolem tebe se šíří soustředné kruhy. Zlatisté paprsky slunce se ti odrážejí ve vlasech a hřejí tě na tváři. Nasaj vzduch. Nadechni se. Ten pocit tě nikdy neopustí. Když uchopíš sluneční svit do dlaní, promění se ve stín. Když uvězníš světlušku ve sklenici, zahyne. Ale jestliže dáš lásce křídla, nadosmrti budeš cítit bezbřehou radost a vzrušení z pocitu, že se vznášíš vysoko nad zemí.\"

Len04
Len04
24.10.2017 5 z 5

Velmi smutne, ale presto jsem nemohla prestat cist, jedna z mala knizek, kterou jsem precetla na jeden zatah. Popisy Terezina (a Osvetimi) straslive, popis stavu duse cloveka, ktery zanechal zivotniho partnera v nebezpeci, srdcervouci. Jak se pribehum z druhe svetove valky spise vyhybam, tak nepochybuji, ze tuto knizku si prectu alespon jeste jednou.

Mahulenka86
Mahulenka86
21.10.2017 5 z 5

Nechci knihu zavřít a odložit, chci číst ještě dál...chci s nimi ještě být.
Příběh z války, který nepopisuje zvěrstva na první dobrou, ale přesto víte, že se tam dějí.
Častokrát jsem měla i slzy v očích.

dee7
dee7
19.10.2017 5 z 5

Budoucí lékař Josef marně přemlouvá svoji manželku Lenku, aby odjeli z okupovaného Československa do bezpečí, k jeho strýci do Ameriky. Lenka odmítá opustit svoje rodiče a mladší sestru. Josef tedy s těžkým srdcem odjíždí se svojí rodinou sám, zatímco Lenku čeká deportace do Terezína.
Jaké budou jejich osudy, setkají se spolu někdy?

Krásný, dechberoucí příběh lásky dvou mladých lidí, do jejichž životů zasáhla válka.

harena
harena
12.10.2017 4 z 5

Je to silný a nesmírně dojímavý příběh židovské rodiny, příběh veliké lásky, ale k němu je připojena mnohem hlubší rovina příběhu. Holocaust tady podaný bez zbytečné brutality a přece popis mnohem silnější, než kdyby popisoval krutosti. Odevzdanost, rezignace, lidské utrpení, ale také osudová láska dvou lidí, veliká láska k rodině a snaha přežít. Nezapomenutelná kniha tím cenější, že příběh by měl být založen na skutečných událostech.

Pechule
Pechule
09.10.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Zcela mě pohltila a po dočtení přišlo takové to "waw" a dobu člověk vše vstřebává. Po dlouhé době kniha za zasloužených 5 hvězd i víc.

intelektuálka
intelektuálka
11.09.2017 5 z 5

Dojemný příběh ze života. Je v něm tolik lidství. Tolik touhy a síly přežít.
Mne kniha hodně oslovila a rozhodně doporučím.

Arsi
Arsi
16.08.2017 5 z 5

Krásná kniha plná lásky i lidského utrpení. Myslím si, že hluboce zasáhne každého čtenáře svým příběhem na který se těžko zapomíná. Výborně napsané a rozhodně doporučuji k přečtení.

tereza94
tereza94
16.08.2017 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem musela číst v každém volném okamžiku. Celý příběh je protknutý velkým množstvím lásky i v tom nejtěžším období lidského života. Ke knize se určitě ještě vrátím.

medlovice
medlovice
01.08.2017 5 z 5

Je horký červenec . Na stolku merunkový koktejl a já mám plné břicho. Čtu si o koncentračních táborech a o všech těch hrůzách . Cítím se slabě . Ale přece chci číst . Milé s příjemné postavy. Lenka a Josef. Čtu i když vím jak jejich život šel .Přečetla bych jedním dechem, ale moje kočka byla jiného názoru a nutila mě její barevný kožich. Kniha je klenot.

ivanaci
ivanaci
30.07.2017 4 z 5

Krásná kniha, dobře zpracovaný námět

bábuška
bábuška
27.07.2017 5 z 5

Nečekala jsem, že mě tento příběh tolik uchvátí. Z řádků o utrpení vězňů v Terezíně je cítit jejich touha po tom, aby to celé už skončilo, nemají sílu přežívat všechny ty hrůzy. Jen ti nejsilnější se dokáží alespoň trošičku vzepřít, ale ne vždy přežijí všichni. Příběh veliké lásky Lenky a Josefa, která trvala dlouhá léta, než ji osud dopřál se po šedesáti letech setkat, by patřila zařadit mezi nezapomenutelné milostné literární historické dvojice. Krásná kniha.

_Gretchen_
_Gretchen_
21.07.2017 5 z 5

Příběh mě naprosto uchvátil a ještě dlouho po dočtení jsem ho měla plnou hlavu. Krásná, dojemná a dokonale napsaná kniha!

Ronfi
Ronfi
18.07.2017 5 z 5

Kniha mne velmi emotivně zasáhla. Skloubení dvou skutečných příběhů z 2. světové války se mi líbilo. Pozitivně hodnotím i dějové prolínání postav v knize. Historické souvislosti jsou nenásilně provázány dějem - antisemitismus v Praze, podmínky emigrace židovských obyvatel, "život" v ghettu, v Osvětimi..........Doporučuji.

Evaho73
Evaho73
16.06.2017 5 z 5

Mám pocit, že som videla aj film na motívy tejto knihy, ale neviem si spomenúť na jeho názov. Trochu mi to pripomenulo aj niektoré scény z filmu Colette... Každopádne ma kniha zaujala a zanechala vo mne hlboký dojem ako podobne knihy a filmy o holocauste.

Manyna
Manyna
25.04.2017 4 z 5

Úžasná kniha o velké lásce a bolesti, která mě chytila za srdce. Už první kapitolou se člověk navnadí a pak očekává knihu o romantické lásce, které bylo přáno...jenomže, to by dotyční nesměli žít v Praze v době vzestupu antisemitismu...