Batman: Já jsem Gotham

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

GOTHAM NA VZESTUPU. Je to Temný rytíř, hrdina a největší ochránce Gotham City. Je Batman. A není sám. Ve městě jsou dva noví hrdinové – dvojice maskovaných metalidí se schopnostmi Supermana a odhodláním uchránit vše, co je na tomto zvrhlém městě dobrého. Říkají si Gotham a Gotham Girl, zachránili Batmanovi život, bojovali po jeho boku a brali si z něj příklad. Co se ale stane, když se noví ochránci Gothamu přikloní na špatnou stranu? Co když budou Temnému rytíři přičítat vinu za temnotu, která hrozí, že zaplaví jejich město? Když se síly zla utrhnou ze řetězu, může to lidem pokřivit mysl a z hrdinů udělat netvory. Pak je na Batmanovi a jeho spojencích, aby se jednou provždy rozhodli: Je Gotham silou dobra… nebo nástrojem zla?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376093/big_batman-ja-jsem-gotham-lgc-376093.jpg 3.7130
Série:

Znovuzrození hrdinů DC 2.


Žánr:
Literatura světová, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Crew
Originální název:

Batman: Vol. 1: I Am Gotham, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha Batman: Já jsem Gotham

puml
10.08.2022

Scénarista Tom King to vzal pěkně od podlahy, tak trochu v duchu jiného scénáristického mága Jeffa Lemire. Nechal Batmanovy jeho siláckost, ale zároveň je to celý jako nějakej temnej monolog a sestup do mysli rozpadajících se osobností (nejen Batmana), které potřebují neustále něco nebo někoho zachraňovat nebo naopak demolovat, aby si potvrdily, že ještě dejchaj, že jsou ještě naživu, i když tu ve skrze vše působí jako sen nebo spíš noční můra ala Darren Aronofsky.

Tenhle komiks ukázkově demonstruje archetypální podstatu Gothamu, města, které je mnohem víc zhmotněným přeludem a přízrakem než skutečností, což demonstruje ten hlavní svár mezi sourozeneckou dvojicí Gothamů a Batmanem, kterej tomu všemu nasazuje korunu v ikonickém momentě célé té hlubinně psychologizující šarádě, když chce Gotham (postava) zničit Gotham (město), tak Batman lakonicky (ale pro takřka snový stav všeho, co se tam děje, příznančně) prohlásí: "Já jsem Gotham".

Jasně, je to furt hlavně akční jízda, ale snad nikdy se mi ještě nestalo, že bych cítil pod tím nánosem bitek, někde hluboko pod tím vším, tepat nějakou temnou linku, něco osudového, archetypálního, něco, co tohodle Batmana povyšuje na skrytou klasiku a možná i možnost jak posunout superhrdinský komiks i v té záplavě akce zas někam trochu jinam, do netušených hlubin psyché a podprahového vyprávění.

Ale je taky možný, že jen bohapustě žvaním. Každej si tam holt najde asi něco jinýho. Mně ale Tom King utvrdil (už ve Vision), že tohle je přesně ten autor, kterej lavíruje zvostra na hraně mezi akční zábavou a artovým, hodně sofistikovaným, často jen naznačeným a velmi zkratkovitým způsobem vyprávění, který ale nese mnohem víc, než se může na první pohled zdát (podobně jako Jeff Lemire). A má taky skvělej, hodně suchej humor, vtipy, nebo spíš vtípky, kterejm se zasmějete až tak na třetí dobrou. A to taky dost cením. Doporučuji.

ArkAngel
04.08.2022

Začátek Batmana v Rebirthu je svižný, filmový a přináší na scénu nové hrdiny města Gotham, kteří jsou místní variací na Supermana. Z padouchů se zde objevují Solomon Grundy a Hugo Strange, na které se maličko zapomnělo a bylo fajn je znovu vidět, byť jen na chvilku. Místy je kniha správně vtipná a má hezkou kresbu. Určitě to lze považovat za slušný start, byť je tu hodně odkazů právě na celý run New 52.


Gordonlord
25.04.2022

Opět nějaký ten restart, nový autor, rozjezd série za účelem nabalit na Batmana nové čtenáře a i proto je zde příběh kvalitní a autor si na něm dal záležet. Za pár svazků tomu asi již tak nebude.

Ale tady je fakt dobře. Příběh o Gothamovi a Gotham Girl, kteří jdou v Batmanových šlépějích, je stejně tragický a podobný tomu, kterým si prošel Bruce Wayne. Navíc se zde setkáme i se záporáky z dávných let šedesátých a z úplných počátků Batmanova příběhu, jako je Hugo Strange a nebo Kite Man. Oba byli dost často opomíjení.

Příběh byl tak akorát napínavý, temný a Batmanovský. Fajn čtení.

Adele02
31.12.2021

Klasicky to působí spíš jako první kapitola rozkouskovaného příběhu vzhledem ke cliffhangeru na konci, ale přiznám se, že pár plot-twistů jsem fakt nečekala. A Alfred je zlatíčko.

NemmamSlov
14.05.2021

"Máte pravdu Luciusi, jsem blázen., ale nemocní potřebují někoho tak bláznivého, aby věril, že se mohou uzdravit. Co jiného tedy mám být?"

V DC komunite sa moc nevyznám, skôr preferujem Marvel univerzum, dokonca Batman je podľa mňa jeden z najhorších superhrdinov. No tento príbeh ma celkom zaujal, ani Batman mi tu neprekážal, dokonca som mu začal fandiť. S príbehom som bol spokojný, tak ako aj s kresbou. Trošku temnejšie prostredie, ale na nočného tvora ako Batman nič nezvyčajné.

Hadati
04.05.2021

V Gothamu se objeví noví superhrdinové, kteří se snaží Batmanovi pomoci v jeho snaze očistit město. Podezřívavý Batman se však rozhodne pátrat po jejich původu, zda jsou skutečně tím, za co se vydávají.

Příběh se mi líbil, po odkrytí tajemství superhrdinů a jejich osudů mě dokonce i zamrazilo, což se mi u komiksů nestává často. A závěr mě pak navnadil na pokračování.
Trochu jsem byl jen zmatený z Batmanova pomocníka. Nevím, zda mi měla tato postava něco říkat a neřekla jen proto, že neznám tak dobře toto univerzum, anebo se jedná o postavu zcela novou, která mi ani nic říkat neměla. Snad se o ní dozvím víc v dalším díle.

Terva
10.03.2021

Ty... ty jsi Batman.
Vedeš tuhle válku už léta.
Ale teď jsme tu my.
A... Jestli ji vedeme špatně...
...ukaž nám, jak ji vést správně.

Další v sérii darovaných knih pod stromeček. I když, tohle je už jiná liga, než Liga Spravedlnosti. Batmana ve své podstatě totálně nesnáším. Ale, abych si pořádně připomněl, proč ho vlastně nemám rád, je potřeba si čas od času o něm něco přečíst. Už jen, když se podíváte na titulní obálku – no, já bych to nekoupil. Batman ve své plné kráse. No, schválně, kdy jste ho viděli se usmát? Oni jsou Gotham, on je Batman, a tady končí sranda.

Citát: Přišels pozdě! Změnu ročních období nezastavíš!

Kresba v tomto svazku mě nebere. A hlavně, střídá se tu strašně moc kreslířů. Celek je nevyvážený, a ve své podstatě převládá tmavě hnědá a černá barva. Čekal jsem, kdy nad Gothamem vyjde Sluníčko nebo alespoň, kdy zahlédnu osm žlutých motýlků, a nic. Ani jeden motýl. Alespoň černý, ale ne, jen nějakej černej netopejr. Vlastně tři. Jo, ano, na počátku bylo Slunce, ale jen asi na dvou stránkách. Bez motýlků.

Malá ochutnávka:
Měli bysme mít bojový pokřik třeba „Gothamovi spolu“
...„Batman jde vždycky do akce beze slov“.
Nemusíš dělat všechno, co on. Kdyby skočil z mostu, skočil bys taky?
...“Já lítám, to je něco jiného“.
No, a podívej se na sebe.

Obsahově je to Batmanovská klasika. Vznikne konflikt, ON ho začne řešit. Nejdřív má problémy, sem tam u toho někdo hekne, nebo se přidají Gothamovci, pak se Batman nasere a začne mela. U příběhu se ani jednou nezasmějete, všechno je to až moc vážné, uřvané, zuřivé, tmavé, a ano, i krvavé. Ale jako celek to na mě působí hodně deprimovaně. Ne, nečetlo se mi to dobře. Dva hodně a sytě žluté motýlky, ať to trochu prosvítí. Tak ne, půl motýla ještě uberu.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: Gotham city neustále upadá do zmatku.

wullcann38
03.02.2021

(+ SPOILER) Takže ve skratce: Nový superhrdinové v Gothamu,Fanoušci Batmana(to existuje? :D),Starý záporák využije né tak starého záporáka,Jeden z nových supráků se zcvokne,suprpáko-záporák umře a do toho všeho něco jako nový Robin? Ok to je fajn...

1