Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat

Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230467/bmid_zodiac-nejnebezpecnejsi-ze-vsech-zv-230467.jpg 4 99 28

Ve svých devětatřiceti letech se Gary Stewart setkal s biologickou matkou a začal pátrat i po tom, kdo je nebo byl jeho otec. Po dvou letech v něm začalo klíčit hrůzné podezření – jeho otec rozhodně nebyl dobrý člověk. Přes pochyby, zda se vůbec chce dozvědět něco dalšího, investoval další roky do pátrání a po dvanácti letech prohlašuje: „Jsem si naprosto jistý, že můj otec byl Zodiac.“ Spolu s osvědčenou autorkou zaměřenou na kriminalistiku sepsal vše, co během let zjistil, a předkládá světu zbeletrizovaný portrét svého otce, jeho profil, traumata a způsob myšlení. Předkládá i fakta, která ho dovedla k hrůznému poznání.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Grada

The Most Dangerous Animal of All , 2014

callahanh
11.12.2015 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, která se snaží přijít na kloub jedné z největších záhad světové kriminalistiky. Autor je údajně Zodiacovým biologickým synem a je pravda, že fakta, která předkládá, jsou hodně znepokojivá a podoba s policejní kresbou je až zarážející. Je ovšem znát, že Stewart není spisovatel, protože je kniha místy těžkopádná a nevyhýbá se v ní zbytečně dlouhým popisům a ohlédnutím za událostmi, které vlastně s případem ve výsledku nesouvisí. Těžko říct, co je vlastně pravda (zejména to, že jeho skutečná matka si nakonec vzala policistu, který jednu chvíli také případ řešil, se mi zdá jako moc neuvěřitelná náhoda, ale proč ne) a co "přibarveno", ale to už se asi nikdy nedozvíme. Beletrizovaný příběh Zodiaca není špatný, ale chybí mu větší spád a trochu napětí, druhá část o pátrání v minulosti je také poměrně dobrá, ale možná až moc citově zaangažovaná, to se dá ale pochopit. Je opravdu škoda, že se tu autor víc nezabývá dalšími podezřelými a vše soustředí na svého biologického otce, o němž je přesvědčen, že je pachatelem. Občas na mě při čtení vykukovala taková ta prvotní až bulvární snaha šokovat, naštěstí takových momentů nebylo moc. Ve výsledku jde o znepokojivé a zajímavé čtení, po němž možná nabudete dojmu, že Zodiac je opravdu ten, o němž se tu píše. Stoprocentní jistota tu asi nikdy nebude (leda až se policie rozhoupe a porovná dostupnou DNA), ale tahle kniha je pravdě asi hodně blízko. Není to román na opakované čtení, ale jako jednohubka splní svůj účel a trošku mrzí, že autor víc nenahlíží do své psychiky a vlastně nezkusí přenést, jak se srovnává se skutečností, kdo jeho otec opravdu byl a zda se bojí nějakých genů. 70%

kika_
08.11.2015 4 z 5

Za sebe můžu říct, že kniha se mi líbila. Pro mě byl příběh poutavý a zajímavý. I kdyby to nebyla pravda, tak rozhodně zajímavá teorie. Do příběhu sem se okamžitě zažrala. Pro někoho je to možná nezajímavé, každopádně já mám tuhle tématiku ráda a rozhodně bych doporučila dál.. Jediná výtka z mého pohledu by patřila pasážím, kde autor až moc popisoval své pocity prožívání určitých situací a mezníků v životě. odle mě příliš předramatizované a zbytečné. :)

buddha71
07.11.2015 1 z 5

Tak autorov otec bol zlý človek, jeho fotka sa podobá na indentikit Zodiaca... a to je asi tak všetko. Srdceryvná prvá polovica knihy má dokázať že Van bol skutočne zlý človek, druhá je akýmsi zhrnutím známych faktov o prípade Zodiac. Chýba akýkoľvek dokaz.
Proste napísané doslova antidokumentárnou metódou - vytvorím si hypotézu a do tej potom dosadím reálne fakty (teda tie ktoré mi vyhovujú). Naviac napísané nepútavou formou

BlackFun
23.09.2015 5 z 5

Musím říct, že mě příběh naprosto pohltil. Knihu jsem přečetla na dvě otevření (dost tomu pomohlo pětihodinové čekání na ISIC kartu :D) a podle mého vše odpovídalo, některé věci byly dost neuvěřitelné, ale bohužel dnes už se nedivím ničemu, takže by mě asi nepřekvapilo, kdyby to pravda opravdu byla. A ač by si člověk mohl myslet, že se všichni policisté budou snažit odhalit po tolika letech totožnost proslulého vraha, tak skutečnost je samozřejmě úplně jiná, každý si klasicky kryje svá záda. Musím říct, že bych opravdu nechtěla být v kůži autora, který dlouhá léta pátral a nakonec se dopátral ke strašlivé pravdě.. Takže za mě palec nahoru a 5 hvězd!

matej9766
20.09.2015 3 z 5

Případ Zodiak mě velmi zajímá, proto jsem po této knize hned sahnul. Musím říct, že kniha je dobře napsaná, příběh Van a jeho rodiny je až neuvěřitelný. Bohužel mě trochu zklamalo, že samotnému případu se nedává tolik prostoru kolik bych chtěl. Také mě trošku mrzelo, že v knize nejsou zmínění žádní jiní podezřelí.

Co se týče informací a "důkazu" v knize, tak bych velice rád slyšel, názor nějakého adekvátního člověka, který se případem zabýval. Zatím sám za sebe nemůžu tvrdit že by mě kniha přesvědčila (i když je to opravdu na pováženou a dost věcí do sebe zapadá) a stále dávám největší šance Arthur Leigh Allen.

Doufám, že se nakonec podaří Vanuv vzorek DNA se vzorkem Zodiaka porovnat (když už se podařilo sehnat úplnější vzorek jeho DNA) a že se nakonec dozvíme opravdovou Zodiakovu totožnost. Za mě tři hvězdy a na další knihy autorky Mustafa se určitě kouknu :)

OldaB
20.08.2015 5 z 5

Určitě zajímavá kniha, která přináší spousty zajímavých témat k zamyšlení, Zvláště první část (rekontrukce života Zodiaca) je vynikající, pozdějí už trochu ztrácí spád. Jenom mi nebylo jasné, proč nelze ověřit DNA, ty spekulace, proč to nejde, mi přišly celkem zvláštní.

Michal R10
21.03.2015 3 z 5

Super čtení. Vzal jsem to jedním dechem :-)

RunningWolf
09.12.2014 3 z 5

Tahle kniha je pro fandy investigativního vyšetřování z pohledu lajka a fandy sériových vrahů obecně.Nechci nijak spoilerovat,takže mohu jenom říct,že pokud je to,co je v této knize pravda tak je to rozhodně zajímavé a jsem zvědav jestli tato kniha opravdu ovlivní finální identitu ,,Zodiaca,,(Nemám důvod nevěřit)Ale jsem stejně po knize na vážkách.Kniha je napsaná dobře a kdybych měl honotit ty 3/4 knihy které jsou napsané jako příběh Zodiaca s tím že Z je ten o kom je autor přesvědčen že je jeho otec tak mě osobně by to stačilo.Poslední čtvrtina se zaobírá konkrétním vyšetřováním a hledáním důkazů ale to mě pro menší nestabilitu mentality syna Zodiaca moc nebavilo.Je vidět že jablko nepadlo daleko od stromu.Osoba Zodiaca je pro mě po této knize pouze nemocná nicka a jestli je v té knize někdo koho bych citově odsuzoval,byla by to ,,babička,, autora.(Matka Zodiaca)Přeji hezké čtení,rozhodně to stojí za to.
PS:rozhodně v příběhové lince dávám plus k suvkách v časovém rozmezí příběhu,kde si počtete i o případech Mansonovy rodiny,Satanistovy Laveyovi,Beatnících a jiných případů vraž které se děly v době řádění Zodiaca.
Největší mínus bych asi opravdu dal citovým výlevům autora ale to je už na každém kdo si tuhle knihu přečte