Zničený muž

Zničený muž https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24076/bmid_zniceny-muz-XWv-24076.jpg 4 116 24

Veškerou zločinnost kontrolují na počátku dvacátého čtvrtého století telepaté. Jsou schopni zachytit jakýkoli zločin dříve, než se stane. Vražda je prakticky nemožná, ale jeden muž je k tomuto činu přesto odhodlán. Psychotický obchodní magnát vymyslel nepřekonatelné schéma na zničení konkurenční společnosti. Skutečně se mu podaří spáchat zločin a vyhnout se trestu v době, kdy je něco takového nemyslitelné či dokonce nemožné? Román Alfreda Bestera je vůbec první dílem odměněným cenou Hugo a dodnes si uchoval snad všechny klady, které ho k této poctě předurčily. Tato originální vize s překvapivou pointou a nebývale propracovanou psychologií postav je jeden z vrcholů žánru science fiction. Příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti jednoduše nikdy nezapomenete.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Demolished Man , 1952

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

Pří čtení této knihy mi celkem dlouho trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění a pronikla do světa, který tu je popisován. Zpočátku mi popisované prostředí připadalo podivné a cizí, ale když se mi konečně podařilo pochopit smýšlení a jednání hlavnívh postav, hned se mi četlo podstatně lépe. Autor tu předkládá svět lidí a bytostí s telepatickými schopnostmi, které koexistují ve vzájemné symbióze, kde zločin v podstatě neexistuje, protože je telepaty odhalen dříve, než k němu dojde. Ale co když se telepat stane spolupachatelem? Nastane honička mezi zločincem a strážcem zákona, který má zdánlivě navrch, přesto však vraha ne a ne polapit. Nakonec je z toho souboj charakterů, kdo vydrží déle a chytře vybruslí ze situace, což dodává příběhu na přitažlivosti a nutí čtenáře číst dál a dál, aby se konečně dověděl, kdo z těch dvou nakonec vyhraje.

BUCHhalteR
13.12.2012 5 z 5

uplny masaker perfektna kniha

nightlybird
15.02.2011 4 z 5

Jsou knihy,které v podstatě nestárnou. Zničený muž patří mezi klasiku žánru SF a oprávněně dostal v roce 1953 cenu Hugo-Novel winner . Pokud jste fanda SF. neměl by chybět ve vaší knihovně. A navíc je to kniha, která svým námětem a zpracováním zaujme i čtenáře, který zrovna dvakrát SF nemusí.
Jediné, co se jí dá vytknout, je slabší psychologické vykreslení postav a místy jsem měl pocit, že Kořínkův překlad trochu drhne - to ale může být jen pocit, knihu mám 1.vydání ve slovenštině. Přes půlstoletí od vyjití originálu je ale každopádně čtivá a můžete s ní strávit příjemný večer místo čučení na bednu.

JP
15.02.2011 4 z 5

Zčásti to zestárlo a zčásti je to dodnes neuvěřitelně originální a aktuální. Námět pro sci-fi thriller jak vyšitý, co zřejmě bude chtít přečíst znovu, mimo trochu několika zastarale vykreslených věciček mi vadilo především, že magnátův plán byl na budoucnost přecijen nepromyšlený, chci říct, už dnes jsou nájemné vraždy takřka nevypátratelné, i obyčejný člověk ví jak ji zamasakovat a má dost velkou šanci, že ho nevypátrají, takže v budoucnosti člověk s velikou mocí nepřijde na nic lepšího, než na tohle? Sice souhlasím, že člověk, je člověk, chybující tvor a o tento prvek tam asi šlo a že díky oněm telepatům je vražda prakticky nemožná, ale nějak mi to celé není pochuti.

Když však v příběhu zmizely hvězdy, měl jsem z toho zvláštní nepopsatelný pocit, jen z té představy, to Bester vážně trefil.

Nicméně příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti - no nezní to mocně? Někdy se k tomu určitě zase dostanu, ale na plný počet to nevidím, palce jsem držel záporákovi.

telepatie Hugo (literární cena)

Alfred Bester
americká, 1913 - 1987