Zmrzlinová královna

Zmrzlinová královna https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240949/bmid_zmrzlinova-kralovna-240949.jpg 4 221 57

Román, který zhltnete jako kornout zmrzliny. V roce 1913 odjede pětiletá Malka Trejnovská s rodiči a se sestrami z Ruska do USA a krátce nato skončí zmrzačená a opuštěná na ulici. Přežije díky italskému prodavači zmrzliny, který ji vezme k sobě a naučí ji zmrzlinu vyrábět. V době velké hospodářské krize se vdá za negramotného Alberta Dunkleho, jezdí s ním po Státech a prodejem zmrzliny si vydělávají na živobytí. Nakonec vybudují obrovskou firmu s mnoha franšízami, z Malky se pod jménem Lillian Dunkleová stane Zmrzlinová královna Ameriky a televizní celebrita. Součástí příběhu zachycujícího sedmdesát let jejího života, jsou i události americké historie od prohibice přes druhou světovou válku až po divoká léta Studia 54. Lillian není laskavá, mateřská hospodyňka, jak ji znají televizní diváci. Je to tvrdá a cynická obchodnice, která se neštítí intrikovat, a navíc se ráda napije. Na sklonku života ji však dožene minulost a její svět se rázem změní.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Ice Cream Queen of Orchard Street , 2014

iška
25.11.2019 4 z 5

“Klidně ji zastřelte”, ona se stejně nezmění a ani se měnit nechce. Není to zrovna hrdinka, kterou bych brala jako svůj vzor, dokonce bych si s ní nešla dát ani skleničku. Ale možná že právě proto nikdy nebudu tzv. “za vodou”.

Babo
01.11.2019 5 z 5

Když jsem knihu začala číst a přemýšlela jsem o konečném hvězdičkování , viděla jsem to tak na 3.5 , tedy spíš 4 .
Teď ale dávám 5 s čistým svědomím.
Líbil se mi styl psaní , kdy jakoby s postupujícím věkem vypravěčky , se i způsob vyprávění měnil .
Ještě víc se mi líbil příběh sám.
Mám prostě ráda silné osobnosti , osobnosti,které si jdou za svým . Ano někdy je to bezohledné ,ale takové to přešlapování a ohlížení se kolem sebe,abych někomu nešlápla na kuří oko , nikam nevede.
Já taková nejsem , proto také nejsem Zmrzlinová královna ,ale prostě obdivuji lidi , kteří dokáží využít svůj potenciál , nefňukají , nenatahují ruku ,ale spoléhají na sebe .
Tak to dřív bývalo ,co ale máme novodobý socialismus ,kdy všichni máme stejně a máme především práva,tak se to mění .
Proto se mi tato kniha líbila a doporučuji všem, kteří vidí svět podobně .
Ti ostatní by asi dostali osypky.

AnetaKor
24.10.2019 3 z 5

Jedna z mála knih, kde je hlavni hrdina velice nesympatický. Lill cely zivot pláče, ze ji matka neměla rada, ale sama své vlastní dítě milovat nedovede...
První půlka o přistěhování a těžkých začátcích je čtivá, ale pak se to mění v placky hádavé ženské. Dočetla jsem pouze ze zvyku.

brabofka
21.09.2019 5 z 5

Milánkové, tak to mě teda zastřelte. Je to pěkně egoistická, cílevědomá dáma, která vypráví svůj zlatý příběh. Jde si tvrdě za svým, ať už jsou Dinellovi, Bert a nebo zmrzlina. Občas nekouká nalevo ani napravo a má sakra ostré lokty. Ale není to právě to co dělá americký sen americkým snem? A jak v průběhu jejího vyprávění zjistíte i jako stará "babka" se nenechá nachytat na švestkách, ani od svého vnuka. Konec už se nese lehce v nostalgickém duchu a nebyl by to americký sen, bez drobného happyendu. Bylo to čtivé, zábavné i napínavé. Jsem ráda že jsem se ke knížce dostala a mohu jen doporučit.

petaSk
18.09.2019 4 z 5

Kolem Zmrzlinové královny jsem v Levných knihách chodila dlouho, ale chvála na ni mě donutila se do ní pustit. První, co mi nesedí je označení hlavní hrdinky Lilian za zápornou postavu. Lilian je tvrdá a s nikým se moc nepáře, ale to z ní nedělá záporačku. V knize se prolínají linky ze současnost a z minulosti. Sledovat Malku/Lilian, jak si od dítěte nachází místo v budované Americe a staví s manželem zmrzlinářské impérium bylo fajn. Číst ale o cynické Lilian v současnosti, jak mluví o svém vnukovi, rodině a lidech, to mi přišlo až komické a přitažené za vlasy. Na lince ze současnosti bych dost ubrala.

babiočka
12.09.2019 1 z 5

Na rozdíl od většiny zdejších spokojených čtenářů mi tato kniha nějak "nesedla".
První část se ještě dala číst, ale zbytek už mi připadal jednotvárný a někde i poměrně otravný.

letadlosknihou
24.07.2019 5 z 5

Člověk dostane při čtení chuť na zmrzlinu. Kniha je skvěle napsaná, čtivá, smutná i vtipná. Hlavní hrdinka je sice vysoce nesympatická, ale stejně si k ní člověk vytvoří kladný vztah a fandí jí.

Kryštofka
23.06.2019 5 z 5

Zručně napsaný román o životě přistěhovalců, jejichž bědné začátky se přetaví v americký sen. Přitažlivější pro mě byly ty těžké časy malé Malky na začátku příběhu. Příběhy vyprávěné pohledem dítěte mají pro mě zvláštní půvab. Myslím, že jen málo lidí má alespoň přibližnou představu, z jakých podmínek lidé do Ameriky odjížděli, co obnášela plavba a jak drsné přivítání je čekalo.

Marcela52
16.05.2019 4 z 5

Zajímavý román o životě emigrantů se rozhodně dobře četl, ale více se mi líbila první polovina, v té druhé už na mě bylo toho "amerického" úspěšného podnikání příliš. Trochu to pak zavánělo červenou knihovnou, zvlášť ten srdceryvný konec. Myslím, že ve skutečném životě je těch osudových setkání a náhod podstatně méně. Přesto jsem knihu dočetla a doporučuji tak spíše méně náročným čtenářům.

kaja77
14.05.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Malka-Lilly nebyla vůbec nesympatická. Od malička musela bojovat o kousek "místa na slunci", a proto byla taková.Jedine, co jsem ji zazlívala bylo, když byla hnusná na Berta. Jinak kniha byla skvělá, přiblížila mi život emigrantů, jejich představ o zlatem dlážděných ulicích a fontánách, kde teče mléko. Vůbec to byla super sonda do Ameriky dvacátého století. Lillian, její energie, nápady, duchapřítomnost a podnikavost byly neskutečné. Knihu mohu jen doporučit. S čistým svědomím dávám plný počet hvězdiček.

porcelainswan
02.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která okamžitě vtáhne a už Vás nepustí. Skvělý obrázek o tom, jaká očekávání měli evropští přistěhovalci o životě v USA a o následné kruté realitě. Nejvíce mě bavila první polovina, dětství a mladý život Malky - život emigrantů byl začátkem století neskutečně tvrdý a málokdo se jim dokázal s úspěchem protlouct, Malka to nakonec dokázala, ale také ukázala, že je třeba mít tvrdé lokty.

Celou knížku jsem se těšila, zda budou sděleny osudy ostatních členů rodiny - jsem ráda, že se dostalo na Floru, ale nějak se zapomnělo na jednu ze sester, která odešla k nějaké rodině dělat posluhovačku (tuším, že to byla Bella) a také jsem se těšila, že se vyjasní osud matky, ale nemůžu chtít vše :-) Za mě spokojenost, už dlouho mě žádný román tak nechytl.

popeluška
04.03.2019 5 z 5

Kolem knihy jsem chodila hodně dlouho a nějak se mi do ní nechtělo. A teď jsem dočetla a jsem velmi spokojená.Kniha je naprosto luxusní, úžasná.....na deset hvězdiček :-) Velký klenot v mé knihovničce.

Lil30
25.02.2019 5 z 5

Kniha by mohla podle počtu stránek odrazovat, ale rozhodně stojí za přečtení. Zachycuje celý život hlavní hrdinky, která podle mě není záporná. Život ji tak zformoval, téměř všichni milovaní ji zklamali; ale samozřejmě udělala dost věcí, které se mi příčí. Líbilo se mi vzpomínání hrdinky, které bylo postupně vkládáno do současnosti a díky tomu dokreslilo celý příběh a vše do sebe pěkně zapadalo. Navíc jsem se více dozvěděla o výrobě zmrzliny :-) Určitě nelituji čtení, stojí za to.

Danka1975
03.02.2019 4 z 5

Ač 506 stránek, tak děj a čtivo ubýhá tak nějak pohodově. Co se mi líbí je styl psaní, bez zbytečných kudrlinek, s trochou cynizmu, černého humoru i ty moudré myšlenky se tam najdou (až jsem si říkala, jestli to nepsal chlap :), a to myslím jako poklonu!!! :-). ...

Super byly popisy předválečné Ameriky, vztahy uprchlíků, vztahy neopětované lásky (nepochopitelné pro mě mezi matkou a dětmi) a i přes to, když byla hrdince mateřská láska odpírána, o to víc po ní toužila :-(. . . . věřím, že bohužel taková doba byla (děti jako pracovní síla, mimo jiné :-().....

Nebudu hodnotit, jestli hrdinka byla podle někoho záporná (mě to rozhodně nepřišlo!!! :-). . úplně vidím filmové zpracování :-). . a mimochodem: doporučuji!!!

PS, i když nejsem na sladké, tak chuť na zmrzlinu jsem fakt měla!

SweetCake
04.11.2018 5 z 5

Skvělá a zajímavá kniha. Děj se mi moc líbil:)

Bajunta
31.10.2018 5 z 5

Nádherné a velmi obohacující počtení, určitě vřele doporučuji!!!!

Kachnna
31.10.2018 5 z 5

Tato kniha je přesně můj šálek kávy. Během čtení dokonale poznáte hlavní postavu a ačkoliv je to ziskuchtivá, cynická baba, vzhledem k její životní pouti máte pro její jednání mnohdy pochopení a fandíte jí. V knize je dost patrný kontrast bídy a chudoby a pomíjivého života ve slávě a bohatství.
Stejně tak jako z celé knihy jsem byla nadšená z konce.
Ovšem jedno musím "vytknout" - neustálá chuť na zmrzlinu během čtení!

jajakozena
26.05.2018 4 z 5

Moc zajímavá kniha se zápornou hlavní hrdinkou. Někdy mne štvala tak moc, že jsem se od ní nemohla odtrhnout...Navíc oceňuji super historický přehled nejen americkou historií, ale také mne inspirovala k přečtení dalších knih s tématikou tehdejších přistěhovalců. Doporučuji si k ní koupit pořádný polárkový dort!!

Annkag
14.05.2018 3 z 5

Velmi zaujímavé rozprávanie...celý príbeh bol spletencom drobných udalostí ktoré však viedli k niečomu velkému.
Amerika z čias velkých vln osídlovania a vznik čtvrtí,ktoré boli rozdelené podla národnsti,vierovyznaniu...
Úraz.ktorý utrpela ako malá bol v jej niti osudu zapriahnutý už od narodenia,pretože inak by sme nečítali príbeh ženy,ktorá zo zmrzlinového biznisu vytvorila niečo čomu sa dnes rozpráva frajer vo svojom obore.
K tejto knižke sa určite ešte vrátim a budem sa tetelit na stránkach spomínok a rozhovorov so svojim vnukom ale i s nami čitatelmi....

Dorrinka
02.12.2017 5 z 5

Klidně si mě zastřelte, já jsem byla knihou nadšená během čtení a jsem i teď s odstupem, což je u mne spíš výjimka, častěji později najdu nějaká "ale". Tady ne. Román je čtivý v tom nejlepším smyslu slova, vyprávění je šťavnaté jako malinová poleva na vanilkové zmrzlině a od začátku do konce mne kniha pevně držela a, ačkoliv jsem ji během čtení musela na pár dní odložit, prožitky za tu dobu nevychladly, vracela jsem se k ní s chutí.
Musím říct, že na rozdíl od většiny komentujících jsem byla snad ještě víc nadšená z druhé poloviny románu, která zachycuje hrdinčina zralá léta a stáří. Autorka krásně vystihla, jak "stárnoucí královna" nechce pustit svoji moc z rukou a vrší chybu za chybou, až si sama podřízne větev, na které sedí. Přitom vám hrdinky není líto - hlavně proto, že ona sama se nelituje. Byla jsem ráda, že kniha nekončila žádným "pokáním" a přiznáním chyb ze strany hlavní hrdinky, ale přesto (aspoň jak já jsem to cítila) došla k určitému sebepřijetí.