Zrozen v našich údolích

Zrozen v našich údolích https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45839/zrozen-v-nasich-udolich-45839.jpg 4 2 1

Naše vyprávění začíná v jedné švédské soudní síni, kde na lavici obžalovaných sedí německý student Lothar Dietzel, obviněný z podněcování protiválečné demonstrace, napadení policisty a ublížení na těle. Soud má rozhodnou o vyhoštění tohoto nepohodlného cizince ze Švédského království, cizince, jehož prababičku Sofii vyhnal ze stejného Švédska před sto lety hlad. Autor ve svém eposu o zcela neznámé kapitole v dějinách švédského vystěhovalectví sleduje pět generací mezi Sofií a Lotharem, léta plná dřiny těch nejnižších z nejnižších i životní radostí, pozvolné pohlcování piístěhovalců mořem císařského Německa i jejich pohnuté životní osudy po nástupu nacismu. Spojuje ve svém nejslavnějším románu poutavé vyprávění s požadavkem dokumentárnosti, pravdivosti a historické věrnosti ve velké drama s úžasným spádem, které čtenářským zážitkem upomíná na Mobergovy Vystěhovalce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Född i vara dalar , 1974

MOu598
16.08.2017 4 z 5

Četla jsem v listopadu 2010. Podle mých poznámek:
Román ze života několika generací ve Švédsku a Německu. Doplněno tzv. "hlasem doby", tj citáty z tisku, ze zpráv, které komentují různým způsobem dobu.
O těžkém životě chudých, o právu na vlastní život, vlastní názor.
Psáno jakoby novinářská zpráva, ale docela se dá číst.
Něco člověk vůbec netušil, např. že ze Švédska chodili lidé do Německa za prací.
Hezké, zajímavé.

Gunnar Adolfsson
švédská, 1906 - 1983
1979  53%Huť mistra Pavla
1980  80%Zrozen v našich údolích
1951  0%Čekající země

Kniha Zrozen v našich údolích je v