Zpovědi lehkovážného šlechtice

Zpovědi lehkovážného šlechtice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35549/mid_zpovedi-lehkovazneho-slechtice-QrL-35549.jpg 4 22 7

Lehce frivolní vyprávění i nostalgicky filozofické rozjímání nad osudem a životem staré evropské šlechty v podmínkách 20. století.

Literatura česká
Vydáno: , Český spisovatel

Confessions of a Frivolous Nobleman , 1993

IrenaLuzarová
14.03.2020 3 z 5

Šlechtická rodina Kolowratů je plná zajímavých výrazných osobností, knihu jsem vyhledala až po shlédnutí dílu Modrá krev, věnovanému právě tomuto rodu. V první části knihy krátce popíše život a vztah svých rodičů - hraběte a řeznické dcery a osudy rodiny svého bratrance, rakouského knížete Albrechta, skandální rozhodnutí jeho matky Issten, která se provdaná o pětadvacet let staršího muže před svou čtyřicítkou rozhodla pro poměr s černošským zpěvákem Jessem Rolandem, který přiznala a měla s ním dceru Wyomii, což její rodina nikdy nepřijala. Ve druhé části knížky zcela překvapivě a upřímně bilancuje vlastní dosavadní poživačný mládenecký život.

Camri
21.08.2019 4 z 5

První část jsem přímo hltala. Pak už to trochu vázlo. Ač autor čtenáře na konec připravuje v průběhu celé knihy, takové vyústění jsem si nepředstavovala a ani mi to tam moc nesedělo. Spojení románu a úvahového textu si žádá obrovskou dávku talentu a citu (podle mě to dokonalosti dotáhl Milan Kundera). Tady to trošku drhlo, proto jen 4 hvězdy.

Levandulle
11.09.2018 1 z 5

Přes snahu se mně nepodařilo knihu dočíst, připadá mně velmi povrchní a sebestředná, současně i nudná. Jedinou hvězdu dávám za nahlédnutí do neznámého světa šlechticů, i když doufám, že zdaleka všichni nežijí tak plytký život, jak je tu popisován.

Jelitovna
24.02.2018 2 z 5

Vyprávění příliš dlouho působilo jako rozkošnický film pro pamětníky, strýčínku, a nebýt starého Albrechta a jeho otáčení osou vesmíru, tvé umné dávkování neřesti by mě u čtení neudrželo. Sice se ti příliš nepovedl ani konec, ale že sis na posledních pár stránkách povzdechl: "Můj Bože, jaké úsilí musí člověk vynaložit, aby se opravdu změnil? Jak dobře jsem v takových chvílích rozuměl odvěké naději v nějaký nadlidský zásah, který by nás zachránil před námi samými!", možná si přečtu ještě tvou zpověď coby nevědomého hříšníka.

lenka7348
07.08.2017 4 z 5

Překvapivě intimní zpověď šlechtice, zajímavý náhled do života této společenské vrstvy.

vodovodnice
24.03.2017 5 z 5

Překvapilo mne jak lehce se knížka čte. Pan Kolowrat mne mile překvapil svojí otevřeností a upřímností.
Moc se mi knížka líbí a zůstane v mojí knihovně :-)

Bibiana
22.10.2015 5 z 5

Knihu jsem četla a mohu vřele doporučit

Ernest Kolowrat
česká, 1935
1993  74%Zpovědi lehkovážného šlechtice
1995  74%Zpovědi českého Američana
1995  56%Zpovědi nevědomého hříšníka

Kniha Zpovědi lehkovážného šlechtice je v