Zrzavý Orm

Když se sejde virtuózní předloha s neméně virtuózním překladem, vznikne mimořádné dílo. A právě takový je Zrzavý Orm Franse G. Bengtssona. Tento skvělý švédský vypravěč uchopil severské ságy a s nenapodobitelným humorem a nápaditostí nechává vikinského náčelníka Orma a jeho přátele putovat do Anglie, Irska, Normandie, na Pyrenejský poloostrov a samozřejmě i doma na Severu. V jeho podání slavná doba vikinských válečníků ani trochu neutrpěla, neboť jeho hrdinové jsou lidé se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, touhami i sny lidí všech dob a jejich příhody překypují vtipem, kterému čas neubral na jiskřivosti. Frans G. Bengtsson vystudoval filosofii, byl velice sečtělý a zanechal vpravdě pozoruhodné dílo. Zrzavý Orm je ovšem jeho jediným románem a nechce se uvěřit, že baví čtenáře po celém světě už téměř osmdesát let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175769/zrzavy-orm-175769.jpg 4.594

Röde Orm (1941)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Vyšehrad

AlčaVaca

Díky Čtenářské výzvě se mi dostal do rukou tento knižní skvost a královsky jsem se bavila!

Midudedi

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, dobrodružná, humoristická, napínavá, uvěřitelná až neuvěřitelná, ze života, jedním slovem výborná. Jedna zmála knih, která mne nadchla jako kluka a u které jsem postupem času z hodnocení neslevil. A pokud je možnost číst vydání s Bornovými ilustracemi, bonus navíc. Doporučuji ze všech sil.

Vlk.kh
30.12.2017

Má oblíbená kniha, ke které se určitě budu opakovaně vracet. Dobrodružný příběh z mého oblíbeného historického období drsných severských nájezdníků okořeněná štědrou porcí leckdy i černějšího humoru. Takhle nějak si Vikigy a jejich náturu představuju :-) Ale jak už tu přede mnou bylo napsáno - škoda toho, že se dali na to křesťanství, no. Dokud plenili kláštery a věšeli otravné misionáře v posvátném háji, byla s nima větší prča :-D

Vidlička
13.10.2017

Obzory i koutky roztahující! Škoda jen, že se všichni dali na křesťanství...

vandalka
17.02.2017

Zrzavý Orm je naprosto nezapomenutelná kniha mého dětství, kterou jsem si teď, pod záminkou lustrace v zájmu svých vlastních dítek, asi po páté či šesté přečetla. Překvapily mě dvě věci. Za prvé jak moc se mi v dospělosti zdá ten příběh plný násilí, doprovázený geniálními ilustracemi Adolfa Borna znázorňujícími uťaté hlavy letící vzduchem či obnažené otrokyně, které rozesmátí námořníci drží nad mořem. Na to si moje děti přinejmenším dalších pět let počkají. Nicméně jako malou holku mě nic z toho netrápilo a je pravda, že v Bengtssonově podání bere většina postav svůj chmurný úděl vcelku na lehkou váhu a s humorem. A za druhé mě překvapilo, jak úžasná ta kniha pořád je. Kdybych ji dnes četla poprvé, nemohla bych jí dát méně než těch pět hvězd, které bych jí byla udělila jako dítě. Skvěle napsaná, výborně přeložená, historickými fakty podložená (a poznámkami nadupaná), vtipná, dobrodružná, napínavá - vyberte si, Zrzavý Orm má prostě vše :)

JeKa
01.11.2016

Velmi čtivá kniha na motivy hrdinských ság z vikinských dob. Škoda jen, že hlavní hrdina ve všech nepřízních obstojí tak samozřejmě, že se člověk ani nestihne bát.

gonga
27.09.2016

Skvělá a nesmírně vtipná kniha , ve které nechybí skvělý černý a suchý humor. Jsem velice rád, že se mi podařilo sehnat toto souborné vydání.

Albina
17.01.2016

Zrzavý Orm je kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem a ke které jsem se už několikrát vrátila. Chytila mě její atmosféra i obraz krajin, do kterých se Orm na svých cestách dostal. Zamilovala jsem si drsné válečníky, kteří nejenže si nestěžovali na osud, ale chválili svoje štěstí, i rozhodné a statečné ženy: Orm, Olof Motýl, i historická postava, král Harald Modrozub (odtud Bluetooth, btw), Ormova matka Asa, jeho dcera Ludmila. Líbil se mně i drsný humor - historka o pěstěných vlasech jednoho z Vikingů.

Tsabo
28.06.2015

Úžasná knížka, plná dobrodružství...Orm se dostal snad všude, kam se jen dostat mohl. Je to skoro hloubková sonda do myšlení tehdejších lidí severu...jak uvažovali, jak se bavili, jaký měli postoj k bohům a náboženství, jaký k lidskému štěstí, jaký k majetku a jak se stavěli k věcem, které se kolem nich udály. Humor je zvláštní, jemný a pro seveřany naprosto sebekritický.
Moc jsem se u knížky bavil a určitě bude ozdobou mé knihovny, kterou vždy rád doporučím těm, kteří budou mít zájem o příběhy ze starověkého severu.

MorriconeTheGod
20.03.2015

Taková vtipnější, rozvernější a méně brutální a špinavá verze vikingů, než jsme dnes zvyklí - nicméně narvaná nesmírně rozmanitými dobrodružstvími - možná až tak rozmanitými a četnými, až už to postupem času začíná být malilinko únavné a předimenzované.

lugh
23.12.2014

Zrzavý Orm je první knihou s vikingskou tématikou, kterou jsem ještě jako kluk zhltal během pár dní. I když je psána odlehčenou fomou, probudila ve mě zájem o vikingskou literaturu jestli to tak mohu napsat.

Ladys
22.06.2014

Výborná kniha. Četl jsem už na základce a právě jsem dočetl zas. Kniha plná dobrodružství, vikingských nájezdů do Evropy, žen, stříbra a...... PIVA. No, jsem rád, že knihu vlastním.

Finskej
18.02.2014

Nesmírně vtipná záležitost a zároveň jedna z mála smysluplných variací na téma, které dráždí jak světovou literaturu, tak dějepisce: totiž jací byli staří seveřané, o nichž vlastně nic nevíme, historicky máme jen kusé zmínky, ale nesmírně legendárně je obdivujeme...? Takoví černí baroni, akorát spíš drakarsky-mořeplavečtí vikinští dobyvateloni v podání severského autora, tudíž někoho, kdo má všechna práva legendu tvořit anebo parodovat. Obojí, s důrazem na to druhé, a brilantně čtivé.

Vítr
01.02.2014

Zrzavý Orm od F. G. Bengtssona je nesírně krásná kniha a navíc velice poučná. Divím se, že tady nemá žádný komentář a je mi ctí ho zde mít první. S knihou však byla jedna potíž a to ta, že jsem ji dočetl, ale to není věcí knihy.