Ztracená hlava Damascena Monteira

Ztracená hlava Damascena Monteira https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9832/bmid_ztracena-hlava-damascena-monteira-Q6x-9832.jpg 4 13 7

Román Ztracená hlava Damascena Monteira z roku 1997 lze označit za „intelektuální detektivku“. Obsahuje prvky společné pro celé Tabucchiho dílo, především tíhnutí k tajemnosti, pojednává o problémech spravedlnosti a dotýká se také problematiky etnických menšin, konkrétně Cikánů. Má dva hlavní hrdiny, mladého žurnalistu, který se zajímá o portugalský poválečný román, a advokáta, jenž hovoří o filosofii práva. A tyto dvě postavy mají společný cíl odhalit pachatele brutální vraždy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Havran

La testa perduta di Damasceno Monteiro , 1997

Acamar
23.03.2021 5 z 5

Vražda, vyšetřování a soudní proces líčeny okem mladého reportéra s literárními ambicemi...ale spíše než k naplnění klasického scénáře detektivek příběh slouží jako připomínka donquijotského boje proti zvůli a bezpráví, korupci a beztrestnosti "velkých ryb". V podání A.Tabucchiho velmi příjemné a kultivované čtení, kde nad příběhem hrají prim sympatické postavy obestřené aurou tajemna, zajímavé dialogy dvou ústředních aktérů a atmosféra autorem milovaného Portugalska.

J.F.
01.02.2021 2 z 5

Podepisuju všechnu chválu, která zazněla tady i jinde, a podepisuju ji nejen jako oblibovatel všeho portugalského - ale stejně mi to nedá: když Carlo Fruttero a Franco Lucentini pojali v románu "Paní z neděle" podobný nápad (totiž využít vyšetřování vraždy k předvedení svérázných postaviček, městských čtvrtí, dialektů, společenských vrstev...), stvořili laskavě ironickou ódu na Turín a čtenářům poskytli čtyřistapadesát stránek potěšení, ba téměř rozkoše. Tabucchi jako by se rozběhl na něco podobného, ale vlastně skončil s jedinou skutečně plastickou postavou (advokátem Lotonem); druhá, která mohla být podobně zajímavá (cikán Manolo), mu zmizela hned ve druhé kapitole; taky slibnou historii o tom, jak hlavní hrdina postupně přichází na chuť neoblíbenému městu, jen naznačil... Je to tím, že sám sebe nedefinoval jako spisovatele, nebo spíš tím, že klesly šance prodat knihu vyžadující nejméně týden četby?
Když už jsem v těch nářcích: odpovědná redaktorka párkrát nemile zaspala (umí to s koni, nad každými ze třech dveří...)
Ovšem advokát Loton je skvostná figura, už jen kvůli němu se vyplatí se ke knize časem vrátit.

soukroma
20.10.2018 4 z 5

Osvěžující: krimi novela o zločinu (!) a trestu (?), která ale slouží jen jako zástěrka pro filosofickou esej o spravedlnosti, zrůdnosti režimu/ů současných (90. léta) i minulých, životě, etnických rozdílech, lidské důstojnosti, etice a samozřejmě portugalském vnímání sebe sama a ostatního světa.
Autor na pár desítkách stran připomíná celou plejádu literátů a filosofů, historických osobností zrádců i mučedníků, velice často z našich končin, takže dumat je opravdu nad čím.
A navrch Porto, Ó Porto (a dršťky) - pro mne osobně báječný návrat k návštěvám oněch míst, neb pro Portugalce, jejich zemi a víno mám pořád slabost.

bondula
01.02.2016 4 z 5

Znova ten istý závan sviežeho vetra od Atlantiku. Príjemná zanedbanosť portskej Ribeiry a nezabudnuteľná chuť červeného Tawny. Pohľad na najhoršie stránky portugalskej súčastnosti, podmienené jeho nedávnouo minulosťou, môžu byť pre našinca nové a vcelku zaujímavé. Ale práve evokatívna atmosféra ležérneho juhu je to, čo ma na tejto detektívke – nedetektívke najviac dostalo.

pil
29.08.2013 4 z 5

Zhltnuto cestou vlakem z a do práce. Velmi pozoruhodná detektivka-nedetektivka s portugalským Watsonem a Holmesem.:-) Chytré, úsměvné. Nostalgická úvaha o času, který couvá mě dostala.

pietroaretino
05.08.2013 5 z 5

...... když člověk jednou spáchá vraždu, velice brzo začne považovat za maličkost loupež, a pak se dá na pití a přestane světit den sváteční, potom se začne chovat nevychovaně a přestane dodržovat závazky, jak se jednou dostaneme na šikmou plochu, neví se, kde skončíme, a mnozí si zapříčinili svou vlastní zkázu tou či onou vraždou, které v daný moment nevěnovali žádnou velkou pozornost. Konec citace.

strougy
30.11.-0001 4 z 5

Detektivka se zápletkou založenou na reálné události okořeněná úvahami o právu či spravedlnosti a prodchnutá klasickou nostalgickou atmosférou obvyklou u Tabucchiho knih. S každou další jeho přečtenou knihou si ho oblibuju víc a víc. A to, že dokázal předpovědět skutečné vyústění případu, si zaslouží obdiv samo o sobě.

italská literatura

Antonio Tabucchi