Zrak mysli

Zrak mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287873/mid_zrak-mysli-jW7-287873.jpg 5 19 5

Dočteme se o jedincích, kteří mají dokonalý zrak, ale nepoznají své vlastní děti, o nevidomých, kteří se stávají hypervizuálními nebo kteří se orientují pomocí „zraku jazyka“ – ti všichni autorovi dávají podněty k zásadním otázkám, které míří ke kořenům některých velmi zvláštních paradoxů: Jak vlastně vidíme? Jak myslíme? Jak důležitá je vnitřní představivost? Jak to, že ačkoli psaní je staré pouze pět tisíc let, lidé se vyznačují univerzální, zdánlivě vrozenou schopností číst? Případové studie, podané typickým literárním a empatickým stylem, vypráví o lidech, kteří se byli nuceni po ztrátě údajně nezbytných smyslů, jako je řeč či zrak nebo schopnost rozeznávat tváře, čtení či vnímání trojrozměrného prostoru, adaptovat na radikálně nový způsob komunikace. Setkáváme se tak s koncertní pianistkou Lilian, jejíž potíže začínají ztrátou schopnosti číst noty, až je pro ni nakonec nemožné rozeznat každo­denní předměty; s neurobioložkou Sue, která nikdy neviděla svět trojrozměrně a stereoskopické vidění získala až ve svých padesáti letech; s Pat, která se po dlouhých letech izolace stane vyhledávaným společenským člověkem, přestože trpí afázií a není schopna vyjádřit se celou větou, či s Howardem, úspěšným spisovatelem, před nímž leží nutnost nalézt způsob, jak nadále vykonávat svou profesi i poté, co mu mrtvice zničí schopnost číst.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: ekniha , Dybbuk

The Mind's Eye , 2009

zahadum
04.02.2022 5 z 5

Relatívne nedávno som prečítal svoju prvú knihu od tohto znalca ľudského tela a výborného spisovateľa pána Sacksa " Muž ktorý si plietol manželku s klobúkom ". Okamžite som pochopil, že toto je ten prípad kedy sám doktor píše o problémoch ľudí s detailným opisom rôznych problémov. Dozvedáme sa tak fakty z prvej ruky, zrozumiteľnou formou a nie je to len suché doktorské používanie odborných fráz.

Tentokrát sa zaoberá našim zrakom a jeho významom pre človeka ktoré nám prídu samozrejmosťou kým sme zdravý. Akonáhle nastanú rôzne defekty s hrôzou zisťujeme, že všetko čo sme pokladali za samozrejmosť je zrazu absurdné divadlo s veľmi drastickým dopadom na pohodlie našich životov.
Autor nám na príklade rôznych jeho pacientov ukazuje čo všetko sa zmení a ako veda pátra na základe toho, ako nám funguje spojenie zrak - mozog.

Čítanie je to smutné ale zároveň fascinujúce v pochopení ako funguje naše telo a ako sa myseľ bráni keď sa niečo v tom ináč dokonalom stroji pokazí.
Záver je ešte smutnejší z toho hľadiska , že autor už nepoužíva príklady svojich pacientov ale priamo aj sám seba.
V roku 2005 je mu diagnostikovaný nádor na oku a sme tak svedkami autorovho boja s touto chorobou. Doslova deň za dňom nám sprostredkúva jeho fyzicky ale hlavne psychický boj s rakovinou.
Máme tak jedinečnú príležitosť byť svedkami opisu veľkého problému so zrakom " očami " veľkého odborníka ľudskej neurológie.
Druhá kniha od rovnakého autora s ktorou som maximálne spokojný, znamená len jedno - kupujem ďalšie knihy Olivera Sacksa a som už veľmi zvedavý čo sa nové dozviem o fantastickom stroji menom - človek
100 %

knihyKeMne
18.10.2020 5 z 5

Fascinující kniha zaměřená na téma propojení zraku a mozku. Autor nám na řadě konkrétních osob (včetně sebe) čtivě představuje různé poruchy zahrnující tuto oblast, dozvíme se, jak takoví lidé vidí či nevidí, a mimo to i spoustu zajímavostí nebo třeba i výzkumy na toto téma. Autor svou knihu končí podobným rozebíráním celkové slepoty. Téma je zcela vyčerpáno. Dobrá práce.

puml
28.09.2018 5 z 5

Další skvělá kniha od Olivera Sackse. Po Řece vědomí a Halucinacích asi zatím nejosobnější kniha vzhledem k tomu, že tématem je zrak o jehož část sám autor v průběhu psaní této knihy přišel. Ti co vidí "normálně" mají jen velmi mlhavou představu o tom, co je to nevidět a ještě spíš co je to vidět, ale jen částečně, bez prostorového vnímání nebo bez možnosti si zapamatovat tváře nebo co znamená ztráta rozpoznávání tvarů, číslic, písmen atd. Kapitolu s popisem osobní zkušenosti s částečnou ztrátou zraku považuji za nejsilnější část knihy.

Můj osobní postřeh z četby Sacksových knih je takový, že pro moderní filosofii a teologii by měla být znalost medicíny a především pak neurologie zásadní výzvou. Dlouho jsem nečetl tak inspirativní knihy. Doporučuji.

momo01
11.08.2017 4 z 5

Jak už je u Sackse zvykem, je kniha plná zajímavých kazuistik. Nejzajímavější mi přišly kapitoly o stereoskopickém vidění, o tom jak se různí lidé vyrovnávají se slepotou a v neposlední řadě deníkový záznam Sacksova boje s rakovinou v oku. Kdysi jsem na TEDx s nadšením shlédla přednášku neuropsycholožky J.B. Taylor o její vlastní zkušenosti s mozkovou mrtvicí. Pohled na vlastní nemoc z hlediska odborníka je fascinující.

takjinak
10.06.2013 5 z 5

Opět velmi vydařené dílo Olivera Sackse... Pokud chcete nahlédnout do tajů zraku a imaginace, jak přitom funguje mozek, jak moc je schopen se přizpůsobit mnoha nečekaným situacím - od různých zrakových vad až po naprostou slepotu - je tohle to pravé dílko psané čtivým lidským jazykem...
S tím vším se vynořuje i spousta otázek, nepotvrzených teorií a mnoho osobních výpovědí lidí, kteří vědí o čem mluví...
Dovedete si představit, že nerozeznáte v "davu" tvář svého přítele, nebo šéfa? Že se budete muset najednou obejít bez prostorového vidění nebo jej naopak po letech získáte? Že vyblednou barvy a vy uvidíte svět v podivných odstínech šedi?
Nebo že i přesto, že jste nevidomí, dokážete si vizualizovat v hlavě celé krajiny nebo nákresy stroje?
Prostě doporučuji.