Zříceniny

Zříceniny https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72747/zriceniny-72747.jpg 4 36 4

Akta X / Spisy X série

Americký archeolog Rubicon zmizí při průzkumu ztraceného májského města Xitaclan a agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová se vydají do yukatánských džunglí, aby tuto záhadu rozluštili. V rozpadajících se zříceninách objeví tajemný nefritový artefakt. Začínají tušit, že za případem je ještě něco víc než pouhé zmizení vědeckého týmu, a to starověké kletby, krvavé oběti a smrtící obludní plazi ztracení v dávnověké džungli.... celý text

Horory , Sci-fi , Záhady

že by nás FBI
vyslalo vyšetřovat
starověkou
mayskou legendu.“

Pozor obsahuje SPOILERY a PRAVDU!!!!!

Zříceniny v Xitaciánu, Yucatán, Mexiko

Mayské zříceniny (opuštěné pyramidy) slibují velké dobrodružství. Hlavně pro archeology. Už jen bůh Kukulkán je (byl?) přinejmenším podivná bytost. Pro Muldera jasný mimozemšťan. To, co se odehrává v tomto příběhu je uchvacující. První příběh, kde se po delší době v knižní formě, objevují mimozemšťané. A vůbec nejsou zlý. Ale ani ohleduplní. Daně Scullyové i Foxu Mulderovi je doslova o život. „Muldere, nebudeš snad do případu zmizelých osob zatahovat starověké astronauty?“

Malá ochutnávka:
Většina místních obyvatel se tomu místu vyhýbá. Tvrdí, že je prokleté. Nebo posvátné..., záleží na tom, jaký překlad si zvolíš, Scullyová. Jejich legendy vyprávějí o příšerných opeřených hadech, bohu Kukulkánovi a zbloudilých duších lidských obětí, jejichž krev zbrotila kameny chrámu......

V příběhu najdeme spousty napětí, dobrodružství a hlavně smrti. Tohle mě prostě baví. Kosmická loď a její záchrana je jen pomyslnou třešinkou na dortu, který nám „uvařil“ Hevin J. Anderson spolu s tvůrcem seriálu Chrisem Carterem. Ještě snad dodat, že tento díl nikdy nebyl zfilmován, přinejmenším si na něj nepamatuju. Což mě vede k tomu, že už je zase čas dát si celý seriál od začátku.

Citát: Víc než z nějakého mýtu mám strach z ozbrojených lidí.

V příběhu dostávají prostor i Osamělý střelci (The Lone Gunman). Redakce, jejímž smyslem je odhalovat komploty a poznávat oficiální pravdu o tisíci tajemných spiknutí, v níž hraje úlohu vláda USA. Bohůmžel tu nejsou moc dlouho. Langly, Byers a Frohik se tu jen mihnou. Ale i tak to byla milá připomínka těchto podivných patronů, jak je nazvala Dana Scullyová. Fox Mulder se zde dostává do kosmické lodě, pohřbené hluboko pod jednou z pyramid. Má mimozemšťany doslova na dosah. Ale jak to už známe, důkazy nenávratně zmizí. V tomto případě ve vesmíru.

Citát. Někde tam venku je pravda.

Ivan Kučera
21.07.2020 4 z 5

Túto knihu som čítal prvý raz ešte niekedy okolo roku 1998, kedy vyšla v slovenčine a keď ešte bol v móde kultový seriál Akty X (a stále sa natáčali nové diely). Dostalo sa vtedy ku mne viacero knižných dielov z tejto série a každý bol dobrý, ale Stratené mesto vo mne zarezonovalo najviac. Nečudo, parádne džungľové prostredie, prastaré indiánske legendy, temné noci, počas ktorých niečo obchádza tábor hrdinov, strašidelné ruiny starobylého mesta a do toho Mulder a Scully, obaja fakt v netradičnom prostredí. Troška mi to pripomenulo moje obľúbené knižné pecky Kongo od Crichtona a Ruiny od Scotta Smitha. Atmosféra sa dá krájať a jedinečné prostredie odohrávania skutočne robí celému dielu Kukulkanovu službu. Čo ma v roku 2020, kedy som knižku s chuťou opäť vytiahol zo svojej domácej knižnice a s chuťou sa do nej začítal, prekvapilo, je, ako fakt dobre, zručne a kvalitne je to napísané. Žiadny narýchlo spráskaný polotovar, ale plnohodnotná kniha. Český názov aj obálka sa mi každopádne páčia viac. Slovenský preklad mimochodom obsahuje viacero krásne zastaraných slov typu chýrečný, stárež alebo hlivieť. Myslím, že sa neskôr Scott Smith týmto knižným dielom slušne inšpiroval pri písaní skvelého survivalu Ruiny (aj sfilmovaného).

mulderka
27.05.2015 3 z 5

Oproti Chameleonovi a Smrtícímu šepotu o dva řády výš. Hned se pozná kvalitnější autorské řemeslo. Ani překlad nebyl tentokrát tak děsivý

Marian27
22.08.2012 4 z 5

Ako fanúšik Aktov X som bol spokojný s odpustil som hlavným hrdinom aj občasné nelogické chovanie. Kevin J. Anderson napísal svižnú, napínavú, občas trošku predvídatelnú ale inak skvele zakončenú knihu. Skvely námet na tretí celovečerný film.

FBI krimi Akta X

Kevin J. Anderson