Zpožděný vlak do Paříže

Zpožděný vlak do Paříže https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379672/bmid_zpozdeny-vlak-do-parize-GlL-379672.jpg 2 2 2

Znedla
20.09.2023 2 z 5

Útlá knížečka skrývající příběh jednoho dne a vlastně celého života nadějné herečky, spisovatelky, intelektuálky, bohémky Adély Oplenové...

Abych řekla pravdu, kniha mne docela překvapila, ač mi Adéla moc do oka nepadla, myslím, že takový konec se pro ní nehodil, ale v tom už tak bývá surovost života

ludek.n
25.03.2020 2 z 5

Adéla Oplenová byla lvice společnosti, impertinentní vulgarizátorka kavárenských stolků, kočka z foyeru divadla, skandalistka, intelektuálka, nadšená fejetonistka i rozpustilá hostitelka umělecké avantgardy. Nyní je z ní nejistá, stará a usmýkaná žena s prázdnýma rukama, které zemřel manžel. Hodačová ve své psychologické novele vypráví tragický příběh jednoho poválečného života, silně podbarvený nostalgií a ztrátou nadějí. Představuje se nám zde umělecký svět ve své odvrácené podobě, se vší svou syrovostí a bezohledností. Vyprávění bohužel chybí výraznější dějová linka, a tak poklidně a unyle směřuje ke svému cíli. Dramatickou složku Zpožděného vlaku zajišťují psychologické hlubiny umělcovy duše, která nemaje nadání, zápasí s nástrahami všedního a obyčejného života. V úpadku kdysi bujaré a živočišné ženy pak jako v zrcadle odráží všechny malé životní prohry. Přiznávám, že té pesimistické intelektuální psychologie a elegické bezvýchodnosti na mě bylo přece jen trochu moc.

Kniha Zpožděný vlak do Paříže je v