Znamienko krásy

Znamienko krásy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109585/bmid_znamienko-krasy-xXF-109585.jpg 5 9 2

V románe Znamienko krásy sa ocitáme in medias res v zlomovej situácii manželského páru maliarov: manželom s pomerne veľkým vekovým rozdielom počas Noci múzeí vykradnú byt do poslednej ihly; situáciu riešia odchodom do Ženevy, kde má maliar svojho galeristu a jeho obrazy sa tam pomerne dobre predávajú; v jednej alternatíve budúcnosti maliarova žena odíde od manžela a on zostáva sám, ďalej tvorí v Ženeve; po rokoch sa rozhodne navštíviť Belehrad práve počas Noci múzeí a zistí, že v ich byte je inštalovaná výstava jeho diel - všetko je tam zariadené tak ako pred vykradnutím bytu a pri názve výstavy figuruje aj dátum jeho úmrtia; v druhej alternatíve budúcnosti manželka zostáva s ním, no venuje sa vlastným, čoraz úspešnejším výtvarným projektom - zdokonaľovaniu už známych obrazov, čím si získa oveľa väčšiu slávu ako jej manžel...... celý text

lusila
08.09.2022 5 z 5

..." len v románe môžu existovať dva rozličné konce, v živote nie." /M.P./Nelineárne príbehy a bernský slivkový koláč mali u mňa premiéru. Obe dopadli na výbornú.

cessy
14.05.2013 4 z 5

S takýmto typom knihy, ktorá čitateľovi ponúka na výber viaceré alternatívy ako príbeh skončí, som sa stretla naposledy niekedy v detstve a neočakávala som, že na niečo podobné narazím aj v beletrii pre dospelých. Páči sa mi táto hra autora s čitateľom, kedy autor vyžaduje, aby čitateľ zapojil fantáziu; nevšednosť, inakosť, nápaditosť knihy. Je zaujímavé porovnávať rôzne verzie toto istého príbehu, presne tak ako je zaujímavé predstavovať si a zamýšľať sa nad dôsledkami našich vlastných rozhodnutí a nad tým akým smerom vychýlia náš život. Z týchto troch krátkych mini románov sa mi najviac páčil druhý (Damascén), ktorý sa pohybuje niekde na hranici mýtu, avšak aj prvý román (Znamienko krásy), zasadený do súčasnosti, kde text od určitého zlomového momentu plynie v dvoch líniách a spočiatku sa v oboch opakuje len s nepatrnými obmenami, bol celkom pútavý. Romány sú písané veľmi jednoducho, ale zvláštnym poetickým jazykom, majú silu pohltiť čitateľa. Teším sa na ďalšie autorove diela!

srbská literatura

Kniha Znamienko krásy je v