Ztracen v zemi mamutů

Ztracen v zemi mamutů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504383/bmid_ztracen-v-zemi-mamutu-iEF-504383.jpeg 4 22 6

Země mamutů série

Dospívající chlapec Niam žije v jednom z největších sídlišť lovců mamutů v období posledního vrcholu doby ledové. Spolu s ostatními i sám loví, učí se přírodním dovednostem, zažívá „bushcraft" v té nejtěžší a nejryzejší podobě v dějinách lidstva. Při útěku kmene před cizinci se ztratí a sám bloudí krajem. S příchodem zimy jej najde jeho o něco starší sestra. Oba sourozence ovšem zajmou v neznámém kraji pravěcí lovci. Příběh dětí dál pokračuje a jedna dramatická situace střídá druhou. Reálie jsou podloženy zjištěními současné antropologie a doprovodných věd (paleobotaniky, zoologie, klimatologie apod.). Kniha s působivými ilustracemi Kateřiny Coufalové současným jazykem a s ohledem na nové poznatky interpretuje období, které zpracoval klasik tohoto žánru, Eduard Štorch. V dynamické stavbě příběhu je vedle autenticky vyznívajících popisů a dramatických situací místo i pro humorné odlehčení děje. Kniha autora Pavla Radosty, který napsal dvě desítky odborných a několik set popularizačních článků převážně s tématy historie, přírody, antropologie, umění, vrací do české literatury pro mládež žánr dobrodružného příběhu v reálném přírodním prostředí.... celý text

Sandalkar
04.01.2024 4 z 5

Velmi realisticky popis zivota v praveku...jen pribeh hlavniho hrdiny trochu pokulhaval a kdyz se konecne rozjel, kniha skoncila. Priklanim se k predchozimu komentari, ze cloveka prekvapi kolik ruznych druhu zvirat a kolika ruznymi zpusoby lze zabit.
Sympaticka Zine, saman v nadpise a nadeje, ze si Niam vyhledne nejakou zajimavejsi divku, me motivuji k precteni dalsiho dilu.

Ps.: Ach, ty nadherne ilustrace.

het2
30.11.2023

S hodnocením počkám, až knížku se synem (11) dočteme. Mírné varování je potřeba ale vyslovit hned.
Jsme zhruba ve čtvrtině a skoro v každé kapitolce (tudíž zhruba na každé druhé stránce), chlapci nebo dospělí muži uloví nějaké zvíře a občas je to na literaturu pro děti celkem drsné. Většinou Vám nejdřív autor popíše, jak je zvířatko roztomilé, aby vzápětí umřelo bídnou smrtí. Mamut tedy zabere stránek víc, ale o to větší je to řezničina (navíc mi způsob zabití nepřijde moc reálný). Až si říkám, co ještě autor prostřednictvím našich hrdinů zprovodí ze světa. Pprávě to byl na jedné stránce lumík a sovice sněžná a podle obrázků předpokládám, že v další kapitolce nás čeká labuť. I můj syn, který je zvyklý na ledasco, prohlásil, že knížka je dost morbidní. Číst chce ale dál....

Baška29
25.07.2023 5 z 5

Příběh, způsob psaní, zvolená slova, detailní informace o tehdejším životě, ilustrace, trvalé napětí, velkou míru uvěřitelnosti, vše chválím. Vlastně mi nevadí ani konec příběhu, baví mne možnost vlastních závěrů. Četla jsem nahlas s rodinou, diky tomu jsem nic nepřeskakovala a mohla si užívat text. Za mne super počin.

jiri1089
11.05.2023 3 z 5

Celkove hodne prijemne cteni s kratkymi kapitolami, takze idealni do MHD nebo pokud nemate moznost cist souvisle. Jednu hvezdicku jsem musel odecist za zaver. Trochu to pusobilo, ze ve 3/4 knihy se zacina rozvijet zapletka, podle ktere dostala kniha nazev a pak prisel rychle konec. I celkova stylistika byla jaksi zrychlena, jakoby autor trochu ztratil zajem psat a chtel to rychle ukoncit. Porad je to ale prijemne oddychove cteni od vaznejsich knih. Super.

Patane
02.01.2023 4 z 5

Jako malá jsem nikdy nečetla Lovce mamutů ani jiné dobrodružné knihy. Tuto dostala dcera k Vánocům a těžko říct, jestli se jí bude líbit. Možná je spíš pro kluky a pro starší děti. Kniha je o chlapci Niamovi a jeho kmeni. Je plná syrovosti, zvířata jsou zabíjena kvůli jídlu, žádný soucit. Ale je také plná pochopení přírody, zručnosti lidí. Bonusem jsou krásné ilustrace.

paganblood
11.12.2022 5 z 5

Knihy o pravěku, ať už to bylo románovým stylem Eduarda Štorcha, nebo spíše takovým dokumentárním Josefa Augusty, pro mne byly v dětství stěžejní a nezbytné. Plus samozřejmě neoddělitelná obrazová genialita Zdeňka Buriana. Dále si vybavuji snad jen dílka Semjona Karatova Rychlonohý Džar, Udet syn divočiny Hedy Halířové, nebo Mamuti táhnou do bažin od Bohumíra Fialy. Proto počin Pavla Radosty (i když se značným odstupem časovým, věkovým) vítám, je psaný stylem dobrodružných děl někdejší populární edice KOD, ve světle moderních poznatků jsou některá "fakta" o životě tehdejších lidí změněna, upravena, doplněna, a autor sám není v oboru paleontologie, archeologie úplným laikem...

pravěk mamuti lovci mamutů dětská dobrodružství

2022  88%Ztracen v zemi mamutů
2023  93%Šaman ze země mamutů
2021  73%Lidožrouti
2015  0%Moje země
2010  95%Brno

Kniha Ztracen v zemi mamutů je v