Zrození horského pramene

Baladicky laděný román ze sklonku okupace a prvních měsíců po osvobození líčí osudy vdovy po partyzánovi, jež opouští s dvěma synky domov na Hané, odchází do severomoravského pohraničí, sžívá se s novým krajem a řeší si základní otázku, jak dál žít. (Resumé Národní knihovna)

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46507/big_zrozeni-horskeho-pramene-shP-46507.jpg 4.640

Kniha Zrození horského pramene

jprst
26.02.2021

Podle mne jeden ze špičkových příběhů od tohoto autora výstižně vystihuje poválečnou situaci v našem pohraničí a stačí mu na to daleko méně stránek než různým historickým studiím týkajících se stejné doby.

Eva2424
14.02.2021

Opět jeden bravurně vylíčený příběh z českého pohraniční těsně po válce. Vlastně se jedná o dva hlavní příběhy, které se potkají. Autor musel milovat Jeseníky, píše o nich tak, že bych se hned sebrala a jela tam. Zvlášť teď, kdy tam už nejsou lidští vlci ani miny.

BabaJaga11
06.07.2020

Přečteno asi před třemi lety. Jedna z knih, na kterou se nedá zapomenout. Vlastně šlo o moji první knihu od V. Körnera, kterou jsem přečetla, a nestačila jsem se divit, že i tento skvost se octl mezi vyřazenými v knihovně. Protože je třeba, aby takovéto knihy lidé četli, poslala jsem ji dál, tuším prostřednictvím českobudějovické nádražní knihovny.

Nám, co jsme 2. světovou válku nezažili, může občas připadat, že osvobození mávnutím kouzelného proutku vše změnilo a všechno bylo "v pohodě". Ale opak byl pravdou a nemuselo jít jen o válečná traumata v podobě ztráty nejbližších. Stěhování za prací či ve snaze zapomenout, snaha vytvořit si nový domov, začít někde znovu... nic z toho často není jednoduché ani dnes, a což teprve krátce po válce v pohraničí, kde se dosud střílelo, odsunutí Němci nechali nově příchozím ve svých někdejších domovech nějaký ten "dáreček" v podobě nevybuchlé munice a život byl celkově velice tvrdý. Vdova se dvěma malými chlapci plahočící se po kopcích a za deště i spalujícího žáru sázející stromky na rozsáhlých planinách, které před válkou byly lesem, je toho výmluvným dokladem.

Myslím, že dnes si sotva dovedeme představit, co všechno musela válečná generace v životě překonat. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení – různé své každodenní problémy pak člověk vidí v docela jiném světle.

Alíša236
28.05.2018

Tohle je snad nejsmutnější knížka jakou jsem kdy četla....
Smutněji na mě působila o to víc, že je psaná hlavně z pohledu malého dítěte, které se tak snaží.... a ta doba, ty těžké osudy a málo soucitu a pochopení i mezi nejbližšími.... Snad tím, že mám sama malé děti to na mě tak zapůsobilo.

Toffee
12.10.2017

Baladická, smutná a velmi tichá knížka. Ti, kdo trpí, v ní mlčí. Vyprázdněná a zpustošená krajina se odráží v podobně zpustošených lidských osudech. Uzdravování přírody pak přináší naději i lidem. Velmi skutečný příběh poválečných dnů.

petrarka72
27.04.2017

Potrpím si na Körnerova historická díla, ať už novely, romány nebo filmy; ta soudobá nebo z jeho zkušenosti přímé mne nikdy nelákala. A tak je Zrození horského pramene neočekávaným zjevením. Příběh o snaze matky s dvěma syny vybudovat si po násilné smrti otce nový domov v Sudetech a souběžný příběh Němce Bartla, obojí očima dospívajícího Ondry. Sugestivní popisy, až jakési zpřítomňování krajiny, v jejichž proměnách se zrcadlí proměny duše; horský pramen, jehož (ne)čistota je obrazem doby - a také snad metaforou dětství? A celé je to vlastně o vztazích otců a synů... Pro Körnera evidetntně osobní záležitost - pro mne neočekávaně silný zážitek. Film Cukrová bouda musím sehnat...

evask
18.03.2017

Dobře se to četlo.

Baiba
22.12.2014

Podle mého názoru nejlepší dílo Vladimíra Kornera, který zde trochu ubral ze svého trpkého a pesimistického pohledu na dějiny lidstva. O veselé čtení samozřejmě nejde, ale díky dětskému hrdinovi, který dokáže i přes rodinnou tragédii pokračovat dál, dává autor lidem jiskřičku naděje v temném světě plném válek a utrpení. Nezanedbatelnou roli zde hrají také Jeseníky, tajemné útočiště i nebezpečná skrýš, románu dodávají tesknou baladickou atmosféru. Doporučuji i zapomenutý, ale výborný film Karla Kachyni Cukrová bouda, v roli Bartla Miroslav Macháček (citlivý a přesvědčivý výkon), někoho může příjemně překvapit Jana Švandová jako maminka a v hlavní dětské roli Michal Dlouhý.