Zrzavý Orm

od:


KoupitKoupit eknihu

Když se sejde virtuózní předloha s neméně virtuózním překladem, vznikne mimořádné dílo. A právě takový je Zrzavý Orm Franse G. Bengtssona. Tento skvělý švédský vypravěč uchopil severské ságy a s nenapodobitelným humorem a nápaditostí nechává vikinského náčelníka Orma a jeho přátele putovat do Anglie, Irska, Normandie, na Pyrenejský poloostrov a samozřejmě i doma na Severu. V jeho podání slavná doba vikinských válečníků ani trochu neutrpěla, neboť jeho hrdinové jsou lidé se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, touhami i sny lidí všech dob a jejich příhody překypují vtipem, kterému čas neubral na jiskřivosti. Frans G. Bengtsson vystudoval filosofii, byl velice sečtělý a zanechal vpravdě pozoruhodné dílo. Zrzavý Orm je ovšem jeho jediným románem a nechce se uvěřit, že baví čtenáře po celém světě už téměř osmdesát let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175769/zrzavy-orm-175769.jpg 4.5105
Orig. název:

Röde Orm (1941)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Přidat komentář
Kamys
21. října

Roztomilá, zábavná a napínavá kniha o tom, jak taky mohli přemýšlet Vikingové. Jednoduchý svět, kde si v zásadě můžeš vzít, co chceš, a jestli si to udržíš, to je druhá věc. Přitom pořád jsi čestný muž, hodnoty jsou od našich dnešních posunuté o pořádný kus. Ale člověk si ty drsné chlapíky nemůže nezamilovat. A kniha rozhodně nestárne.

"Ostatní muži by rádi věděli, proč ten podivný cizinec odmítá s odporem uzené vepřové maso, ačkoliv se nemůže dosytit horšího jídla. Berse jim vysvětlil, že s uzeným je to asi jako s veslováním v sobotu; židovský bůh prý se zlobí, vidí-li žida jíst vepřové maso; ale proč se vzteká pro takovou maličkost, to Berse ještě nepochopil. Nejspíš asi, soudil, si ten bůh sám libuje v této krmi tolik, že ji nepřeje svým lidem; a muži souhlasili, to že bude nejlepší vysvětlení, a libovali si, že sami mají bohy, kteří se do takových věcí nemíchají."

ticor
15. září

zbytečně odlehčené pro děti, občas i vtipné.

Lie
27. srpna

Orma jsem na naléhání táty a dědy poprvé přečetla v páté třídě a to hned dvakrát za sebou, od té doby ho čtu minimálně jednou ročně a stále mě neomrzel. Skvělá knížka, nejvíc miluji černý humor, s nímž je napsaná a který vás nutí ze všech sil fandit vrahům a násilníkům, kteří s radostí zabíjejí, kradou a ženy jsou pro ně jenom věci, přestože bychom jejich chování vlastně měli odsoudit. Doporučuji každému, kdo se rád pobaví a zasměje.

Rihatama
18. srpna

Mimořádná severská sága vikingských mořeplavců. Slavná doba dobyvatelských, loupeživých vikingků se předestírá prostřednictvím životních osudů náčelníka Orma a jeho přátel. Bengtssonovi hrdinové přepadají, loupí a unášejí, vikingové přece nebyli žádní svatoušci. Ale obvykle ani padouši. Vikingové to viděli jednoduše a tzv. na férovku. Kdo si nedokáže svůj majetek a svou ženu ohlídat, prostě si ji nezaslouží. Bengtssonovi hrdinové tak oplývají všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, touhami i sny, nepostrádají vtip a ani po téměř 60 letech neztrácejí jejich příběhy na půvabu a jiskřivosti.

Kořením Bengtssonových vikingských příběhů jsou pro mne jména významných českých dějinných postav, (kníže) Krok a (sv. patronka Čech) Ludmila, která Bengtsson dal hlavním postavám kolem Orma, a která dle mého dokládají vikingské výpady hluboko na slovanská území. Neméně zajímavé bylo pro mě vylíčení doby christianizace (násilné a pokrytecké) a pragmatismu (dle mého typicky severského), kdy Bengtsson nechal Orma projít škálou náboženských věrouk. Z pohana se tak stává nejdříve muslimem a později křesťanem. Seveřani se nakonec s křesťanskou vírou poprali po svém a většinově se přiklonili k protestantismu. Moc povedený, dobrodružný příběh o neméně dobrodružné době.

Mufa
17. srpna

Knihu jsem si půjčila kvůli čtenářské výzvě a nelituji. Normálně tenhle žánr nečtu, ale bavila jsem se celou dobu.

johnny01
03. srpna

První část knihy je vynikající - zhruba do doby, než se Orm seznámí se svou budoucí ženou. Pak se z úžasných dobrodružství stává poblouzněná romantika a je to takové slabší. Cesta do Bulharska je pak zase skvělá. Velmi bych vytkl tu aférku s nevěrou, ta je dost těžko neuvěřitelná a celkem je i nepříjemná. Jinak je ovšem kniha psaná dost realisticky a poměrně uvěřitelně, ač vlastně vše končí happyendem a vše se Ormovi daří.

AlčaVaca
25. února

Díky Čtenářské výzvě se mi dostal do rukou tento knižní skvost a královsky jsem se bavila!

Midudedi
25. února

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, dobrodružná, humoristická, napínavá, uvěřitelná až neuvěřitelná, ze života, jedním slovem výborná. Jedna zmála knih, která mne nadchla jako kluka a u které jsem postupem času z hodnocení neslevil. A pokud je možnost číst vydání s Bornovými ilustracemi, bonus navíc. Doporučuji ze všech sil.

Vlk.kh
30.12.2017

Má oblíbená kniha, ke které se určitě budu opakovaně vracet. Dobrodružný příběh z mého oblíbeného historického období drsných severských nájezdníků okořeněná štědrou porcí leckdy i černějšího humoru. Takhle nějak si Vikigy a jejich náturu představuju :-) Ale jak už tu přede mnou bylo napsáno - škoda toho, že se dali na to křesťanství, no. Dokud plenili kláštery a věšeli otravné misionáře v posvátném háji, byla s nima větší prča :-D

Vidlička
13.10.2017

Obzory i koutky roztahující! Škoda jen, že se všichni dali na křesťanství...

vandalka
17.02.2017

Zrzavý Orm je naprosto nezapomenutelná kniha mého dětství, kterou jsem si teď, pod záminkou lustrace v zájmu svých vlastních dítek, asi po páté či šesté přečetla. Překvapily mě dvě věci. Za prvé jak moc se mi v dospělosti zdá ten příběh plný násilí, doprovázený geniálními ilustracemi Adolfa Borna znázorňujícími uťaté hlavy letící vzduchem či obnažené otrokyně, které rozesmátí námořníci drží nad mořem. Na to si moje děti přinejmenším dalších pět let počkají. Nicméně jako malou holku mě nic z toho netrápilo a je pravda, že v Bengtssonově podání bere většina postav svůj chmurný úděl vcelku na lehkou váhu a s humorem. A za druhé mě překvapilo, jak úžasná ta kniha pořád je. Kdybych ji dnes četla poprvé, nemohla bych jí dát méně než těch pět hvězd, které bych jí byla udělila jako dítě. Skvěle napsaná, výborně přeložená, historickými fakty podložená (a poznámkami nadupaná), vtipná, dobrodružná, napínavá - vyberte si, Zrzavý Orm má prostě vše :)

JeKa
01.11.2016

Velmi čtivá kniha na motivy hrdinských ság z vikinských dob. Škoda jen, že hlavní hrdina ve všech nepřízních obstojí tak samozřejmě, že se člověk ani nestihne bát.

gonga
27.09.2016

Skvělá a nesmírně vtipná kniha , ve které nechybí skvělý černý a suchý humor. Jsem velice rád, že se mi podařilo sehnat toto souborné vydání.

Albina
17.01.2016

Zrzavý Orm je kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem a ke které jsem se už několikrát vrátila. Chytila mě její atmosféra i obraz krajin, do kterých se Orm na svých cestách dostal. Zamilovala jsem si drsné válečníky, kteří nejenže si nestěžovali na osud, ale chválili svoje štěstí, i rozhodné a statečné ženy: Orm, Olof Motýl, i historická postava, král Harald Modrozub (odtud Bluetooth, btw), Ormova matka Asa, jeho dcera Ludmila. Líbil se mně i drsný humor - historka o pěstěných vlasech jednoho z Vikingů.

Tsabo
28.06.2015

Úžasná knížka, plná dobrodružství...Orm se dostal snad všude, kam se jen dostat mohl. Je to skoro hloubková sonda do myšlení tehdejších lidí severu...jak uvažovali, jak se bavili, jaký měli postoj k bohům a náboženství, jaký k lidskému štěstí, jaký k majetku a jak se stavěli k věcem, které se kolem nich udály. Humor je zvláštní, jemný a pro seveřany naprosto sebekritický.
Moc jsem se u knížky bavil a určitě bude ozdobou mé knihovny, kterou vždy rád doporučím těm, kteří budou mít zájem o příběhy ze starověkého severu.

MorriconeTheGod
20.03.2015

Taková vtipnější, rozvernější a méně brutální a špinavá verze vikingů, než jsme dnes zvyklí - nicméně narvaná nesmírně rozmanitými dobrodružstvími - možná až tak rozmanitými a četnými, až už to postupem času začíná být malilinko únavné a předimenzované.

lugh
23.12.2014

Zrzavý Orm je první knihou s vikingskou tématikou, kterou jsem ještě jako kluk zhltal během pár dní. I když je psána odlehčenou fomou, probudila ve mě zájem o vikingskou literaturu jestli to tak mohu napsat.

Ladys
22.06.2014

Výborná kniha. Četl jsem už na základce a právě jsem dočetl zas. Kniha plná dobrodružství, vikingských nájezdů do Evropy, žen, stříbra a...... PIVA. No, jsem rád, že knihu vlastním.

Finskej
18.02.2014

Nesmírně vtipná záležitost a zároveň jedna z mála smysluplných variací na téma, které dráždí jak světovou literaturu, tak dějepisce: totiž jací byli staří seveřané, o nichž vlastně nic nevíme, historicky máme jen kusé zmínky, ale nesmírně legendárně je obdivujeme...? Takoví černí baroni, akorát spíš drakarsky-mořeplavečtí vikinští dobyvateloni v podání severského autora, tudíž někoho, kdo má všechna práva legendu tvořit anebo parodovat. Obojí, s důrazem na to druhé, a brilantně čtivé.

Vítr
01.02.2014

Zrzavý Orm od F. G. Bengtssona je nesírně krásná kniha a navíc velice poučná. Divím se, že tady nemá žádný komentář a je mi ctí ho zde mít první. S knihou však byla jedna potíž a to ta, že jsem ji dočetl, ale to není věcí knihy.