Operace Zásnuby

Operace Zásnuby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396717/bmid_batman-5-operace-zasnuby-APY-396717.jpg 4 35 10

Batman se vydává do pouště, aby se vyrovnal se svou minulostí a připravil se na budoucnost. Přitom se potkává s členy své rodiny, kteří se ho snaží zastavit, než překročí hranici, zpoza které už není návratu. A jaký je vlastně jeho skutečný cíl? A především… je vůbec možné, aby byl Batman šťastný?

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Crew

Batman, Volume 5: Rules of Engagement , 2018

Ivan Kučera
06.09.2023 4 z 5

Když padám, on mně chytí. Pri čítaní tohto komiksu som si spomenul na Teóriu veľkého tresku. Tej tiež mnohí vyčítali, že najväčšia zábava sa konala, keď boli štyria geekovia sami a že akonáhle sa k nim začali pridávať jednotlivé baby, už to nebolo ono. Tak ja si myslím presný opak: legendárny sitkom dostal gule práve v momente, kedy sa do deja naplno začali zapájať dievčatá! Batmanovský run Toma Kinga sa vyznačuje podobným fenoménom: poľudštil nevrlého samotárskeho čudáka a spravil z neho v rámci možností normálneho chlapa, ktorý má city, chce milovať a byť milovaný a usadiť sa, hoc vie, že to bude náročný boj (možno ešte ťažší, než kedysi s Baneom), keďže minulosť s ním zostane už navždy. Je krásne a dojímavé a veľmi si vážim, že si k tomu Tom vybral práve Catwoman, ku ktorej, nalejme si čistého plnotučného mlieka ehm vína, to beztak nenápadne odjakživa smerovalo. Tá je pod jeho taktovkou sympatická a rozkošná mladá žena, ktorú je ťažké nezamilovať si na prvú dobrú. Za to pred Kingom dávam dole klobúk, pretože Catwoman má až na pár výnimiek (Catwoman: Selinina velká loupež, ale to je samozrejmosť, keďže to písal Brubaker) nikdy nebavila. U Kinga som sa do ženy s bájnym poprsím zamiloval. OK, preháňam, som šťastne ženatý. Podľa mňa je každopádne Batmanovo zaláskovanie prirodzeným a nevyhnutným krokom, ku ktorému raz muselo dôjsť rovnako, ako v Marvele musel nastať okamih, kedy sa Peter a MJ do seba definitívne a raz a navždy zaľúbia, vezmú sa a založia rodinu. Ak by k tomu nedošlo, bol by to podvod. Čiže ja som z tábora, ktorému sa páči nielen babské osadenstvo Teórie veľkého tresku, ale i to, že sa Tom King nezľakol a vyslal Batmana na cestu lásky. Vďaka ilustrátorom a temným príbehom je to však stále Batman: drsný, ponurý, pochmúrny a samozrejme temný. Ako hosťujúci autori sa tu dokonca v tradične skvelom svetle previedli Lee Weeks (Bendisov Daredevil, Spider-Man: Smrt a osud) a slávny noirovec Michael Lark (Gotham Central, Místo činu). Áno, Operace Zásnuby je istým spôsobom poviedková zbierka. Akčný úvod je skvelý, pretože akcia nie je o tom, kto komu rozdá aké rany. Je to vyznanie lásky Batmanovi. A to sakra silné. Úplne chápete, čo k sebe priťahuje ženu, ktorej nikto nikdy nič nedal zadarmo a muža, ktorý už ako 1O-ročný vyhlásil vojnu zločinu. Parádna je i chémia medzi Damianom a Dickom. Napriek tomu, že Damian je tu fakt hnusne nakreslený. Ale Operace zásnuby je v prvom rade o tom, že C + B= VL. Bombou je spoločné vyznanie na tému Batman/Superman. Povedal som si, že takú báječnú, fantastickú božskosť nič neprebije. Na zvyšok komiksu som sa vrhal s obavami. Nasledovala kapitola s jarmokom. Padla mi sánka. To bolo TAK pôvabné! Vravel som si, že ale toto OZAJ už nič neprebije. A dočkal som sa kapitoly, ktorá sa navždy zapíše do análov Batmanovho univerza. Tom King sa odvážil vyraziť do končín, z ktorých som ostal šokovaný a v nemom úžase. Neskutočné, zimomriavky na rukách, zvlhnuté oči (aj uši), guča v hrdle a rozbúchané srdce. Kto povie, že to nie je bomba, je hnusný netopier. Zarazilo ma, že King to miestami dáva až na historického Morrisona, viď. neuveriteľná koncovka, kedy sa párik háda, za akých okolností sa prvý raz stretol a Tom vyrukuje s Catwomaniným debutom (vtedy to ale ešte teoreticky nebola Catwoman), ktorý sa uskutočnil okolo r. 1940 (!), na lodi.

klempy2
02.10.2021 4 z 5

Tohle bylo divne. Polovinu knihy jsem si rikal co to ma znamenat? Pro me je to 1. Batman od kinga, takze jsem nebyl zvykly na jeho styl. Polovinu knihy jsem to videl na 2 hvezdy, rikal jsem si ze je to hrozne. Druhou polovinu uz jsem si ale uzil a to hodne, obzvlaste posledni pribeh me dostal. Co mi na tom teda ze zacatku vadilo?

Dialogy, to mi vadilo vlastne celou knihu. Dialogy podle me King proste neumi. Batman vetsinou odpovida jednoslovne “jo” nebo “ne” nebo “hm” - dialogy taky nekdy vubec nedavaly smysl a celkove byly strohe, chladne a casto hloupe.

Napr.: Catwoman vrazi mec Talii do zad. Talia se nejak doplazi k batmanovi a rika “tvoje snoubenka”, Batman rika “ehm” a Talia rekne “libi se mi”….WTF? :D

Je to uplne jiny batman nez na co jste zvykli. Zadne reseni pripadu, zadny pribeh se zaporakem, nene, tady jde spis o komorni drama, nahlednuti do batmanovi hlavy, reseni jeho vztahu s rodinou nebo prateli a musim uznat, ze ikdyz je videt ze King se snazi byt neco extra a mysli si, ze je tim naprosto genialni, což mi přijde otravné ale i tak... nakonec si me timto stylem ziskal a hned saham po dalsim dile.

wullcann38
15.05.2021 5 z 5

Naštěstí to není přecitlivěla slaďárna za což jsem neskutečně rád.Za mě:95%

Hwaelos
13.04.2021 4 z 5

Na Kingovi je zajímavé, že v čem je nejsilnější často plní úlohu toho, kde je trochu směšný a over the top. Jeho dialogy se dají považovat spíš za obdobu myšlenkových bublin - to, o čem hrdinové obvykle niterně uvažují, se v jeho batmanovské řadě obvykle objevuje v podobě dialogu. Je to trochu nezvyklý přístup, ale samo o sobě to nevadí. Směšné to je hlavně proto, že se o tom hrdinové obvykle nebaví u šálku kafe, ale při rvačce (viz rozhovor Cat a Talii, nebo Batmana a Supermana s jejich partnerkami). Stejně tak se to dá ilustrovat na tom, jak mluví Batman o Supermanových kvalitách a naopak Superman o jeho. Když se to v příběhu objeví poprvé, je to boží - když to srovnávání se čtu už po druhé (na společném čtyřrande), už je to zase spíš přestřelené. Je to zkrátka otázka míry, kterou King nemá, protože se podobně jako čtenář opájí vlastním umem.
Pořád je to ale v mainstreamu zatraceně originální čtivo, byť mám pochopení pro skalní fandy Báti, kteří musejí mít pocit, že jim někdo ukradl jejich hrdinu pro úplně jiný žánr.

fvalek
01.12.2020 3 z 5

Mňaaau. Tak to je záruka zábavy, která nezklame. Škoda jen, že celá anotace na zadní straně komiksu, která slibuje obrovské putování měnící životy, je ve skutečnosti děj dvou sešitů, který se zaměřuje hlavně na požehnání bejvalky. Zbytek je už taková šarádka, jak já říkám - prokletí pátých dílů, kde je potřeba vyplnit místo.

Catwoman je najednou nějak moc předimenzovaná, zvládne všechno, udělá všechno, dokáže všechno, je pomalu bohyně. Ne, že by mi to vadilo, jen mi ta náhlá pozornost přijde poněkud přitažená za vlasy. A já nevím, jestli se mi to líbí nebo ne... Nicméně jsou tam skutečně světlé chvilky, kdy je to i zábavné.

Co se týče děje samotného, poušť mě zklamala, protože to skutečně není kdovíjaká cesta ani zápletka. Zbytek se Supermanem bylo tak trošku utrpení, protože zvláštní scénář rozdělující pohledy, navíc pak výměna kostýmů a hlídat, kdo mluví, no, bylo to velmi divoké. A takové tak trošku o ničem. Chápu, že se před svatbou musí vyčistit vzduch, ale založit díl jen na tom. Popravdě ty páté díly jsou skoro všechny takové pitomé, takže co jsem tak mohl čekat. Konec byl... milý.

MartyManCZ
16.10.2020 2 z 5

Oproti předchozímu dílu, hrozně nudný Batman. Scénář jak kdyby nepsal ani tvůrce Války vtipů a hádanek. Je mi jasné že se pořád nemůže psát nedoraz, ale ten kontrast tu byl pro mě veliký. Nijak moc sem se tu vážně nebavil.

Voliarty
28.05.2020 3 z 5

Opäť nie som nadšený. Čím netvrdím, že je to zlé. Ale pekne po poriadku:

Prvý príbeh s Taliou mi prišiel priemerný a...Aká tam bola vlastne pointa? Len presvedčiť tamtú babu aby sa priznala? Taktiež toľko rečí okolo toho, že Batman prenikol na to územie a ako to bude ťažké sa odtiaľ dostať lebo porušil neviem aké všetky dohody...a potom odkráča odtiaľ pokojne, ako ja keď idem zo samošky.

Druhý príbeh ma bavil o dosť viac a dá sa povedať, že ide o ťahák tohto komiksu. Najprv dohady, či má skôr zavolať Batman Supermanovi, alebo naopak a následne skvelá časť na púti. Vzťahy medzi postavami sú dobré a aj som sa pár-krát zasmial.

Tretí príbeh mal tiež dve časti. Tá druhá so starším párom ma bavila viac, ako tá prvá, kde Catwoman nechávala myši.

Má to teda pár dobrých momentov (najviac ich je v príbehu so Supermanom), je ich ale menej a pre to dávam len 3 hviezdičky.

Gustik5
25.05.2020 4 z 5

Tom King konečně udělal něco, okolo čeho se dlouhá léta našlapávalo. Zásnuby Batmana a Catwoman jsou nesmírně příjemným superhrdinským (a přece lidským) příběhem, který nelze než doporučit všemi deseti. Scénárista zde konečně ukazuje svou největší sílu, a tou jsou interakce mezi postavami a velmi uvěřitelné vykreslení jejich vztahů. Hlavním motivem knihy je Batman, který je méně akční, civilnější a přitom skvělý. Po smrtelně (místy až doslova) vážném Snyderovi se Temnému rytíři vrací něco, co mu už pěkně dlouhou dobu chybělo – nadhled.

Protože když se nad tím zamyslíme, jak jinak, než s uvědomělým humorným nadhledem máme brát detektiva, který se převléká za netopýra? Těch k smrti vážných, do sebe zahleděných příběhů je koneckonců nepřeberné množství – nedávno vydaný Batman: Zatracení je toho ostatně důkazem. S touto knihou se mi konečně dostává důvěry v Toma Kinga a vůbec poprvé se opravdu těším na další knihu jeho runu. Škoda toho, s jak pozvolným tempem svůj příběh buduje…

Lenka.Vílka
04.03.2020 5 z 5

"Forever Dancing - Anavae"

Tenhle díl je všechno, jenom ne nuda. Úvodní mise za posledním dílem skládačky, aby to "žili spolu šťastně až na věky" mohlo začít tím "ano" před všemi, ne jenom mezi Cat a Batsim, když se nikdo nedívá, je správně napínavá. Je to dobře napsané, akční, plné špičkování a souboj Seliny a Talii byl nejem brutální, ale i dost poučný. (Tahle část je prostříhaná zbytkem rodiny. Jejich reakce na to, co Bruce udělal a kam kvůli tomu jel, je k nezaplacení. Hlavně Ace :D ...)

Druhá část ve stylu "já mu nezavolám, ať zavolá první", byla skvělá. Navíc (přestože se to opakuje, stále mě tenhle přístup baví) se mi líbilo rozdělení vyprávění jako v Já jsem zhouba, ohledně Batman/Superman. Ale proč má Clark na dvojitém rande, když má na sobě kostým Batmana, stále brýle, to jsem nepochopila. Ale bylo to vtipný :D

("Tihle kluci mají tolik problému." ... "Jo...to je pravda...ale taky mají tolik břišáků." ... "Že jo?")

A jo, možná byly dva menší příběhy patetický. Ale myslím, že je občas hezký něco podobného číst.

Ohledně kresby. Moc se mi líbila část v poušti a doufám, že se v budoucnu s tvorbou Joëlle Jones setkám znovu. Protože její pojetí Catwoman je skvělé. (A její samostatná série vypadá luxusně!)

Zbytek ilustrátorského obsazení je sázka na jistotu v rámci série. A bavila jsem se všude, ale Joëlle mě dostala!

Rozhodně doporučuji. Kingův Batman je bezkonkurenční (což se už opakuji a je mi to jedno) a moc mě baví. Takhle to má vypadat!

memphisz
12.02.2020 4 z 5

King mě prostě pořád baví! Sice používá dost stejné způsoby vyprávění, ale mít skoro půlku knihy o tom, jak se Batman zasnoubí s Catwoman a bojí se zavolat kamarádovi Supermanovi, protože je uzavřenej chlap, a Superman se bojí zavolat první Batmanovi, protože je uzavřenej chlap, a pak, když už se odhodlají, tak jdou s partnerkami na tematickou superhrdinskou pouť, kde si ale vymění kostýmy, aby je nikdo nepoznal, a užijí si párové rande; no, to už chce teda hodně umu tohle ustát se ctí! A Kingovi se to daří.

První sešity v poušti jsou jedinou větší akcí a i ta je spíš komorní, a to je dobře, a hlavně přináší souboj Catwoman s Batmanovou ex. No, zkrátka je to celý šílený! Sentimentální závěr se dá přežít.