Zmrzačená: O utrpení a odvaze vzepřít se osudu

Zmrzačená: O utrpení a odvaze vzepřít se osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44541/bmid_zmrzacena-8AV-44541.png 4 30 9

Khady vyrůstala u babičky v malém senegalském městečku v rodině, kde vládla velmi přísná výchova. K tradicím patřila i rituální obřízka, kterou musela malá Khady podstoupit ve věku sedmi let. Nikdy nezapomene na strašlivou bolest, na krev, nesnesitelné utrpení a pocit, že život pro ni skončil. Zatímco muži u příležitosti této "oslavy" venku podřízli berana a hodovali, holčička celé dny proležela v horečkách jako ochrnutá a přála si zemřít. Co provedla, že musela krutě trpět? Na tak otřesný zážitek není možné zapomenout a Khady jej s sebou nese po celý život. I její další osud se odvíjí v duchu prastarých tradic, které nedbají na lidská přání a žena je podle nich pouze figurka na šachovnici...... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Mutilée , 2005

Sixtínka
dnes 4 z 5

Fakt silný príbeh. Som rada, že žijem na Slovensku a nemusím si ničím takým prejsť. Uf.

Lejdus
11.01.2024 4 z 5

Skvele popsany vhled do jine kultury. Libila se mi palicatost hlavni hrdinky, ktera diky sve povaze dokazala mnoho. Zaroven v knize lze nahlednout i do casti tykajici se domaciho nasili, psychickeho i fyzickeho. Neni jednoduche byt zavisly na nekom jinem, ale nemoct odejit.. misty byla kniha i zabavna

cincila
15.10.2023 5 z 5

Hodně smutná realita...

Lka
08.05.2023 5 z 5

Skutečný příběh ženy Khady, která musela v 7 letech podstoupit obřízku a následně se ještě jako mladá vdát. Neskutečné, děsivé, co se v těchto zemích děje.

Han-nah
13.03.2023 4 z 5

Vše je napsánno v názvu této kruté knihy. Nikdo těmto malým dívkám po kruté, nechtěné obřízce nevysvětlí, proč díky tradicím jim je odebrán kousek těla, když se s ním narodí a k nějakému účelu byl stvořen. Je dobře, že ženy začínají proti tomu bojovat. Ano, žena je určena, aby, když chce, tak se stala matkou, ale také pro to, aby svůj, i sexuální život, prožila tak, jak by chtěla a ne, jak jí je tradicemi určováno !!!

kristyna.havlov
26.02.2023 4 z 5

Hodně silný příběh ženy, která podstoupila nuceně obřízku a měla naplánované manželství, ve kterém nebyla šťastná. Stále se divím, jak je ještě možné v dnešní době dělat takové věci (obřízka, plánované manželství,...). Obdivuji autorku, že měla sílu se za sebe a za ostatní ženy postavit a něco s tím dělat. Přečteno díky čtenářské výzvě 2023, ale mě ostatně příběhy z Afriky baví, takže za mě hodně dobrý

Ishir
11.02.2023 5 z 5

Kniha je o nepředstavitelném utrpení a bolesti. O odvaze změnit tradice.

Stanas513
10.01.2023 3 z 5

Četla jsem v rámci "Výzvy 2023" - boj za lidská práva, jinak bych se k takovéto knize asi vůbec nedostala. Jsem ráda, že jsem se narodila v Čechách a ne někde v Africe. Jsou to rozvojové země, ale nejvíc mě irituje, že jsou tamější lidé stále závislí na nějakých tradicích a i když mají možnost se vzdělávat, rodiče to dětem moc neumožňují. Pokrok a civilizace jdou stále dopředu a tak můžeme jen doufat, že osvěta a uvědomění si vlastní hodnoty člověka a žen obzvlášť dojde i tam.

Kerberos
08.01.2023 4 z 5

Příběh Khady , senegalské ženy, která byla v sedmi letech obřezána ,ve čtrnácti provdána. O svatební noci byla znásilněna. Manžel si ji odvezl do Francii a ona poslouchala a rodila děti. Její vzpoura byla pomalá a stála ji hodně sil. Když pomineme obřízku a brzký sňatek se v jejím příběhu setkáváme se situacemi, které se dějí ženám na celém světě.

rituály a obřady - Afrika muslimské ženy lidská práva osudy žen ženská obřízka podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Khady Sylla
senegalská, 1963 - 2013
2007  84%Zmrzačená: O utrpení a odvaze vzepřít se osudu

Kniha Zmrzačená: O utrpení a odvaze vzepřít se osudu je v