Znamení run

Znamení run https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1324/mid_znameni-run-lKd-1324.jpg 4 100 22

Znamení run série

1. díl

Dívence narozené se znamením runy na ruce se všichni zdaleka vyhýbají. Je poznamenána dávnými bohy, a proto všem nebezpečná. Jediného přítele však má - a ten ji naučil znát runy i ovládat kouzla. Odváží se Maddy proniknout do hory a sestoupit do podzemního světa? Jen tak může zabránit nejhoršímu. Dobrodružný příběh prodchnutý atmosférou severských ság - divoký, nebezpečný a nespoutaný.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Knižní klub

Runemarks , 2007

broskev28
broskev28
07.12.2020 4 z 5

Po knize Gentlemani a hráči maličké zklamání, ale brala bych to tak, že kniha je zařazena mezi dětskou literaturu. Jenže tomu zase neodpovídá náročnost textu - severská mytologie určitě nepatří k těm nejstravitelnějším, a nutno konstatovat, že autorka náctileté čtenáře rozhodně nijak nešetří.
Jak už bylo řečeno, v knize vystupuje množství postav a není málo těch, které mají více jmen. Děj není nijak výrazně dramatický, takže čtenáři nejsou tolik hnáni dopředu napínavým příběhem. Jazyk překladu mně osobně připadá výborný, ale určitě není jednoduchý, takže kdo je slabší čtenář, neužije si ho. A rozsah textu, bez jediné ilustrace, spíše odrazuje (troufnu si tvrdit, že nejen děti, ale i některé dospěláky).
Výborné jsou mapy v úvodu knihy, především mapa Devíti světů, a já jsem velmi ocenila vysvětlení a ukotvení jmen, která jsem kdysi slyšela, ale jen stěží je zařazuju - za všechny třeba strom života Yggdrasil. Nadchla mě jména skřítků - Cukr v pytli, Okurka v průvanu. A především závěrečné putování, která začalo v oku Červeného koně, mi nedovolilo odejít od knihy až do chvíle, kdy jsem příběh dočetla.
Takže jako knihovnice bych Znamení run doporučila jen velmi specifické skupině čtenářů.

"Na počátku bylo Slovo.
A Slovo zplodilo Člověka.
A Člověk zplodil Sen.
A Sen zplodil bohy.
Takže už jste možná zjistili, že věci
začínají být trochu víc komplikované . . ."
Lokabrenna 6:6:6

nycol
nycol
19.08.2020 5 z 5

Za mě luxuska. Jen si nemyslím, že pro mládež to bude uchopitelné. Jak je tu vícekrát napsáno, moc jmen a kdo se nevyzná alespoň rámcově v bozích, bude v tom mít zmatek.

Allysa1985
Allysa1985
15.08.2019 2 z 5

Jako fantasy mě to moc neoslovilo, něco tomu chybí. Děj rozvláčný a předvídatelný, "padouch" nic moc, hlavní postavy jsem si taky nějak neoblíbila... Plus za využití severské mytologie. Čokoláda nebo Ostružinové víno se mi líbily mnohem víc, tam totiž to "něco" bylo.

Sandalkar
Sandalkar
01.04.2018 4 z 5

Zajimave zpracovane tema severskych baji. Pro me jedna z lepsich knih JH. Postava Lokiho me vzala za srdce, fandila jsem tomu grazlikovi, jak to slo. M a jednooky taky dobre, ale zapletka s Bezejmenym me nejak nechytla... Oproti jinym fantasy mi chybel i propracovanejsi svet,ktereho sipostavy dosyta uziji.

Lily-fairy
Lily-fairy
12.11.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, ale místy jsem se ztrácela v historii a postavách. A hlavní hrdinové vám k srdci prostě nepřirostou...

ELMA
ELMA
13.07.2016 3 z 5

Kdo je Bezejmenný jsem pochopila poměrně brzy a celý příběh pak pro mě ztratil kouzlo. Další, co se mi nelíbilo, bylo moc vedlejších příběhů, takže hlavní příběh se tak trochu ztrácel, což byla škoda.

ifa
ifa
31.03.2016 5 z 5

Ta kniha je nádherná. Není dokonalá. Ne vždy mi všechno dávalo na 100% smysl, místy jsem byla lehce zmatená (což ale nemusí být nutně chyba autorky). Na začátku jsem měla mírně rozpačité pocity.

Jenže... od nějaké části jsem už jaksi neměla potřebu o tom tak přemýšlet, protože se z toho satala absolutní jízda. Zábavná, strhující, gradující. Autorka je dobrá vypravěčka, umí to s charaktery a její příběhy jsou dost těžko předvídatelné, což se projevilo i tady.

Doporučuji úplně ignorovat údajnou cílovou věkovou skupinu.

gabice4
gabice4
21.12.2015 3 z 5

Děj je až příliš zamotaný, ztrácela jsem se v postavách, kterých tam bylo až příliš.......asi nemám dost fantazie na tuto knihu

Eleanor-ka
Eleanor-ka
02.01.2015 3 z 5

Popravdě ani nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Na začátku mě kniha ničím nezaujala, upřímně, začalo mě to bavit až tak po 80-ti stránkách. Celkově mi ten autorčin nápad nesedl a ani jsem to moc nepochopila. Celá ta záležitost.

Samozdřejmě, mě kniha něčím upoutat musela, jelikož jsem ji dočetla... Prostě, Loki. Tu postavu jsem si nesmírně oblíbila, že jsem byla schopná číst to, jen kvůli němu. Nepopírám, že některé fráze byly zajímavé, třeba ty s Vány. Ale opravdu jsem nemusela ty s Řádem a examinátory.. či co to jsou.

Knížku celkově hodnotím neultrálně. Neurazí, ale podle mě trošku až moc zdlouhavý. ;)

barleyfox
barleyfox
08.11.2014 5 z 5

Kniha byla báječná, přečtla jsem ji za dva dny, po prvních padesáti stránkách se to pěkně rozjelo, zamilovala jsem si hlavní postavy, děj byl úžasný, napínavý, dobrodružný, rozhodně doporučuji. Určitě se pokusím přelouskat druhý díl v angličtině, jestli se mi ho podaří sehnat. Bylo by vážně super, kdyby vyšel v češtině.

avanaka
avanaka
30.10.2014 5 z 5

Úžasná knížka, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Má nepředvídatelný a zajímavý děj. Miluju mytologii, proto mě tahle kniha naprosto uchvátila.

superjohny.cz
superjohny.cz
26.10.2014 5 z 5

Snad nejlepší knížka, kterou jsem za život přečetla. Je naprosto nepředvídatelná a čte se jedním dechem. Ale je škoda že v ČR nevydali druhý díl. Ráda bych jsem se dozvěděla jak to s Maddy, Lokim a celým Asgardem dopadne :) . Úžasná knížka propletená Severskou mytologií.

Vilémka
Vilémka
02.09.2014 5 z 5

Úžasný, nepředvídatelný a propracovaný příběh. Všechna ta proroctví, citáty, runy, bohové, Maddi, Slovo, Bezejmenný a také Našeptávač. Nedokážu už nic víc napsat, protože kouzlo Znamení run se nedá vyjádřit, lze jen pochopit - až dočtenou knihu odložíte a zavřete oči.

mayinka
mayinka
28.02.2014 1 z 5

Utrpeni precist knihu az do konce. ALE precetla jsem ji :) linka pribehu se stavala tlustou i tenkou a podle toho zajimavou a nezajimavou.

budíček
budíček
21.02.2014 3 z 5

Docela zklamání, občas si ráda přečtu oddechové čtivo určené pro mladší čtenáře, byť jsem už z této kategorie odrostla, a těšila jsem se, jak tohle dobrodružství protkané severskou mytologií přečtu s chutí, ale nestalo se. Začátek byl slibný, tak prvních sto stran se mi hodně líbilo ale pak začal být děj až přehnaně komplikovaný a místy to autorka se všemi těmi postavami a různými liniemi překombinovala, no a závěr mě nějak nenadchl. Originální byl, propracovaný taky, to ano, jen jsem čekala něco asi úplně jiného. Trochu nevýhoda bylo kvantum postav, ve kterých i ke konci knížky byl pořád trochu problém se zorientovat. Pro mě osobně asi jedenkrát stačilo...

Hanyuu-hime
Hanyuu-hime
31.08.2013 4 z 5

Po knize jsem sáhla především proto, že nabízela příběh plný severské mytologie. Runy mě baví a zajímám se o ně, takže mi ani nevadilo, že se jedná o knížku pro děti. Nikdy jsem navíc neměla problém s čtením pro mladší čtenáře, takže jsem se nad tím ani nepozastavovala.
Samotný příběh má moc dobrý rozjezd. Ani jsem se nijak zvlášť nemusela prokousávat ničím, co by se muselo teprve rozběhnout a nabrat na čtivosti. Bylo to už od začátku hezké, kouzelné a jednoduché, ale ne hloupé nebo přehnaně moc dětské. Jako celek je Znamení run kniha vskutku povedená, sice mi po velice dobrém začátku přišlo, že to v některých momentech ztrácelo šťávu, ale po většinu času se celý příběh dost obstojně držel a nikdy nedošel až do takového stadia, abych se vyloženě nudila.

PanKérka
PanKérka
11.12.2012 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Prvních pár stránek jsem nevěděla, co si o tom myslet ale potom mě to dostalo a nemohla jsem se odtrhnout . Rozhodne doporučuju všem.

Natalis
Natalis
28.08.2012 1 z 5

Tak nevím, sem asi divná, ale mě se ta knížka vůbec nelibila, ještě mám před sebou sto stránek, ale vzdala sem to. Příde mi, že se tam nic moc neděje.

Tsabo
Tsabo
27.05.2012 4 z 5

Výborná knížka...zvlášť doporučuji vyznavačům severských ság...už věta "Příběh začíná 500 let po ragnaroku" musí zaujmout každého, kdo se trošku vyzná...
...je fakt, že začátek je poněkud rozvláčný...ale jakmile se to rozjede, je velmi těžké knížku odložit...

oldshatterhand
oldshatterhand
09.03.2012 4 z 5

Právě jsem tuto knihu dočetl a jsem nadšený! Je opravdu poutavě a zajímavě napsaná a myslím že tato kniha by s přehledem předčila dnes již tak známou ságu Stmívání. Příběh je právem považován za divoký, strhující a nespoutaný. Doporučuji všem čtenářům jakékoliv generace.

Joanne Harris
britská, 1964