Kdo na kamenný trůn

Kdo na kamenný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/563/mid_kdo-na-kamenny-trun-jbL-563.jpg 4 81 11

Zrození království série

Příběh mladšího bratra, pokračuje románem Kdo na kamenný trůn. Čtenáři opustili Přemysla Prvního Otakara ve Svaté zemi, kam se vypravil s křížovou výpravou císaře Barbarossy, která se u cíle téměř rozpadla, ale o rok později ji zachrání anglický král Richard Lví srdce. Ten při návratu domů skončil v rakouském zajetí a přišel téměř o trůn. Něco podobného mohlo potkat i Přemysla. Zatímco se krkolomně vracel přes Itálii, kde podpořil mladého císaře Jindřich, vlády v Čechách se nejprve zmocnil kníže Václav a později i pražský biskup Jindřich Břetislav. Čekaly ho roky bojů doma a jednání s císařem, ale nejvíce mu pomohla věrnost bratra Vladislava. Ten nastoupil na trůn, aby ho mohl bezpečně předat staršímu bratrovi, kterého uznal králem i císař. Dlouhým odloučením utrpělo Přemyslovo manželství a intriky mezi příbuznými ho nakonec donutí zapudit Adlétu Míšeňskou. Na český trůn usedne jiná královna.... celý text

Janadvorackova
21.01.2024 3 z 5

Ze druhého dílu jsem měla stejný zoufalý dojem jako z prvního.
Nedokážu odlišovat stejnojmenné postavy, protože za nimi nestojí zapamatovatelné příběhy. Celek působí velkolepě a historicky, ale bohužel chybí mi osobní podání.

PierRe Vesper
18.08.2023 3 z 5

Takové o nás, bez nás.
Celkem mě zaskočilo, že jsou zde popsány osudy Richarda I. a Filipa II. a jejich boje v Jeruzalémě. Další Filipové, Jindřichové a Albrechtové na zapamatování. :-D Kdo mi v paměti utkvěl, tak je Konrád z Montferratu, jehož historii jsem si potom našel a velmi zajímavý chlapík. I v knize mě zaujal asi nejvíce.

Opět pokračuje nepřeberný seznam stejným jmen a vyznat se je skoro na tahák.
Je to teprve druhé kniha, co od paní Vaňkové čtu a ty milostné lapálie mi ani trochu nevadí, však to k té době patří.

Co jiného chcete dělat? Válčit a milovat. Tak jednoduchý to měli.

Celkově to hodnotím průměrně, jelikož ti Přemyslovci tam moc nejsou, ale člověk se toho dozví mraky.

hanzmb
13.04.2023 4 z 5

Stejně jako Kay Penman či Ebertová rozhodla se i naše spisovatelka vytvořit pentalogii z přibližně stejné doby (či spíše se její začátky prolínají s koncem výše uvedených) a snaží se popsat osudy jednoho z nejvýznačnějších Přemyslovců. Mám sice rád, když se v historické knize objevují kontexty na dobovou situaci, ale zde to autorka přehnala. Přemysl a jeho osudy jsou někde na 3. koleji. Bohužel. V 1. třetině se vlastně nevyskytuje a větší prostor dostává až v samém závěru. Když chci číst o císaři, či Richardu I. sáhnu po výše uvedených autorkách. Od té naší bych očekával hlavně příběhy z naší kotliny.

renefer
21.04.2022 5 z 5

Pokračování životních osudů Přemysla Otakara I. LV se jej snaží popsat v kontextu dějin celé Evropy, což je podle mě správně, protože není možné vyjmout České království a líčit jej bez návaznosti na dění v okolních zemích. Hodně času věnuje křížové výpravě pod vedením Richarda Lvího srdce. Popravdě jsem si při čtení musela dělat poznámky, abych si pamatovala, který Jindřich a který Filip a který Albrecht, protože se tak pomalu jmenoval každý druhý. Ale tím, že je popisuje i z té lidské stránky, činí nám historické postavy bližší a to mám na této spisovatelce nejraději.

Luigi1
24.12.2020 3 z 5

V tomto díle jsem měl chaos z tolika postav ve kterých jsem se těžko orientoval

likaf
18.11.2019 3 z 5

Druhý díl se mi četl ještě hůř než první. Nevím zda se pustím do třetího...

Mirka2778
30.12.2018 5 z 5

Přemysl se vrací z křížové výpravy s vidinou uvolněného trůnu. Po krátkém boji se stává vévodou, ale protože v císařské přízni je jeho bratranec Břetislav, získává od něj panovnický titul právě tento biskup.
Ani v rodinném životě se Přemyslovi nedaří. Stárnoucí Adléta ho omrzela a v již dospělém Vratislavovi babička vypěstovala nenávist k jeho otci.
Ovšem Přemysl svůj sen o panování v Českém království nevzdává.
Takhle psané příběhy můžou mít sebevíc stránek a číst je můžu poněkolikáté a stejně je hltám.

Anna_D
04.02.2015 3 z 5

Knihy L. Vaňkové mám hodně ráda, ale tato patří k těm méně čtivým. Moc postav na málo děje. V první půlce bylo martyrium se jen zorientovat, kdo je kdo.

Pet007
04.10.2014 3 z 5

Knížky od Ludmily Vaňkové jsem vždycky zbožňovala, ale už to nějak není ono, příliš postav, příliš osudů.

Yorika
25.03.2013 3 z 5

Pokračování příběhů o životě Přemysla Otakara I.Děj velmi dobrý,jen mi vadila přehršle historických postav,ve kterých dalo práci se někdy vyznat a pochopit jejich vzájemné vztahy a přílišné politikaření.Ale taková byla doba.Je dobře,že se o naší bohaté historii píše a paní Vaňková o ní psát umí.

b7a7r7u7s7k7a
02.02.2013

Tuto knihu jsem si nedávno koupila, a zaujala mne nejen obálkou, ale i zápletkou. Je to pokračování knihy Příběh mladšího bratra, kterou jsem již nedokázala sehnat. Podporuji všechny knihy Ludmily Vaňkové, a jsem ráda, že v ČR někdo tak dobrý existuje!