Zplozenci pekla

Zplozenci pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441927/bmid_zplozenci-pekla-TwQ-441927.jpg 4 13 4

JointlieKat94
24.12.2023 3 z 5

Myšlenky mi neustále těkaly jinam, asi jsem dílo nepochopila tak, jak bylo zamýšleno.

Někdy to ještě zkusím, možná. :)

Tatamama
15.02.2019 4 z 5

Román existuje ve dvou verzích: 1. původní J. J. Kolára a potom 2. pozdější v úpravě Jiřího Karáska ze Lvovic. Ten druhý text je rozhodně lepší a dal by se zařadit mezi čestné předchůdce staropražských mystických příběhů Gustava Meyrinka.

trudoš
25.11.2015 3 z 5

Pekla zplozenci jsou svým způsobem geniální dílko. Po jazykové stránce naprosto dokonalé, přičemž staročeská květnatost ve slovních obratech a výrazech nejednou rozkopne čtenářovu bránici.
Naneštěstí to trochu kazí děj. Čekal jsem větší brakovou rozšafnost, kdy zápletka oblétne půlku světa, a dočkal se divadelního hemžení v kulisách rudolfínské Prahy. Někdo přijde na scénu, začne kout pikle, odejde a na scénu přijde někdo jiný. Děj samotný je v základě rekapitulací jednoho šíleného spiknutí, jež se zkomplikuje po obživnutí jedné z obětí, která se nehodlá smířit s hanobením svého rodu. Ano, zní to moc dobře, sám se ještě teď v duchu bavím, ale ono to zas až tak báječné není. Vše se daleko víc natahuje, vše se víc popisuje, vše se víc dramatizuje. Moje pozornost pak občas vzala za své a některé odstavce jsem musel číst znovu a znovu, protože mi stále unikal jejich obsah.
Takže nic do tramvaje, ale jako češtinářská lahůdka rozhodně uspokojující.

WEIL
29.09.2011

Historický román, který vyšel i poměrně nedávno.

Autoři knihy

Josef Jiří Kolár