Zrzavý Orm

Když se sejde virtuózní předloha s neméně virtuózním překladem, vznikne mimořádné dílo. A právě takový je Zrzavý Orm Franse G. Bengtssona. Tento skvělý švédský vypravěč uchopil severské ságy a s nenapodobitelným humorem a nápaditostí nechává vikinského náčelníka Orma a jeho přátele putovat do Anglie, Irska, Normandie, na Pyrenejský poloostrov a samozřejmě i doma na Severu. V jeho podání slavná doba vikinských válečníků ani trochu neutrpěla, neboť jeho hrdinové jsou lidé se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, touhami i sny lidí všech dob a jejich příhody překypují vtipem, kterému čas neubral na jiskřivosti. Frans G. Bengtsson vystudoval filosofii, byl velice sečtělý a zanechal vpravdě pozoruhodné dílo. Zrzavý Orm je ovšem jeho jediným románem a nechce se uvěřit, že baví čtenáře po celém světě už téměř osmdesát let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175769/zrzavy-orm-175769.jpg 4.5113
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Vyšehrad

Röde Orm (1941)

Kniha Zrzavý Orm

harena

Vtipné, zábavné, ale asi jsem měla Orma číst ještě dřív, než mi bylo dvacet let. Kniha plná dobrodružství, vikingských nájezdů do Evropy, černý humor, lehké čtení. Mě minula, ale určitě si čtenáře najde.

roso.mak
17.12.2018

Vtipné, milé a všechno dobře dopadne.

Kamys
21.10.2018

Roztomilá, zábavná a napínavá kniha o tom, jak taky mohli přemýšlet Vikingové. Jednoduchý svět, kde si v zásadě můžeš vzít, co chceš, a jestli si to udržíš, to je druhá věc. Přitom pořád jsi čestný muž, hodnoty jsou od našich dnešních posunuté o pořádný kus. Ale člověk si ty drsné chlapíky nemůže nezamilovat. A kniha rozhodně nestárne.

"Ostatní muži by rádi věděli, proč ten podivný cizinec odmítá s odporem uzené vepřové maso, ačkoliv se nemůže dosytit horšího jídla. Berse jim vysvětlil, že s uzeným je to asi jako s veslováním v sobotu; židovský bůh prý se zlobí, vidí-li žida jíst vepřové maso; ale proč se vzteká pro takovou maličkost, to Berse ještě nepochopil. Nejspíš asi, soudil, si ten bůh sám libuje v této krmi tolik, že ji nepřeje svým lidem; a muži souhlasili, to že bude nejlepší vysvětlení, a libovali si, že sami mají bohy, kteří se do takových věcí nemíchají."

ticor
15.09.2018

zbytečně odlehčené pro děti, občas i vtipné.

Lie
27.08.2018

Orma jsem na naléhání táty a dědy poprvé přečetla v páté třídě a to hned dvakrát za sebou, od té doby ho čtu minimálně jednou ročně a stále mě neomrzel. Skvělá knížka, nejvíc miluji černý humor, s nímž je napsaná a který vás nutí ze všech sil fandit vrahům a násilníkům, kteří s radostí zabíjejí, kradou a ženy jsou pro ně jenom věci, přestože bychom jejich chování vlastně měli odsoudit. Doporučuji každému, kdo se rád pobaví a zasměje.

Rihatama
18.08.2018

Mimořádná severská sága vikingských mořeplavců. Slavná doba dobyvatelských, loupeživých vikingů se předestírá prostřednictvím životních osudů náčelníka Orma a jeho přátel. Bengtssonovi hrdinové přepadají, loupí a unášejí, vikingové přece nebyli žádní svatoušci. Ale obvykle ani padouši. Vikingové to viděli jednoduše a tzv. na férovku. Kdo si nedokáže svůj majetek a svou ženu ohlídat, prostě si ji nezaslouží. Bengtssonovi hrdinové tak oplývají všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, touhami i sny, nepostrádají vtip a ani po téměř 60 letech neztrácejí jejich příběhy na půvabu a jiskřivosti.

Kořením Bengtssonových vikingských příběhů jsou pro mne jména významných českých dějinných postav, (kníže) Krok a (sv. patronka Čech) Ludmila, která Bengtsson dal hlavním postavám kolem Orma, a která dle mého dokládají vikingské výpady hluboko na slovanská území. Neméně zajímavé bylo pro mě vylíčení doby christianizace (násilné a pokrytecké) a pragmatismu (dle mého typicky severského), kdy Bengtsson nechal Orma projít škálou náboženských věrouk. Z pohana se tak stává nejdříve muslimem a později křesťanem. Seveřani se nakonec s křesťanskou vírou poprali po svém a většinově se přiklonili k protestantismu. Moc povedený, dobrodružný příběh o neméně dobrodružné době.

Mufa
17.08.2018

Knihu jsem si půjčila kvůli čtenářské výzvě a nelituji. Normálně tenhle žánr nečtu, ale bavila jsem se celou dobu.

johnny01
03.08.2018

První část knihy je vynikající - zhruba do doby, než se Orm seznámí se svou budoucí ženou. Pak se z úžasných dobrodružství stává poblouzněná romantika a je to takové slabší. Cesta do Bulharska je pak zase skvělá. Velmi bych vytkl tu aférku s nevěrou, ta je dost těžko neuvěřitelná a celkem je i nepříjemná. Jinak je ovšem kniha psaná dost realisticky a poměrně uvěřitelně, ač vlastně vše končí happyendem a vše se Ormovi daří.