Můj nejhorší nepřítel

Můj nejhorší nepřítel https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378136/bmid_all-star-batman-muj-nejvetsi-protiv-4Mx-378136.jpg 4 71 19

KDYŽ PADNE KOSA NA KÁMEN Je tichým strážcem Gothamu. Jeho Temným rytířem. Jenže teď už není v Gothamu. Temné machinace Two-Face vyštvaly Batmana stovky mil od jeho domovských ulic do polí, prašných cest a ztracených dálnic amerického venkova. Jenže tam bohužel není sám. Celá legie zabijáků vytažených z hlubin mstitelovy galérky je na lovu - s cílem zničit Batmana a získat odměnu za jeho hlavu. A mezitím se tam doma nesvatá trojice zločineckých bossů - Great White, Black Mask a Penguin - připravuje ovládnout po pádu Temného rytíře město. Dokonce i Jim Gordon a celá policie jsou Batmanovi na stopě. Batmanovi, odříznutému od jeho jeskyně a partnerů z Gothamu, zbyli na téhle pekelné cestě jen dva spojenci. Duke Thomas, jeho nejnovější svěřenec... a Harvey Dent, ta lepší stránka rozštěpené osobnosti Two-Face. Podaří se Batmanovi dostat zpátky do Gothamu? Nebo bude Two-Face příčinou konce Temného rytíře?... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Crew

All-Star Batman: Vol. 1: My Own Worst Enemy , 2017

Ortegas106
01.03.2024 2 z 5

Tak tohle fakt ne.
Strašně zmatená záležitost která skáče pořád sem a tam,fighty neexistující vždy vyrušeny nějákou jinou scénou.Padouši jsou předhazování po třech a více v jednom issue.a za mě nejhorší část je že Batman je ten dokonalý hrdina který má sebou na každého padoucha nějákou Deus ex kravinu a na můj vkus i jeho styl boje je trošku za hranou,vážně batarang bodnout do ruky to mi příjde spíš jako red hood styl.ta linka že uplně všichni jdou po Batmanovi mi taky přišla že je trošku moc za čárou co se týče Batmanova univerza.

Luigi1
09.10.2023 3 z 5

První povídka se dala číst ale ta druhá nestála zanic

Ivan Kučera
13.03.2023 3 z 5

Mám Batmana rád, ale tento mi nesadol. Nápad vyrvať ho z pazúrov Gothamu a premiestniť na preslnený vidiek (!) je geniálny, v praxi však zužitkovaný chabo. Viac, než scenárista, z toho vyťažil ilustrátor. Prišiel so zábermi atypickými pre netopiera (Batman šoféruje kamión, naštvaný nahrbený Batman sa blíži k nepriateľovi naprieč poľom, nad ním modrá obloha a za ním sýpka). Skvelý je nápad postaviť dej na prevoze Two-Facea z bodu A do bodu B, ale ani z tohto nie je vydestilované nič zaujímavé. Vyrúti sa hrozba, Batman ju zlikviduje (je to predsa Batman), nasleduje povinná chvíľa oddychu a opäť akcia. Zápletka o prevoze toxickej osoby osobou, ktorá nie je jej kamarátom a napriek tomu ju paradoxne chráni, mi pripomenula nejaký film, už pár dní premýšľam aký, no nedokážem si spomenúť. Za kresbou stojí (s výnimkou Íra Declana Shalveyho, ktorý kreslil kratšiu záverečnú časť venovanú Dukeovi) legendárny syn legendárneho otca John Romita Jr. Juniorova práca pre Marvel (Daredevil: Rok jedna, Spider-Man: Hobgoblin) ma však oslovila viac. Pár záberov mi dokonca pripadalo škaredých. O to mohutnejšie som si vychutnal galériu alternatívnych obálok, z nich niektoré kreslili géniovia Jock a Bermejo. Mrzelo ma, že nekreslili celý komiks. Jock našťastie Batmana už robil a Bermejo tiež, takže ak ste nečítali Černé zrcadlo alebo Batman: Zatracení, ktoré vyzerajú absolútne božsky, tak šup-šup napraviť staré komiksové hriechy! Ostatne, Jock v rámci série All-Star Batman kreslil dvojku. Snyderovi nikto nevezme stvorenie batmaních klasík Soví tribunál, Černé zrcadlo a Batman, který se směje, no toto nie je ono. Akoby Scott najlepšie zo seba vystrieľal v minulosti a teraz len zo špajze nosí suroviny, ktoré mu kedysi padli na zem a až teraz si to všimol. Nie sú po záruke, dajú sa použiť, no to, že mu doteraz nechýbali, o niečom vypovedá. Je nesústredený a strápňuje sa kvázi šokujúcimi zvratmi. Napr. viackrát očakáva, že uveríme Batmanovej smrti. Dokonca sa dočkáme scény, v ktorej ho záporák smrteľne zraní, ale nepočká si na jeho smrť, lež odíde zo scény s hláškou na perách, že má dôležitejšie veci na práci. Toto ak mal byť rafinovaný vtip, nepochopil som ho. Snyder používa strašne mdlé a nezaujímavé postavy a to ako kladné (Duke), tak záporné. Za negatívnu stranu kope Firefly, KGBeast (áno, ten z Batman: Deset nocí KGBeasta z konca 8O. rokov) a im podobné béčka. Práve snaživí ananásy á la Killer Moth sú jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia stále považujú komiks za blbosť pre decká. Pretože som síce prečítal stovky Batmanov, ale akonáhle na scénu nastúpi kaliber typu Black Spidera, prevraciam oči aj ja, čo potom oni? Snyder má Batmana drasticky načítaného (v tomto pripomína Morrisona). Pozná ho spredu aj zozadu (ehm). Takže možno štvortriednych blbečkov používa naschvál, nech je sranda. Lenže ono to sranda nie je. Príbeh je zdrcnutý na samoúčelné akčné scény. Batman a Two-Face medzi sebou nemajú žiadnu chémiu; charizmatickejší tandem vytvorili v Batman Detective Comics 9: Ztráta tváře. Typické snyderovské šialené skoky v čase (od dneška za dva dni, pred dvoma týždňami, pred 22 minútami, o dve hodny neskôr) mi nevadia, vlastne mi vyhovujú. Rovnako sa mi páčilo odratúvanie kilometrov, nekompromisné narábanie s pešiakmi (odseknuté hlavy, upálenia zaživa), milé detaily (batboxer, dvojplošník, odohrávanie akoby v reálnom čase), občasná dojemnosť (flashbacky do spoločného detstva Brucea a Harveyho) a samotný Two-Face je predsa len jedným z najvýraznejších Batmanových sokov a je na ňom silné, že kedysi bol ušľachtilým hrdinom a niečo z tých starých dobrých dôb v ňom stále prežíva, hoc v stopových množstvách. Škoda, že nie je rozvedená myšlienka, že mnohí obyvatelia Gothamu zrejme tušia, kto sa ukrýva pod maskou Batmana, ale nemajú na to dôkazy. Po takej spŕške kritiky asi vyzerá divne, že tomu dávam až 3*, ale on si ich ten komiks zaslúži, v živote som čítal už oveľa slabšie. Tento nie je zlý. Je to ukážková mainstreamová fuška, ktorú si po pár rokoch nebude nikto pamätať.

mirec88
14.02.2023 5 z 5

Scott Snyder sa nezaprie. Po New 52 sérii tu máme ďalšiu tak to vyzerá, že nadpriemernú vynikajúcu sériu All-Star Batman. Celá zápletka s Two-Faceom si ma získala a až do záveru som bol napätý ako to dopadne. Priehrštie záporákov potešilo, obzvlášť KG-Beast, s ktorým som nedávno čítal starší retro komiks a teraz tu jeho pôsobenie bolo veľmi dobre spracované. Obzvlášť sa mi páčilo to, ako mal Batman namále, že fakt veľa nechýbalo a mal na pokraji smrti. Síce som to už niekde čítal, ale veľmi to bolo osviežujúce. Odporúčam a teším sa na ďalšie diely.

ArkAngel
05.08.2022 2 z 5

Na Romitovu kresbu si stěžovat nemůžu, to fakt ne, ale ten scénář je naprosto blbý. Batman táhne Two-Face přes půlku Ameriky a není to nic než akce, protože má hošek na všechny páku a ještě hodně platí, takže chce Batmana dostat pomalu každý padouch i civilista, aby dostal, co chce. Sice se mi líbí, že se tu objevují i méně známí padouši, které mám rád a se tam je tu i vtipná hláška, ale ve výsledku jde jen o nekonečnou honičku a mlátičku, která skončí pomalu tam, kde začala. A ona zápletka s kyselinovým deštěm, kterou naznačí na začátku, by byla asi mnohem zajímavější.

wullcann38
03.02.2021 3 z 5

Ze všech třech DC REBIRTH Batman sérií je tahle zatím asi nejnudnější příběh často zmatečný a od půly knihy skoro slátanina všech Batmanovských padouchů.
Snad nejvíc mě potěšily flashbacky s dětským Brucem a Harveyem

fvalek
24.10.2020 4 z 5

Udělat z celého dílu závod o život je docela progresivní způsob, jak na jedné zápletce postavit celou knihu. Nicméně hlavní roli tu mají zejména flash-backy, které odhalují spojení Bruce a Harveyho, což je hodně zajímavé. Škoda, že nevíme víc z kyselinového deště atp.

Batman je vážně v háji ,ale tak nějak to vždy dává. To už je poměrně kánon batmanovských komiksů, který někomu imponuje, jiného štve. Já jsem spíš ta druhá skupina, a tak mě potěšilo, že aspoň párkrát na zadek dostal, a že se ukázala jeho zranitelnost skrze Alfreda.

Po akční stránce super, hon na odměnu je fajn téma a velké množství nepřátel je boží. Zejména pak ale pomstička na konci. Komiks o výcviku pro mě ale velmi nezáživný...

DamianG
09.08.2020 3 z 5

Neprečítal som veľa komiksov a keď som kupoval tento tak som čakal niečo lepšie. Je to vlastne prvý komiks ktorý som si kupil. Na internete ho veľa ľudí odporučalo. Páči sa mi že je tu dosť akcie no príbeh sa mi zdá slabší. Je to dobrý komiks no neni môj obľúbený.

Kate18
09.01.2020 5 z 5

Batman se spolu s Two-Facem a jeho lepší polovičkou Harveym Dentem vydává na 800 kilometrovou cestu. Jejím cílem je schovaný lék. Cesta to nebude snadná, protože Two-Face vydal výzvu, kdo zastaví Batmana dostane pořádnou odměnu. Spousta lidí probudí své temné já a jde se pokusit Batmana dostat. Do hry se zapojí i Great White, Black Mask a Penguin, kteří si najmou vlastního zabijáka. K tomu všemu je Batmanovi na stopě celá policie i samotný Jim Gordon! A jediný Batmanův pomocník je mladičký Duke Thomas...

Lenka.Vílka
14.08.2019 5 z 5

Co jsem nejvíc ocenila u hlavního příběhu (Můj nejhorší nepřítel) je nelineární vyprávění. Jak se to postupně odkrývá. Proč jdou i lidi po Batmanovi? Proč Alfred řekl, co řekl? Proč Jim najednou není přítel? Díky tomu, jak je podáno vyprávění, se z knihy stane víc než jenom tupé odstraňování bezvýznamných padouchů. Toho důležitého má odvést daleko. Tak proč mu všichni najendou hází klacky pod nohy a chtějí mu v tom zabránit?

(Zrovna tuhle sérii jsem neměla v plánu číst. Ale sama nevím proč, najednou jsem v balíku s ostatními knihami měla Prvního spojence. Tak jsem si koupila i první dva díly. No, zatím jsem spokojená...příjemný omyl.)

Kresba samotná v hlavním příběhu byla dobrá. Ano, "dobrá". Chyběla mi jakási přidaná hodnota vyhrání si a vymazlení kabátku. Ale já jsem skromná. Jak mám ráda ve filmu scény v dešti, tady jich bylo taky dost. A luxusní. Ty to vynahradiy. Co oceňuji, je, že na tom dělal jenom jeden člověk. Což mám stejně nejraději.

("Jestli si myslíš, že umřu ve skupinovém objetí, tak si mužeš vybrat svůj oblíbený otvor a ten nápad si ---" no, nevyhrožuj, když nemáš dost času na proslov!)

Kratší příběh (Prokletý kluh) potěší, protože klasika. Prostě "Batman detektiv", kde je víc Duke. A dozvíme se věci...

Voliarty
02.08.2019 2 z 5

Snyderovho Batmana v rámci New 52 som mal rád. Mesto sa v každom príbehu ocitalo na pokraji skazy (pravda, ku koncu série to už bolo trochu otrepané), klasických záporákov ako Joker, Riddler, Dr. Death poňal Snyder zaujímavo a všetko to bolo krásne nakreslené Gregom Capullom. Prišiel ale Rebirth, Batmana prebral Tom King a Snyderovi ostala vedľajšia séria All-Star Batman. Celkom som sa aj tešil, lebo ako píšem vyššie, Snyderov Batman sa mi ľúbil. Ale musím hneď tu a teraz napísať, že Můj nejhorší nepřítel ma sklamal.

Áno, príbeh sa už netočí okolo zničenia mesta, ale ide o road-trip, kedy sa snaží Batman dostať Two-Facea za liekom, ktorý by jeho nepriateľa vyliečil. Po krku mu ale idú záporáci, ktorý takmer nič nepredvedú a Batman ich sfacká na pár stránkach. Výnimkou je KGBeat (s ktorým mali český a slovenský čitatelia tú česť sa zoznámiť v komikse Deset nocí KGBeasta), ktorý je zaujímavý a Snyder z neho spravil naozaj nebezpečného protivníka. Škoda len, že sme sa nedočkali nejakej zaujímavej bitky medzi ním a Batmanom (dúfam, že toto nie je branné ako spoiler). Moc sa mi neľúbilo poňatie Two-Facea. Chlap, ktorý vie všetko na každého a vyhráža sa zverejnením Batmanovej identity, ku ktorej sa dostal naozaj zvláštne. A ten záver a celkové rozuzlenie mi príde také, nemastné-neslatné, proste veľký zásah do postavy si dovoliť v rámci hlavného vesmíru Snyder nemôže. Keby šlo o alternatívny vesmír, tak by to možno bolo iné, ale nechcem moc špekulovať. Čo sa ďalej týka postáv, tak mi moc nešmakovalo poňatie Alfréda (ten záver hlavne) a Gordona, pri ktorom som rád, že sa aspoň na poslednej stránke choval ako Gordon, ktorého všetci poznáme a milujeme. Nový Batmanov ,,Robin" Duke Thomas je fajn charakter, i keď pokojne s Batmanom mohol cestovať Dick Grayson alebo Tim Drake, ale to zas až tak nevadí. Trochu ma zarážalo, že si v kľude hovoria menami, aj keď sú nablízku cudzí ľudia.

Čo sa týka kresby, nie je to úžasný Greg Capullo, ale i tak sa občas našli stránky, na ktoré som ostal nadšene pozerať. A občas som neveriaci pozeral, ako to je hrozne nakreslené (vybaví sa mi ten jeden panel, na ktorom mal Batman hrozne veľký nos).

Ešte na záver tu máme príbeh, kedy sa Batman a Duke vyberú po stopách sériového vraha Zsasza pri čom Batman učí Dukea o hľadaní motívoch za zlom a Duke sa nám predstaví trochu viac, ako len ,,ten nový parťák, ktorý mláti zloduchov po Batmanov boku". Tento príbeh ma bavil, možno aj viac ako ten s Two-Faceom.

Ehja, nejako som sa rozpísal. Takže to ukončím stručne. Pre mňa osobne ide o najhoršieho Snyderovho Batmana. Ako však pozerám, našiel si svojich ľudí, ktorí si ho užili. Dobre pre nich.

Gustik5
16.10.2018 3 z 5

All-Star Batman: Můj nejhorší nepřítel je zatím bezesporu to nejlepší, čeho se nám s Batmanem v rámci Rebirthu dostalo. Jedná se o lehce nadprůměrný vedlejší příběh, ze kterého se sice na zadek neposadíte, ale zabaví vás a i to se počítá. Přičtěme k tomu tradiční a přesto stále táhnoucí, Jekyllo- Hydeovský rozpor postavy Two-Face, slušné a nepřemrštěné zvraty s naopak správně přemrštěnou “badass” akcíia tak trochu jinou atmosféru, která pro Batmana naopak tradiční není a máme tu zaděláno na počátek zábavné komiksové řady, u které jsem vlastně docela zvědav na další díl. Proč ne. Tohle by šlo.

B-artX
06.10.2018 4 z 5

Road trip s Batmanem a Two-Facem byl rozhodně skvělý nápad a je ještě lepší, že byl dotáhnut do konce. Můj nejhorší nepřítel má super náboj a drive. Prokletý kruh je o poznání slabší, ale přesto se mi docela líbil. Kresba je po celý komiks dost sympatická. Stojí All-Star Batman 1 za koupi? Ano. Snyder vymyslel další cool originální story a dokáže ji prodat. Pro fanoušky Batsyho povinost. Pro fanoušky komiksu doporučím. Fajn komiks. Jistě by se tam našlo dost slabších momentů, ale stejně mě to bavilo. 80%

Wojta777
23.09.2018 5 z 5

Tento komiks se mi enormně líbil. Super prostředí, výborné postavy a ta kresba, ta je fakt úžasná. Celkový děj se mi také líbil a díky tomu jsem tento komiks přečetl za nějaké 2 hoďky. Batman zde byl totálně BADASS a jeho nepřátelé též. Ke konci to bylo o trošičku slabší, ale to mi nevadí, jelikož tento scénáristický a výtvarný skvost je BOŽÍ. Díky tomu tento komiks vřele doporučuji a dávám 5 hvězdiček.

PS: Pokud vás ještě pořád tohle nepřesvědčilo, tak vám řeknu jedno: Batman s motorovkou.

trudoš
12.08.2018 5 z 5

Myslel jsem, že ohledně Batmana mě nic nemůže překvapit, že to nejlepší už tu bylo přeloženo a vydáno. Stejně tak jsem nečekal, že projekt Znovuzrození hrdinů by mohl přinést něco nového, neokoukaného, co by dalo kultovnímu kánonu stylový šmrnc. A přitom přesně to se stalo.
Scott Snyder je scenárista, který v průběhu pěti let dostal Batmana zpátky na vrchol čtenářského zájmu. Sice s ním ne vždy souhlasím, každopádně uznávám jeho inovativní přístup k reáliím či postavám. Což je průvodním znakem i prvního alba trojdílné minisérie All-Star Batman, která sice nepracuje s bůhvíjak originální zápletkou (dokonce mám pocit, že přímo vykrádá nějakou filmovou klasiku), ale má právě ten thrillerový drajv, který jsem u Temného rytíře dlouho postrádal. Rozjíždí se to hodně drsně a Batmanova tvrdohlavost tentokrát narazí do zdi tak tvrdě, až se zdá, že dojel na konečnou. O to spíš, že na scénu se vrací dávný nepřítel zapomenutý v černé díře DC univerza - všemi obávaný a zcela nemilosrdný KGBeast.

FireOfFilth
07.08.2018 4 z 5

Kniha obsahuje 2 příběhy, ten hlavní s názvem Můj nejhorší nepřítel je hodně povedený. Celé to je road trip, kdy Batman převáží vězně z Gothamu do nějakého speciálního místa. Šlape to docela solidně. Při četbě jsem měl takový lehký pocit Tarrantina. Líbilo se mi efekt, kdy při začátku každé kapitoly je první panel černobíle a pak znova ten stejný barevně, a jakoby se rozjede děj. Celkově se mi Romitova kresba velice líbila.
Bohužel celou knihu zabila část druhá, Prokletý kruh. Tato část byla dost nudná a nic mi nepřinesla.
Závěrem musím říct, že nápad na road movie komiks mi přišel velice svěží, a určitě potěší, protože těch mlatiček v Gothamu atd už jsme přesyceni.

jarynek
21.07.2018 4 z 5

Tak nějak jsem s novým začátkem čekal od Snydera něco více. Ne, že by to bylo špatné, ale ve srovnání se začátkem v New 52 je to o prostě slabší. Road trip Batmana s Two-facem, při němž se v příběhu mihne celkem dost dalších (ale spíše méně známých - alespoň pro mne) záporáků, přináší zase jednou zápletku, která vychází z Batmanova dětství. Two-face zde za záporáka neberu, jeho pojetí beru za největší klad knihy. Ke konci jsem však čekal větší gradaci, to ukončení mi přišlo takové rychlé.

davidurban1973
18.07.2018 3 z 5

První příběh s Batmanem a Two facem docela svižný a zajímavý. Zajímavá zápletka. Vystřídalo se tu hodně záporných postav.
druhý příběh celkem o ničem.

memphisz
23.06.2018 3 z 5

Bylo by naivní očekávat, že Snyder (tehdy) po pěti letech u Batmana a téměř 150 různých batmanovských sešitech přijde s něčím dechberoucím. Nápadů má očividně dost, ale zpracování už je spíše mechanické. První kniha All-Star Batmana je o téměř 500mílovém klišovitém vězeňském transportu, který funguje jako záminka pro zběsilé nástupy a ještě zběsilejší mizení zejména řadových padouchů. To vše v již mnohokrát viděné Romitově kresbě, která již jen odkazuje na jeho nejlepší práce.

All-Star Batman vznikl pro fanoušky, kteří se nedokázali vyrovnat s koncem Snydera u Batmana. Je to jeho poděkování svým fanouškům, které připomíná fantaskní fanzin, nebo splněné vlhké sny fandů, spíše než komplexní dílo, které by mělo ambici přežít v paměti čtenářů déle než do dalšího relaunche.