Znovuzrozený porod

Znovuzrozený porod https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138842/znovuzrozeny-porod-138842.jpg 5 98 24

V celosvětovém hnutí za reformu a humanizaci zážitku porodu je jen velmi málo důležitých mezníků. Kniha doktora Michaela Odenta "Znovuzrozený porod" je však jedním z nich. Do světa, v němž se porod ve většině nemocnic stal noční můrou složenou z chemických a technologických intervencí, prováděných ve jménu bezpečnosti, ale bez jediného náznaku vědeckého důkazu, který by ukázal, že takovéto zásahy matce a dítěti prospívají, vnáší dr. Odent smysl pro zdravý rozum.... celý text

Literatura naučná , Rodina

Vydáno: , Argo

Birth Reborn , 1984

NudeRose
NudeRose
14.07.2022 5 z 5

Kniha je srozumitelná i poměrně čtivá. Je zázrak získat odborné informace (Odent je chirurg a porodník) podané přirozenou formou. Odent píše na úrovni, žádné "ezo", ale zároveň ukazuje klasické porodnictví v nepěkném světle. Zdravotnický personál si často rád hraje na bohy, svět tradičního porodnictví je nastaven, jak kdyby žena nemohla porodit bez lékaře. Porody se přesouvají na úroveň řízeného operačního zákroku a nedej bože, když chcete něco nějak jinak. Bohužel, byť je kniha již poměrně stará, je tenhle přístup stále realitou dnešních dní. Porody do vody jsou v některých krajích ČR zcela nedostupné, většina žen je motivována (a mnohdy i nucena) rodit v polosedu, nebo lehu na křesle, byť je tato poloha nejvíce bolestivá a zkuste přijít s nějakými alternativami jako že nechcete, aby vám zářivky praly x hodin do očí, nebo že byste rády zkusily aromaterapii. Vybočení z řady se tu trestá psychickou šikanou. Oproti Francii, Norsku, Švédsku a dalším pokrokovým zemím, tady vládne přesně ten systém, který Odent a další empatičtí lékaři kritizovali na konci minulého století.

PetraKysova
PetraKysova
18.10.2021 5 z 5

Knihu som si prečítala na základe odporúčaní na minikurzé jógové rituály. A musím povedať že bola veľmi dobrá aj keď dúfam, že niektoré "bežné" vei opísané v knihe sa už v modernej porodníckej dobe nedejú. Viem že už je zaužívanejšie voliť si polohu akú chce matka, aj porody do vody su dnes už úplne bežnou záležitosťou.
Pre mňa bolo zaujímavé zistenie, že pôrod v leže (čiže ten najviac používaný) je vlastne neprirodzený a žena tlačí proti gravitácií.
Rozhodne kniha stojí za prečítanie. Avška privítala by som aj modernejšie spracovanie v ktorom by bolo zapracované dnešné pôrodníctvo a dnešné skúsenosti.
Určite ale odporúčam, ja sa už aspoň až tak nebojím pôrodu, keďže je to niečo prirodzené. Stále však rátam zo všetkými možnosťami, ktoré tu boli veľmi pekne opísané, prečo sa robia a podobne.

papada
papada
31.08.2021 5 z 5

Inspirující kniha nejen pro těhotné. I když byla kniha napsaná před mnoha lety, je stále aktuální a myšlenky v ní nadčasové. Kéž by si je za své vzali čeští porodníci. Člověka jako Odent do každé porodnice!

V knize jsem načerpala inspiraci k vlastnímu porodu, ujasnila si svá porodní přání. Četba mi dodala klid a naplnila mě radostným očekáváním na vlastní porod.

Guepp
Guepp
27.07.2021

Velmi důležitá kniha.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
22.11.2020 5 z 5

Překvapilo mě, že tato Odentova kniha je u nás nejznámnější, protože má i odbornější, zatímco tato je vlastně dějepisná. Ale pak mi došlo, že patří k těm starším. Při čtení předemluvy jsem se bála, že to bude jen méně rozpracované to, co je v pozdějších knihách, ale není tomu tak. Kniha perfektně zapadá do Odentova díla a na rozdíl od těch odbornějších je určitě velmi srozumitelná i pro úplné laiky. Rozhodně doporučuji.

Není to jen o porodnictví, ale také o skutečném vědci, jakých je i mezi vědci málo, natož pak mezi doktory v nemocnicích. Vysoká inteligence a kvalitní vzdělání samo o sobě neudělá z člověka inovátora. Kdekdo může být výborný doktor nebo výborný vědec, ktěrý dělá mnoho užitečného, a přitom v sobě nemít ani špetku toho, co Odent. Odent je opravdu rarita.

jana5864
jana5864
15.05.2020

Tato kniha stála na začátku mojí cesty duly. Doporučuji ji jako povinnou četbu k porodu :-). Měla by si ji přečíst každá žena, která se chce na porod hezky naladit a připravit. Kniha otevírá oči, vede nás k naší přirozené schopnosti rodit a vysvětluje, proč je tak potřebné cítit se během porodu v bezpečí a mít soukromí.
Jana Barrera - Laktační poradkyně, dula a podpora v mateřství
www.janabarrera.cz

Estericca
Estericca
05.03.2020 5 z 5

Doporučuji zařadit k předporodní literatuře. Skvěle popsaná práce doktora Odenta na jeho klinice.

Cageyy
Cageyy
09.01.2020 5 z 5

Výborná kniha o porodech popisující praxi v jedné francouzské nemocnici z pohledu kapacity v porodnictví Michela Odenta. To, co někde šlo už v 70. letech minulého, u nás nejde di teď ????‍♀️????

lenka0383
lenka0383
30.11.2019 5 z 5

Tato kniha není ani tak o tom, jak se připravit k porodu, ale jde spíše o autobiografický popis cesty porodníka Michela Odenta, který se pokusil o revoluci v porodnictví. V knize popisuje, jaké byly začátky "jeho" porodnice, co zjistil, když nechal ženy, aby rodily samy a samy si průběh porodu řídily, a jak si to odborně vysvětluje. Píše, co jim v porodnici fungovalo a co ne. Za mě jde o jednu z "povinných" knih, kterou by si měla přečíst každá těhotná žena. Jediné smutné je to, že se k jeho přístupu dnešní zdravotnictví teprve pomalu začíná dopracovávat.

BarboraZ
BarboraZ
19.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha, na to, že byla napsaná v roce 1984 jsou myšlenky v ní hodně nadčasové. Líbily se mi fotografie z porodů a svědectví jednotlivých rodiček. Doporučuju ji všem rodičkám!

Turmee
Turmee
24.10.2019 5 z 5

Před více než 20 lety to šlo a nyní to nejde?
Moc příjemné vyprávění, hodně o historii a praktikách porodnice a taky změnám, které udělat jdou, když je trocha vůle. Vše doplněné osobními příběhy, autentickými fotkami, návody a nenápadnými radami.

mstychov
mstychov
06.08.2019 5 z 5

Super knizka pro rodicky!

Verrrunka
Verrrunka
31.07.2019 4 z 5

Ach jo, kdyby to takhle mohlo fungovat všude... Po přečtení přesně vím, co bylo při prvním porodu špatně a proč to nešlo a teď 14 dní před termín mi to teda na klidu nepřidalo :-D
Ale je to velmi poučná kniha. Zajímavé, že na některé věci se přišlo už před tolika lety a doteď nejsou některé porodnice schopné je aplikovat.

toulava
toulava
16.02.2019 5 z 5

Milé čtení před porodem. Odent umí psát a asi stejně i mluvit (to neposoudím) velmi laskavě a chápavě. Líbila se mi zmiňovaná statistika z Pithiviers. I přesto, že jsou zastaralá (stejného stáří jako kniha), ukazují, že když se chce není nutné každou ženu, která rodí rozřezat, dát kapačku s oxitocinem nebo nastřihnout. A to i za předpokladu, že když je situace riziková tak i oni sahají po těchto metodách vedoucích k záchraně matky i dítětě. Přála bych si mít u porodu někoho stejně osvíceného.

sweettest
sweettest
24.01.2018 5 z 5

Knihu bych doporučila všem nastávajícím maminkám! Po jejím přečtení jsem měla krásný pocit nové sebedůvěry a naději, že porod může proběhnout i jinak než jak běžně slychavame od kamarádek a příbuzných... skvělý odrazový můstek k další literatuře o přirozeném porodu...

JessieEx
JessieEx
17.09.2017

Moc hezky se to čte, Michel Odent je opravdu mistrem ve svém oboru. Knížka dodá nastávajícím matkám naději, že jejich porod může být jiný, než o jakém čtou na diskuzních fórech, že může být příjemným zážitkem. Jenže číst tuto knížku by měli hlavně porodníci a porodní asistentky, ti toho mohou ovlivnit nejvíce. Já jsem ji ani nestihla dočíst a taky všechno dopadlo jinak, než jsem si plánovala...

Briseovna
Briseovna
30.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha o porodu, která mi dodala sebevědomí. Kniha, resp. problém přístupu lékařů k porodu, je i v dnešní době aktuální a doporučila bych ji přečíst i každému novodobému lékaři. Spousta věcí se sice již mění, ale velmi pomalu.

petra7210
petra7210
04.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha, kterou by si měla přečíst každá těhotná žena, která je pro přirozený porod.

Nikca83
Nikca83
04.02.2016 5 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka a jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla. Je psaná velice mile a hodně mi pomohla si uvědomit, co bych si vlastně při porodu přála a uklidnila mne. Doporučuji přečíst všem nastávajícím maminkám a zdravotnímu personálu, který se kolem porodu točí.

ruda.karny
ruda.karny
14.05.2015 4 z 5

Doporučuju přečíst před porodem. Kniha pomůže najít živočišnou přirozenost v nás, kterou jsme už zapomněli.

porod

Michel Odent