Zpověď šílence

Zpověď šílence https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4979/bmid_zpoved-silence-oMJ-4979.jpg 4 84 17

Francisu Petrelovi bylo sotva dvacet let, když ho vlastní rodina nechala zavřít do psychiatrické léčebny. Dnes je mužem středního věku, který je odkázán na hromady léků, jež mají umlčet hlasy v jeho hlavě. Zdá se, že Francise nečeká nic než dlouhá řádka fádních dnů, avšak návštěva již uzavřené léčebny v něm probudí temné vzpomínky na nevyřešenou vraždu mladé sestřičky, jejíž znetvořené tělo kdysi nalezl. Francis začne sepisovat své znepokojivé vzpomínky na zeď pokoje. Na bílých plochách jeho skrovného příbytku se začíná rozvíjet strhující drama z léčebny, za jejímiž neprostupnými zdmi se odehrávaly věci, které Francise dodnes vyvádějí z míry. Kdo je onen záhadný „Anděl“, jenž před dvaceti lety spáchal brutální vraždu? A jak je možné, že případ nebyl nikdy vyřešen? Francis se nechává příběhem stále více pohltit, avšak spolu se zašlými vzpomínkami se do přítomnosti vynořuje i tehdejší vrah, který samozřejmě vůbec nestojí o to, aby byl odhalen...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The Madman´s tale , 2005

ninano
19.11.2023 4 z 5

Zajímavá kniha, chmurné prostředí psychiatrické léčebny, chvílemi mi běhal mráz po zádech. Podle mého by ale knize prospělo mírné zkrácení - 519 stránek je přece jen dost.

m2056
05.09.2023 3 z 5

Prvních 100 stránek knihy skvělé pak kniha spadne do průměru moc nataženo.

zdendula31
13.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora..a příjemně mě překvapila.
Místy jsem se fakt bála.

milan1315
16.12.2019 5 z 5

Dokonale propracovaná kniha. Perfektně vystižené prostředí léčeben. Nemám jí co vytknout. Ti, co jí dávají nízké hodnocení, asi potřebují nadpřirozeně geniálního detektiva a nereálný jednoduchý děj. Tohle pro ně není - tady se člověk musí umět vcítit a přemýšlet.
Nápad, že svědkové vraždy jsou duševně postižení lidé, je geniální.

ludek.n
29.11.2019 4 z 5

„Je štěstí, že jsme tu všichni šílení. Protože kdybychom nebyli, na tomto místě bychom stejně záhy zešíleli,“ říká Francis Xavier Petrel, jednadvacetiletý chovanec uzavřeného psychiatrického oddělení nemocnice Western State, kterého ostatní pacienti přezdívají „Ptáček“. Při četbě Katzenbachova románu tomuto jeho konstatování beze zbytku uvěříte. Autorovi se skutečně daří navodit dusnou a ponurou atmosféru zmaru a bezvýchodnosti. Mrazivé prvky, umě vkládané do tohoto bahna smutku a zoufalství, vás pak drží na špičkách jako pradlenku pod příliš vysokou šňůrou. Katzenbach se vám dostane pod kůži, drásá a útočí na zdravý rozum, který se ukrývá ve stínech cel nemocnice Western State. Ve všem tom schizofrenním šílenství je racionalita lidského konání pouhým zrnkem písku a je potřeba o ni svést boj na život a na smrt. Přestože je autor mistrný fabulátor, občas se ztratí sám sobě, až si člověk říká, že se konce snad ani nedočká. Především ve střední části je Katzenbach nebývale rozšafný a pouští si pero ze řetězu jako by měl celý lidský věk na tento jeden jediný román. Vzít do ruky střihačské nůžky, uvažoval bych o vybarvení všech pěti hvězd. Takto musím, jednu ubrat, byť jsem byl s jeho šílenou zpovědí nadmíru spokojen.

LP113
29.01.2018

Čekala jsem trošičku větší nářez. Nebylo špatné, ale Analytik byl lepší. Závěr mě trošku zklamal, chtěla jse vědět více o vrahovi. No nic, ale když člověk nemá momentálně co číst, tak se to dá.

milkaO
02.08.2017 2 z 5

Vůbec se mě kniha nelíbila.

skranak
09.01.2015 1 z 5

Jedním slovem katastrofa, blábol na 520 stran. Snad posledních 14 stran se začalo něco dít, jinak to bylo utrpení číst. Chtěla jsem si přečíst i jiné knihy od tohoto autora,ale po této knize, fakt váhám.

rengers
23.11.2014 3 z 5

Byla to pátá knížka, kterou jsem od Johna Katzenbacha četl, velmi jsem si ho oblíbil. Ale tenhle příběh mě moc neoslovil, chybí tam větší napětí a rychlejší spád - pro tohoto spisovatele tak typický. A nic na tom nemění ani to, v jakém prostředí se děj knihy odehrává.

palec
28.10.2014 4 z 5

Dobrá,jen mohla být malinko kratší.

kneslova
11.05.2014 5 z 5

Vynikající psychothriller , jako vždy od J. Katzenbacha. Skvělé čtení.

Dagmara36
28.04.2014

Prostě úžasné čtení.

Adria Orici
28.02.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka od Johna. Pro většinu čtenářů to bude těžké čtení. Pokud víte o podobných potížích s "hlavou", kniha Vás vtáhne do děje. Tyto potíže mi nejsou cizí, knížka je tak dobře napsaná že se čte prakticky sama. Patří k mým nejčtenějším společně s Koulí od M. Chrichtona.

Jančislava
29.07.2013 4 z 5

Tak už jsem jí dočetla. Příběh je to zajímavý, ale chvilkama zdlouhavý. Postavy jsou pěkně vykreslené. Trochu jsem se bála prostředí psychiatrické léčebny, aby to nebylo přehnané, ale asi to tak v čase příběhu fungovalo. Střídá se vyprávění s realitou, která je pěkně napsaná. Dávám 4 hvězdy, protože tomu chybělo trochu spádu. Jinak ji mohu doporučit

guru
13.07.2013 5 z 5

Rozsahom vyčerpávajúce, ale dej dokázal vtiahnuť.

Lee7
20.06.2012 5 z 5

Jednou ji oetvřete a děj vás úplně pohltí. Neuvěřitelně vyprávěny myšlenky člověka, který je nemocný. Skvěle posáno až se vžijete do hlavní postavy.

Viviana
20.02.2011

Pamatuju, jak jsem si kdysi tuhle knížku koupila v ČB, abych si ukrátila čekání na autobus... Jednou jsem jí rozečetla, ale nedočetla. Podruhý myslím, že jsem jí dočetla... ale pořád mi nějak neutkvělo, o čem to vlastně bylo, a nějaké detaily už vůbec. Tenhle typ knih mě štve, nevím, čím to je, ale zůstávají nedobyté...

psychiatrické léčebny

John Katzenbach