Zpěv drozda

Zpěv drozda https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60771/bmid_zpev-drozda-mHA-60771.jpg 5 728 185

Autor nás uvádí do světa 25. století, světa úpadku, který předznamenává konec lidstva. Populace celé Země je složena pouze z několika miliónů lidí a lidská civilizace se postupně, ale nezadržitelně blíží ke svému konci. Ale to předbíhám. Je to příběh o společnosti poznamenané drogami, výchovou a minulostí, která už v pamětích lidí neexistuje. Do tohoto tristního světa degenerace jsme vtaženi, abychom si prošli cestu spásy. Příběhem nás bude provázet vrchol lidského génia, robot deváté generace Spofforth, který nemůže zemřít. Univerzitní profesor Paul Bentley a jeho družka Mary Lou.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Svoboda

Mockingbird , 1980

Brinkley
Brinkley
28.02.2024 5 z 5

Má druhá kniha od Waltera Tevise a opět trefa do černého. V obou případech dnes již lze konstatovat, že kolonka "dystopie" pomalu začíná být oběma románům příliš těsná a překlápí se do realisticky truchlivé vize budoucnosti lidstva. Ještěže to jde alespoň volnějším krokem, než nám autor servíruje. (P.S. Ani se nedivím, že se Walter nakonec raději uchlastal.)

bukiet
bukiet
13.02.2024 5 z 5

Tevisův Zpěv drozda je dystopická kniha, která je hodně smutná s ohledem na dobu, ve které žijeme, s přihlédnutím na roky, které už máme za sebou a s možným výhledem do budoucna, který si autor nějak vymyslel a naše štěstí je, že už se toho nedožijeme. Jenže všichni tu dystopickou budoucnost už dneska vytváříme. Ale nepropadejme depresím, zapněme si mobil, zamíchejme kratom, nebo slupněme gumídka s Hhc a budoucnost se hned prosvětlí. Anebo čtěme, čtěme ty příběhy, které se staly, mohly stát a doufejme, že některé nikdy nestanou. A pokud vás bolí oči, čtěte ouškama, protože tuto knihu skvěle načetli Martin Písařík, Tomáš Pavelka a Kateřina Winterová.

Sitth
Sitth
05.02.2024 4 z 5

Moje žena se mně mnohdy ptá, proč čtu ty fantas magorie... Tak tahle kniha je odpověď. Říkám jí: víš, je strašidelné, jak se mnozí autoři starších sci-fi dokáží trefit do vývoje naší společnosti. Po Konci civilizace od Huxleyho, další má oblíbená kniha.
Je zbytečné tu o ní psát, všem doporučuji, aby si ji přečetli....
Dávám 5/6.

uzivatel6305
uzivatel6305
02.02.2024 5 z 5

Lidičky, tak už mám jednu z nejkrásnějších knížek tohoto roku za sebou. Vybrala jsem si ji už před delší dobou a konečně jsem se rozhodla ji poslechnout jako audioknihu. Vůbec nejsem milovník Sci-fi, tak jsem si říkala, že to asi dlouho nevydržím, ale již po 15 minutách mě to naprosto chytlo a nepustilo až do konce. Naopak, snažila jsem se poslouchat co nejdéle.

Je tu tolik hlubokých myšlenek, citů, pravdy, a bohužel vcelku uvěřitelná vize budoucnosti (nechci být negativní, ale jsem učitelka na střední škole a vidím ty změny v chování, ve znalostech, v zájmech každým rokem víc a víc). Miluju Orwellův dystopický román 1984 a chvílemi mi Zpěv drozda tento příběh velice připomínal.

Velký Bratr, jakoby stál opět v pozadí. Totalitní režim zase v úplně jiné podobě, vyhlazování lidstva zcela jinou formou, pravidla postavená na hlavu, smutek, zoufalství, ale i naděje, víra a láska a navíc i tak potřebný zdravý selský rozum.

Styl pana Tevise je úžasný stejně jako jeho fantazie. Audiokniha je namluvená třemi interprety a jeden je lepší jak druhý. Zkrátka, pokud si chcete přečíst/poslechnout kvalitu a něco chytrého, tak určitě nebudete zklamáni. Doporučuji z celého srdce. (Tak trochu povinná literatura.)

mnohoknih
mnohoknih
26.01.2024 5 z 5

Tak to byla síla. A ačkoliv je to dystopie, docela bych věřila tomu, že lidi jsou schopni si tohle udělat. Nechat všechnu práci na robotech? Zakázat si číst? V podstatě zakázat myslet? Věnovat se vnitřnímu světu čili být na drogách? Naštěstí se jako vždy našel jeden, který myslel. A k tomu potkal další a ta byla rebelka. A pak ještě robot deváté generace, co se nemohl zabít, protože to tak měl naprogramováno. A naštěstí se to tak nějak sešlo, že se potkali v pravý čas a i když to tak na první dobrou nevypadá, tak si vzájemně dost pomohli. Celá kniha je prodchnuta různými pocity. Paul objevuje radost z toho, co všechno dokázal sám. Mary Lou je hodně chytrá a zvědavá a velmi rychle se učí. Hádejte co. A robot Bob je smutný. Dlouhý život bez konce ho naplňuje melancholií. Mezitím svět dál hnije a zevnitř se rozpadá. Vlastně se o nějakou spásu a naději ani nezajímá. A já pevně věřím, že tvor zvaný čtenář bude vždycky existovat. Stejně jako věc zvaná kniha.

kingdog8900
kingdog8900
30.12.2023 3 z 5

Docela smutná kniha moje mamka mi řekla že bych si ji mohla přečíst, takže na doporučení a myslím že se dala. Tohle není zrovna můj typ knížek, které čtu ale tak dobrý na zpestření tohohle obzoru.

Dzovicek
Dzovicek
06.12.2023 4 z 5

Ztělesněný smutek, tak by se dala tahle kniha shrnout. Tak trochu jiná dystopie, ale velmi sugestivní. Určitě neztratila nic ze svého lesku z doby vydání. Super.

snimcibdim
snimcibdim
04.11.2023 4 z 5

Kniha, o kterou bych nejspíš nezakopla, kdybych na ni nenarazila jako na audio v atraktivním kabátku. A jsem velmi ráda, že se tak stalo, je to pozoruhodná záležitost. Velmi znepokojivá - a bohužel v některých ohledech i nepříjemně představitelná dystopie. V mnoha parametrech jako by se autorova smutná vize bohužel potvrzovala. Množství zajímavých úvah i názorů. Lidství demonstrované na naprosto odlidštěné platformě. Jen přiznám se, mi to přeci jen místo přišlo už dlouhé a mylím by tomu prospělo zkrácení (leč to už autor nemůže). Sem tam mi ledacos přišlo už přežité, přeci jen je to kniha stará 40let.

Vidlička
Vidlička
01.11.2023 4 z 5

Možná aktuálnější teď než v době vzniku! Příběh nebo spíše svět tohoto příběhu má sice často nelogické trhliny, ale to autorovi s lehkým srdcem odpouštím, protože to není pro vyznění knihy podstatné. Každopádně mě zaujalo spousta myšlenek, některé obzvlášť jako paralela s dneškem:

- Je to strašný pocit. Být zamilován, to je opravdu strašný pocit.

- Bob zná skoro všechno, ale kdy a proč přestali lidé číst, neví. "Lidé jsou většinou hrozně líní." řekl mi. "Touží jenom po rozptýlení a po zábavách."

- Mladí lidé, s nimiž pracuji - pornohvězdy, vitální mladí režiséři soutěžních pořadů, specialisté přes zábavu, manipulátoři lidskými city, tvůrci reklam -, nemají tušení, co čtení je, a vůbec je to nezajímá.

- Současná demografie vykládá snížení počtu obyvatel planety mnoha různými, často zcela protichůdnými teoriemi. Nejpřesvědčivější obvykle uvádějí jeden nebo více z těchto faktorů:
1. obava z přelidnění
2. zdokonalování sterilizačních procedur
3. vymizení rodiny
4. stoupající zájem o "vnitřní" prožitky
5. ztráta zájmu o děti
6. všeobecná nechuť k převzetí jakékoli zodpovědnosti

Musím říct, že mě by vymizení většiny lidstva a neustálý rauš a nerušené soukromí teda ale vůbec nevadilo, ono to tak nakonec stejně asi dopadne, ale ty "čtecí negativa" mě rmoutí.

Metla
Metla
20.10.2023 4 z 5

Milé setkání po letech, tentokrát ve formě audioknihy. V době dospívání mě "Zpěv drozda" úplně dostal a pamatuji, jak mě mrzelo, když mé nadšení nesdílela maminka. Nebyla čtenářkou sci-fi a Tevisův majstrštyk jí přišel náročný, vrátila mi ho nedočtený. Jsem teď zhruba v jejím tehdejším věku, okouzlení z dystopického světa už není tak silné, přesto román i po více než 40-ti letech od vydání stále má aktuální myšlenky a znovu mě oslovil. Musela jsem přimhouřit oči nad několika nelogičnostmi a celkovou naivitou, díky níž "Zpěv drozda" působí jako ještě starší dílo, proto ubírám hvězdu, rozhodně jsem si však Bentleyho cestu za lidstvím příjemně smutně užila.

tlllk
tlllk
21.09.2023 5 z 5

Pre mňa bola ta základná premisa úplne mimo, najskôr som si pomyslel že to bude strašná nuda, ale ten príbeh mal niečo do seba a postupne odkryl viacero zaujímavých bodov života závislého na AI. Prišlo mi že to miestami rozvíja Huxleyho Koniec civilizácie a dáva tomu trochu iný rozmer. Vlastne som pointu ani nečakal, oto viac ma príjemne prekvapila.

sasena
sasena
16.09.2023 5 z 5

Prostě si to přečtěte. Vážně to stojí za to. Strašná škoda, že tento autor zemřel tak brzy, mohl toho ještě hodně říct.

RadimB.
RadimB.
16.09.2023 5 z 5

Málo, která kniha ode mě dostane všechny hvězdičky, ale tahle opravdu za to stálo. Ve zkratce nacházíme se v roce okolo 2300 lidstvo zdegenerovalo na přihlouplé trosky, který se oddávají jen požitkům z drog. Děti už se dávno nerodí a generace stárne. Hlavní hrdina je profesor na univerzitě, který se naučil číst a přijíždí překládat filmy do knihovny New yourku. Časem potká Mary Lou, která taky přestala brát drogy a naučí jí číst. Mezitím hlavní hrdina prožívá různé dobrodružství, kdy ho vždycky udrží nad hladinou a ukážou mu cestu knihy. Moc milý čtivý příběh. Opravdu jsem si tuto knihu užil.

Kackac77
Kackac77
28.08.2023 5 z 5

Audiokniha
Sci-fi nečtu moc často, na tuto knihu jsem narazila náhodou a strašně se mi líbila. Přitom, když jsem někomu říkala, co zrovna čtu, tak to zní tak nudně...odehrává se to v budoucnosti, na světě je už jenom hrstka lidi a více méně vše řídí roboti...zní to jako 100x použité téma. Přesto to bylo skvělé. Robot, který pomalu zabíjí lidstvo, protože chce sám zemřít a nemůže dokud je na světě jediný člověk je super nápad. Postavy se mi moc líbily. Ale hlavně to nutí člověka přemýšlet, jak se takový vymyšlený románový svět liší od toho současného a z těch podobností mi bylo smutno. Lidi užívající "narkokapsle" nebo marihuanu, aby jim bylo dobře a nemuseli nic cítit. Nebo lidi, kteří se sice vzdají robotů a jejich pravidel, ale vytvoří si svoje náboženství a modly a řídí se pochybnou morálkou vycházející z pokroucené víry. Lidi, kteří nekomunikují, ale zapnou si televizi, počítač... a nechají se pohltit. Nutí vás to přemýšlet co je pravda a co lež, co se jak jeví. Je to opravdu úsměvná fantasmagorie o tom, co by bylo, kdyby lidstvo ovládali roboti nebo už ovládaní jsme?

olga8832
olga8832
17.08.2023 5 z 5

Předně, kniha poprvé vyšla v roce 1980 a skvěle popisuje odosobnění, které teď vidíme kolem sebe. Každý má svůj pokoj, svůj šuplík, svůj osobní prostor, do kterého se uzavírá nyní s pohledem na display mobilu. Ten tedy Tevis nepředpověděl.
Svět, který popsal má jistě své mouchy, ale kniha se mi moc líbila i vyprávění tří hrdinů. Doporučuji.

LidkaDino
LidkaDino
23.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si přečetla díky knižní štafetě. Asi bych po ní nesáhla, protože byla poprvé vydaná v roce 1980. Vloni vyšla znovu a NAŠTĚSTÍ se dostala až ke mně. Je nadčasová. Zhruba je o tom, jak čtení zachrání svět.
SPOILER
Lidé v 25. století už jen sedí u TV, berou drogy, aby je nic z klidu nerušilo a slouží jim roboti - debilové. Co to je kniha neví, neumí číst, nepotřebují to. Pomalu vymírají, protože je v drogách přidaný prášek na sterilitu žen. Už 30 let se nenarodilo žádné dítě. Vše se rozbíjí, vypíná, lidé nemají pro co žít, páchají sebevraždy a svět pomalu spěje ke svému konci.... jenže se najednou objeví člověk, který náhodou najde schovanou krabici se slabikářem a videem, jak se naučit číst a psát :-) a zjistí kdo stojí za zkázou světa.

luutha
luutha
21.07.2023 4 z 5

(SPOILER) "Z lesa sem zaznívá zpěv drozda. Já jsem ta cesta, pravda i život. Můj život křehce čeká na van smrti, jenž sfoukne ho jak pírko z hřbetu ruky."

Vyprávění ze tří pohledů mě bavilo, u každé z postav jsme viděli různé myšlenkové pochody a taky jejich osobní posun vlivem i té nejmenší události. Kdyby se rozdávali ceny za největší charakteristický posun v literární tvorbě, Walter Tevis by ho určitě vyhrál za Bentleyho. Jeho fráze: "Bože můj, svět umí být někdy překrásný." ve mně jaksi rezonovala a i po dočtení knihy ve mně tahle postava zanechala zvláštní pocit.
Nejvíc mě snad mrzelo, že svět automatizovaný roboty, kdy lidstvo pomalu upadá do záhuby, protože se spoléhá na technologii, kterou sami stvořili - nepřipadal mi kompletní a ráda bych se dočetla o takové dystopii něco víc. Ještě tomu něco chybělo.
Myšlenka děje určitě zajímavá, aktuální...? To vidím víc na 1984 než na Zpěv drozda.

chamyl
chamyl
14.07.2023 4 z 5

Už to tu bylo opakovaně řečeno: mnozí obdobnou problematiku popsali lépe a čtivěji.
Přesto hodnotím pozitivně a to především proto, že čtyřicet let, které uplynuly od prvního vydání knihy, přesvědčivě ověřily autorovu schopnost vidět do budoucnosti. A i když je samozřejmě mnoho věcí jinak (koneckonců jsme teprve ve 21. století), tak nejedna myšlenka či její směřování, resp. celá filozofie příběhu, umožňují bez uzardění vyseknout Tevisovově vizionářství poklonu.
A o to jde v těchto knihách především.

R47
R47
11.07.2023 3 z 5

Ray Bradbury by z toho udělal mistrnou povídku. Román si ale vyžaduje funkčně propracovaný svět, a tenhle je těžko uvěřitelný. (Mnohem líp podobný svět popsal Huxley, Lem, Zamjatin, Ballard anebo právě Bradbury ve "Farenheitovi". Odtud taky asi pramení ten pocit, o kterém tu tu a tam někdo píše, že "tohle už jsem někde četl".) Fakt zajímavé to začne být až od poloviny, ale pasáže s Bentleyem jsem i tak četl napřeskáčku, ubíjející. Nejspíš proto, že autorovi jde především o atmosféru, ale Bentleyho osud je nutně dějový, a tak taky neuvěřitelně otravně popisný. Závěrečný obraz je ale rozhodně monumentální. (Skvělý koment Ence a kralika.)

jaroiva
jaroiva
01.07.2023 5 z 5

Podruhé bych možná dala jen 4 hvězdičky, ale už to, že po knize sahám opakovaně, svědčí o tom, že si zaslouží 5.
Pro mě srdcovka, s odstupem možná trochu naivní, ale pořád má co říct. Trochu nostalgie po staré dobré sci-fi.
Tentokrát mě už bavil míň Bentley. Ale Bob mě ani napodruhé bavit nepřestal.
Jen mi to připadalo nějaké kratší než tehdy napoprvé.