Zrada na křídlech Hurricanu

Příběh agenta na západě - pilota A.Přeučila

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68173/zrada-na-kridlech-hurricanu-68173.jpg 4.48

Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Magnet-Press (Praha)

pavel80

Velmi čtivě a akčně psaný příběh pilota zrádce - kolaboranta, který se zaprodal Němcům již na samém počátku okupace Čech. Na jeho jméno jsem narazil tu a tam v příbězích našich zahraničníhc letců, ale nic bližšího jsem o něm nevěděl, proto jsem si tuto knihu se zájmem přečetl. Snažil jsem se pro Přeučilovo jednání najít nějakou, alespoň malou, omluvu (viz. např. příběh jiného českého zrádce - parašutisty Viliama Gerika), ale žádnou jsem nenašel - Přeučil plánovitě spolupracoval s Němci již od začátku, snažil se například hned po okupaci jako předválečný československý pilot vstoupit do Luftwaffe (což mu bylo zamítnuto, protože nebyl Němec), a tedy jeho jednání, které odneslo životem mnoho statečných lidí, kteří se mu coby "anglickému letci" snažili nezištně pomoci, o rodinách čs. letců na západě, které udal Gestapu, ani nemluvě, je tak podlé, jak jen být může. Naštěstí po válce dostal, co si zasloužil.

Pavelpi
05.01.2014

Autentický příběh zrádce Přeučila mě docela překvapil.Za prvé proto,že se o tom nikde moc nepsalo a tak byl tenhle příběh pro mě neznámý a za druhé,protože dokumenty v příloze (fotografie a protokoly) ukazují,co to bylo za člověka.Myslím,že zcela po zásluze byl v roce 1947 popraven.