Zpověď trosečníka

Zpověď trosečníka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2120/bmid_zpoved-trosecnika-pU8-2120.gif 4 228 31

Sám autor označuje žánr tohoto díla jako "true novel" literární zpracování skutečné události. Márquez popisuje příhodu z roku 1955, kdy se po neštěstí na torpédoborci kolumbijského válečného námořnictva Caldas pohřešovalo osm námořníků; po několikadenní neúspěšné pátrací akci byli všichni oficiálně prohlášeni za mrtvé. Týden nato se však jeden z nich objevil na opuštěné pláži severní Kolumbie, polomrtvý po mnoha dnech strávených v člunu unášeném proudem, bez jídla a vody. Luis Alejandro Velasco se stal téměř národním hrdinou, jeho dobrodružství bylo omíláno provládními novinami, ale samotná příčina námořní katastrofy zůstala utajena. Když Márquez začal pro vládu krajně nepříjemné skutečnosti publikovat v novinách a náklad El Espectadoru se zdvojnásobil, bylo jen otázkou času, kdy bude tiskovina zastavena. Přes veškerý nátlak neodvolal Velasco ani čárku. O dva roky později kolumbijská diktatura padla...... celý text

Literatura světová Literatura faktu Romány
Vydáno: , Odeon

Relato de un náufrago , 1970

GYROTOURBILLON
12.02.2024 4 z 5

Budu souhlasit s Arev122 . A dalšími 4*

konicekbily
29.01.2024 4 z 5

Beletrie podle skutečného příběhu trosečníka - kolumbijského mariňáka - na voru v Mexickém zálivu. Proč se stal trosečníkem, jeho "zážitky" z putování na voru, trable i psychologie.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Doporučuji k přečtení.

Arev122
13.12.2021 4 z 5

Jako reportáž zpracované dobrodružství námořníka, který po smetení z paluby lodě se jako jediný z osmi námořníků zachránil na prámu a bez vody a jídla se po deseti dnech doplavil na břeh Kolumbie.

Zuna1990
28.10.2021 4 z 5

Spoveď stroskotanca je beletristicky spracovaný skutočný príbeh o potopení torpédoborca kolumbijského námorníctva v roku 1957. Tragédiu prežije len Luis Alejandro Velasco, ktorý na práme lode pláva bez jedla i pitia desať dní morom, kým ho vlny vyplavia na kolumbijskom pobreží.

Hlavným posolstvom je vnútorná sila a odvaha človeka jednoducho to nevzdať a bojovať, pričom vôľa žiť môže zvíťaziť aj nad občasnou "túžbou" zomrieť.

Keby som doposiaľ nečítala žiadne dielo od Márqueza, bola by som nadšená. Avšak po Láske v čase cholery, Sto rokov samoty, Zlej hodine či Kroniky vopred ohlásenej smrti, to hodnotím na „len“ veľmi dobré. To je tak, keď niekto nastaví latku veľmi vysoko.

tlllk
23.08.2021 3 z 5

vždy nás učili že bez vody nedáš ani tri dni, tak neviem ....
plus som hľadal nejaký vyšší zmysel, dôvod prečo sa rozhodol nehrať ďalej národného hrdinu, celkovo taký vecnejší "starec a more".

laura
21.05.2020 5 z 5

Zajímavý příběh. Mě to moc bavilo. Ta síla a odvaha člověka prostě to nevzdat, bojovat, rvát se o každé nadechnutí, nepustit se té bolavé a zdánlivě beznadějné naděje...

Vážně, tohle mě hodně příjemně překvapilo. Příběh o vnitřní síle člověka, o tom, že i když se zdá, že nemáte šanci - někde tady je. Příběh o hranicích, které lze posouvat, o bolesti, hladu, žízni, o tom, že člověk vydrží často víc, než by sám předpokládal.

Já jsem ho obdivovala, já mu fandila, já si přála, aby na konci pohlédl smrti do tváře a řekl: Tak vidíš! Nevzdal jsem to!

Velmi silný příběh. Autentický. Husí kůži nahánějící. Jednou si to rozhodně přečtu znovu...

rozina351
14.04.2020 3 z 5

Napínavý jak malý gatě, téměř neuvěřitelný příběh, ale žádný marquézovský přesah nečekejte.

pablito
18.11.2019 4 z 5

Nikdy neškodí se na příběhu připomenout Churchillovo "Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte!"

jean_ralphio
28.03.2019 3 z 5

no trochu nadhodnocenne hodnoceni. autor je samozrejme skvely reporter, ale oproti jinym jeho kniham to neprinasi nic moc navic, "jen" popis takrka neuveritelneho pribehu.

s trochou nadsazky bych rekl, ze uplne nejvic me na knize zaujal uvodni komentar, ktery se na celou vec dival z sirsiho pohledu.

Kamcatak
25.12.2018 4 z 5

Moje první kniha kterou jsem přečetla ve španělštině. Bylo to místy trochu náročné a louskala jsem to dlouho, přestože to není náročné čtení a je to dost krátké :)
Místy jsem se nudila, ale to bylo asi taky dáno tím, že bylo těžké všemu rozumět.
K závěru se to už ale četlo lépe a dokončila jsem rychle.

Rozhodně velice silný příběh a jsem ráda že jsem si ho mohla přečíst.

Ainyska
05.09.2018 5 z 5

Nečekala jsem od této knihy, že mě bude tak bavit. Ovšem stalo se. Knihu jsem přečetla jedním dechem, i když tento typ knih nečtu. Díky Čtenářské výzvě a typům od kolegů čtenářů, se mi dostala do ruky a já tímto děkuji.

esfinge
12.08.2018 5 z 5

Tenka kniha, ale silny pribeh. Skutecny pribeh deseti dni na mori na jednom pramu. Hlad, zizen, slunce, zraloci a touha prezit.

Knoflík12
29.06.2018 5 z 5

Je to tenoučká oddechovka s velmi rychlým spádem děje, kdy se ještě člověk dozví, jak přežít třeba i invazi žraloků každý den v pět ;-).

allebra
29.05.2018 5 z 5

Gabriel García Márquez velmi věrohodně "zhmotnil" skutečný příběh. Zpracoval ho velmi poutavě, ale bez zbytečných příkras a přesně takový styl vyprávění mi vyhovoval. Luis Alejandro Velasco dokázal, že vůle žít může zvítězit i nad občasnou "touhou" zemřít. Prožívala jsem celých 10 dní náročné, dobrodružné a nebezpečné plavby společně s ním a moc se mi to líbilo. Byla to moje první kniha od G. G. Márqueze a dostala jsem se k ní díky Čtenářské výzvě. Těším se, až se začtu do další autorovy zajímavé knihy.

SilviaKovacikov
27.02.2018 3 z 5

Čítala sa dobre a rýchlo, nič extra, priemer.

animovanej medv
16.02.2018 3 z 5

Není to Marquez...

pistalka
12.07.2017 4 z 5

Námět knihy je prostý, Márquez beletristicky zpracoval skutečný příběh, který se stal v padesátých letech: poté, co se potopil torpédoborec kolumbijského námořnictva, plul trosečník na prámu bez jídla i pití deset dní mořem, než jej vlny vyplavily na kolumbijském pobřeží.
To je samo o sobě dost atraktivní příběh, kterému by asi slušel i větší prostor, na druhou stranu, Márquez nikdy nebyl autorem, který by plodil stovky stran textu, a jak sám přiznává v předmluvě, nebylo původním záměrem vydávat text knižně. (Buďte si ale jisti tím, že získáte-li Nobelovu cenu za literaturu, vydají vám všechno.)

kacaabba
20.01.2017 5 z 5

Pro nadšence robinsonád asi nic nového, ale vědomí, že je to sepsáno podle skutečné události a důsledky přežití trosečníka způsobily takové pozdvižení, naplňuje tichou úctou a pokorou.

Koňadra
18.12.2016 5 z 5

Hm, hm, hm. Veľmi pútavé, uveriteľný - neuveriteľný príbeh vo forme denníka - reportáže. Rád by som napísal, že GGM tomu dal nejaký (taký alebo iný) neočakávaný rozmer, ale nemôžem, nebol tam. Ale určite veľmi zaujímavá knižka.