Zrada

Zrada https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37039/zrada-37039.jpg 4 81 10

Právo Lanika Muellera jako dědice nejmocnějšího vladařského rodu na planetě Zrada nemá být nikdy naplněno. Je totiž „radikál“, radikální regenerát. Zrůda mezi lidmi, kteří si dovedou regenerovat zraněné tkáně a prodávat nadbytečné části těla despotickým vesmířanům za železo. Na planetě bez tvrdých kovů a bez možnosti úniku totiž železo znamená moc v závodě, kdo dřív postaví kosmickou loď. Železo je příslib svobody, který, jak Lanik zjišťuje při odhalování zrádného, nepředstavitelného spiknutí, se možná nikdy nenaplní. V úloze dobyvatele a ve vyhnanství Lanik spřádá odvážný a nebezpečný plán: plán, který může konečně přetrhnout řetěz soupeření a prolévání krve, který obyvatele Zrady zotročuje tak, jak by to vesmířané nikdy nedokázali.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Návrat

Treason , 1988

orson
06.11.2023 3 z 5

Četl jsem před asi 15 lety a moc se mi to líbilo. Když jsem si to teď přečetl znovu, tak mě to naopak dost zklamalo. Ale čtení mi připomnělo trochu podobnou knihu - Dlouhý sprint, kterou napsal pan Žamboch. Hned po dočtení jsem po ní sáhl, abych si spravil chuť.

ludek.n
03.03.2023 4 z 5

Zrada je planeta, kam byli vysídleni nepřátelé Republiky a za příslib svobody teď prodávají výdobytky svých, po generace rozvíjených, schopností. Jedni ovládají čas, druzí dokážou dokonale regenerovat svá těla, další si podmanili síly země. A ty nejmocnější rody chtějí vládnout všemu a všem. Do toho přichází Lanik Mueller, aby změnil nejen osud svůj, ale i osudy ostatních obyvatel Zrady. Card vymyslel zajímavé prostředí, napínavou zápletku a vysoce osobité postavy. Není to žádná akční sci-fi, přesto má děj docela solidní tah na bránu, nikde neškobrtá ani nejančí. Psychologických zamyšlení je jen tolik, aby to nebylo bezduché dílo bez poselství příštím generacím, takže čtení odsýpá jako písek v přesýpacích hodinách. Určitě bych se nebránil, kdyby se chtěl autor na Zradu ještě někdy v budoucnu vrátit a napsat pokračování. S Lanikem Muellerem jsem se totiž velmi dobře bavil a jeho dobrodružství si do sytosti užil.

Luigi1
17.03.2021 3 z 5

Pro mě veliké zklamání.Očekával jsem mnohem víc,když komentáře byly tak dobré.No nic jedeme dál.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Příjemná sci-fi pohádka o tom, jak zapuzený a hrdý princ (jo, opravdu je to sci-fi) putuje do okolních "barbarských" království na planetě Zrada a s postupným sbližováním s někdejšími protivníky přehodnocuje své postoje k nim... aby následně zcela zamíchal zavedeným pořádkem na planetě. Ale nechápejte mě špatně, i přes poměrně jednoduchý příběh je to velmi pěkné čtení.

trudoš
11.04.2017 3 z 5

Dobrodružná science fiction po vzoru Gulliverových cest, kdy s pomocí jednoho hrdiny poznáváte záhady tajuplné planety jménem Zrada. Což bohužel není můj šálek kávy. Já prostě tenhle druh putování, kdy je všechno jen efekt pro efekt, moc nemusím a to ani ve fantasy. Tady se navíc připojil i problém ztotožnit se s hlavní mužskou postavou, která půlku románu stráví v těle ženy. Možná v tom byla nějaká skrytá komika, mě to však jen iritovalo, protože to v důsledku nemělo jiné opodstatnění, než něčím ozvláštnit už tak nudný děj. Ono i samotné cestování a odhalování tajů různých kultur a společenství nemá ve výsledku jinou funkci, než ukázat, co všechno dokáže Orson Scott Card vyložit na stůl. Tedy ne že by v tomhle ohledu měl trpět nějakou méněcenností. Celou dobu pak čekáte zásadní odhalení, které celé dosavadní vyznění převrátí, otočí, překroutí, či alespoň nějak gymnasticky zpracuje. A ono prostě nic. To se přiznám, že i Mark Stone mě dokázal překvapit na daleko menším prostoru.

LWALKER
12.11.2016 3 z 5

Tuto knižku jsem četl na základě oslavných komentářů a hodnocení zde. A byla to zrada, protože Zrada je maximálně průměrné dílo. Pro mne zklamání.

Thomas.on
30.07.2016 5 z 5

Nedělám to často, ale tuhle knihu jsem si už přečetl 2x a těším se, až si ji za nějaký čas přečtu znova. Autor si vymyslel krásný svět, kde každý národ má zvláštní vlastnost. Nebudu spoilerovat, takže se omezím na hodnocení hlavního hrdiny, který svádí i vlastní boj v hlavě a nutí i vás se zamyslet, jestli jeho činy mají opodstatnění nebo ne. Vřele doporučuji, pokud chcete odpočinkovou scifi četbu, která vás zároveň vtáhne do děje.

Svářeč
05.07.2014 4 z 5

Hodně dlouho trvalo, než jsem se do toho začetl. Dost mě zarazil fakt, že zatímco se kniha navenek tváří jako čisté sci-fi, je to v podstatě fantasy s ojedinělými a nepodstatnými sci-fi prvky. Nicméně příběh se postupně slušně rozjel a v podstatě mě nepustil až do konce, Card umí psát velmi čtivě a poutavě. Jsou tady však jisté nedostatky, kterých jsem si nemohl nevšimnout. Tak zaprvé, příběh hodně dlouho nemá žádný jasný směr. A zadruhé, zhruba od poloviny knihy je hlavní hrdina v podstatě nesmrtelný. A tohle je přecijen o trochu jiný žánr, než kupříkladu Kulhánkovo Stroncium, aby mi to nevadilo... Každopádně nic z toho nebránilo tomu, abych si Zradu užil. 80%

lazarus
30.12.2012 5 z 5

Vynikající příběh, plný myšlenek, které vám nedají spát.
Děj je plný zvratů a morálních rozhodnutí hlavní postavy, kdy jsem si vůbec nebyl jistý, co je správné a co špatné.
Četl jsem zatím jen dvě knihy od Carda - Vykoupení Kryštofa Kolumba a Zradu a obě mají duši s velkým D.
O.S.Card na vás chrlí jednu myšlenku za druhou a nutí vás o rozhodnutí postav přemýšlet.
Mnohem hlubší přístup a knížky vám v hlavě zůstanou napořád,
narozdíl od třeba D.Simmonse, který se dobře čte, ale nemá hlavu ani patu.
Pro mě jednoznačně 6 hvězdiček a doporučení přečíst !!!

Ben Nevis
05.11.2012 4 z 5

Román začíná velmi dobře, protože hlavní hrdina se musí potýkat se svým handicapem, a zároveň řešit problémy svého rodu. Postupně objevujeme zajímavé schopnosti dalších rodů. Bohužel se pak hlavní hrdina "zkazí" a stává se prakticky neporazitelným. V něčem mi to připomíná Pána Ledové zahrady od Grzedowicze.